BİST

Dolar

Euro

Altın

Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
01.02.2020 11:42
Bırakın Cumhurbaşkanının uçağına binmeyi yanından dahi geçmedim. Kimsenin çağırıp gel bin dediği de diyeceği de yok. Demezler de. Neden mi? Çünkü yalaka tayfasından bize sıra gelmez.

Ama inanın Cumhurbaşkanının dış gezilerini bu iliştirilmiş havuz medyasından devşirilen gazetecilerden daha iyi takip ettiğimi söyleyebilirim. Sizinle paylaşacağım bilgileri onların kaleminden okumanız mümkün değil. Denemesi bedava.

Türkiye Enerji Temininde Bağımsız Strateji İzliyor

Cumhurbaşkanının son yurtdışı temaslarının amaç ve sonuçlarını değerlendirmeden önce Türkiye'nin sürdürülebilir, çeşitlendirilmiş enerji türleri ve kaynaklarına ilgi duyduğunu belirtmeliyim.

Bu çerçevede Türkiye ile Venezuela arasında 2010’da Ankara’da Enerji İşbirliği Anlaşması imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Petrol ve Madencilik Bakanlığı arasındaki tamamlayıcı anlaşma ile atılmıştı.

Bu anlaşma Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmî Gazete’de 13-01-2017’de yayımlandı. Buna göre, Türkiye adına Turkish Petroleum International Company, Venezuela’daki rafineriden sağlanacak petrokoku rekabetçi bir fiyatla pazarlayıp satabilecek.

Bu satıştan sağlanacak finansmanla Venezuela’daki mevcut liman ve taşıma sistemi iyileştirilecek. Venezuela devlet petrol ve doğalgaz şirketi iki ülke arasındaki petrokok projesinin yatırım süresi boyunca ve sonrasında gerekli finansal garantileri sağlayacak. Ortak enerji stratejileri doğrultusunda Türkiye’de, Akdeniz havzasına yönelik petrol depolama tesislerinin kurulması için fizibilite çalışmalarına başlanacak. Venezuela havalimanlarını kullanan Türk Hava Yolları (THY) filosuna ait uçaklara, ekonomik ve rekabetçi şartlarda jet yakıtı ikmal edilecek.

Söz konusu anlaşma ile ayrıca Venezuela’nın inşaat, altyapı, ilaç, yiyecek ve benzeri ihtiyaçlarının Türkiye tarafından temin edilmesi için bir barter mekanizması oluşturulacak. Ham petrolün rafinasyonu sırasında oluşan petrokok, karbonca zengin ve ısıl değeri çok yüksek bir katı yakıt türü olarak biliniyor.

Venezula lideri Nicolas Maduro’un Türkiye’nin bulunduğu konsorsiyum; Turkish Petroleum International Company (TPIC). Turkish Petroleum International Company (TPIC), TPAO’nun uluslararası faaliyet gösteren bir şirketi olarak kurulduğu 1988 yılından bu yana, petrol saha hizmetleri, petrol ticareti ve dağıtımı alanlarında, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Kafkasya, Orta ve Güney Asya ve Güney Amerika pazarlarında etkin faaliyet yürütüyor.

Kamuya ait bir enerji şirketi olan TPIC, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği başarılı faaliyetlerle, Türkiye’nin enerji stratejisine katkıda bulunma, ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil ve Türkiye’nin en saygın enerji kuruluşlarından biri olma gayesiyle çalışmalarına kararlılıkla devam ediyor.

Türkiye'nin Enerji Kaynakları Jeopolitiği

Türkiye’nin yeni rotasını, her küresel odak kendi açısından analiz ediyor. Enerji kaynakları jeopolitiği doğrultusunda hareket eden bir Türkiye var.

Türkiye’nin Avrasya romantizmiyle AB sürecini tamamen rafa kaldırması, NATO’dan kopması veya talebi üzerine Şanghay Beşlisine dâhil edilmesi mümkün değil çünkü tüm olumsuzluklara ve beceriksizliğe rağmen Türkiye’nin reel politik bir stratejisinden söz edilebilir.

Türkiye’nin Doğu Batı arasındaki ekonomik, kültürel ve siyasi köprü olma stratejisi üzerine inşa ettiği uluslararası denge politikası bunu gerektiriyor.

Yapılması gereken bu dengenin akılcı politikalarla geliştirilmesi ve sürdürülebilmesi. ABD ve AB’nin bizim kontrolümüzde olsun küçük olsun anlayışıyla şekillendirdikleri Türkiye politikası, ülkemizi ne güldürüyor ne öldürüyor deyim yerindeyse sürüm sürüm süründürüyordu.

Ancak Türkiye’nin Rus, Azerbaycan ve diğer Türk cumhuriyetlerinin yanı sıra İran ve hatta Irak’ın doğalgaz ve petrollerinin Avrupa’ya intikalinde devasa bir enerji terminaline dönüşmesi ABD ile Avrupa başkentlerindeki hesabı bozdu.

Türkiye şimdi nükleer enerji elde edebileceği santrallar kuruyor. Bu santraller hem Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılan enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinde, bunların sürdürülebilir olmasında çok önemli.

Türkiye bu amaçla bir dizi hamleler gerçekleştiriyor. Bu çerçevede Japonlar İstanbul’da 100 milyon dolarlık fonla nükleer bilim ve reaktör mühendisliği eğitimi verilecek bir üniversite kuruyor.

Türkiye’nin; Avrupa Birliğinden bağımsız enerji terminaline dönüşmesi, enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi ve sürdürülebilir enerji politikaları en çok kimi rahatsız etmiş olabilir?

Ankara’nın Cezayirle Petrokimya Anlaşması Avrupa Birliği Projesi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26-28 Ocak 2020 tarihlerinde mevkidaşlarının davetlerine icabetle Cezayir, Gambiya ve Senegal’i ziyaret etti.

Yapılan görüşmelerde bu ülkelerle ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alındı ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Cezayir İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle toplam ticaret hacminin son 17 yılda yüzde 381 artışla 26 milyar dolara ulaştığını açıklayarak, “Önümüzdeki dönemde kıta ile iş birliğimizi daha da ilerleteceğiz. El ele, omuz omuza, gönül gönüle vererek ticaretimizi 50 milyar dolar seviyesine taşıyacağız” dedi. *

Türkiye ve Cezayir'den şirketlerin ortaklığında Cezayir milli enerji şirketi Sonatrach ile Türkiye'den Rönesans Holding ortaklığıyla Adana'da bir petrokimya fabrikası kurulacak.

Proje inşaatının yaklaşık 2 yıl sürmesi bekleniyor. 2022 yılının temmuz ayında fabrika üretime geçecek. Cezayir milli enerji şirketi Sonatrach, sanayide sıklıkla kullanılan polipropilen maddesinin üretiminde ham madde olarak kullanılmak üzere bu fabrikaya 450 ton propan gazı tedarik etmeyi üstleniyor.

Maliyetinin 1,4 milyar dolara ulaşması beklenen projenin yüzde 66'sının Rönesans Holding'e, yüzde 34'ünün ise Sonatrach'a ait olmasında anlaşmaya varıldı. **

Aaaaaa Rönesans Holding de neyin nesi?

Baştan söyleyeyim, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini inşa eden firma. Rönesans Holding; günümüzde Avrupa’nın en büyük müteahhitlik şirketlerinden 9’uncusu.

Malatya Darendeli, ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu, İngilizce ve Rusça bilen Dr. Erman Ilıcak tarafından 1993 yılında Rusya St. Petersburg’da kurulan Rönesans Holding, dünyanın 20’den fazla ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor.

İnşaat, gayrimenkul geliştirme, enerji ve sağlık ana dallarında faaliyet gösteren holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde 38’inci sırada yer alıyor; aynı listede Avrupa’nın en büyük 10’uncu müteahhitlik şirketi.

Holding 2018 yıl sonu itibarıyla 4,9 milyar dolar global ciro ve 8,4 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip.

2016 yılında 215 milyon dolar yatırımla Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) ortak olduğu Rönesans Holding, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri, imalat sanayi tesisleri, kimyasal ve ilaç üretim tesisleri, yiyecek ve içecek işleme tesisleri, otomotiv ve makina fabrikaları, devlet binaları, sağlık kompleksleri ve enerji santrallerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar ve karma yapılar inşa ediyor.

Rönesans Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, TÜSİAD, KANÇODER ve Rönesans Eğitim Vakfı üyesi. İpek Ilıcak Kayaalp, İngilizce ve Fransızca biliyor***

Rönesans Holding Yönetim Kurulunun en çok dikkat çeken ve tek yabancı üyesi kim biliyormusunuz?

Bernard Charles Pasquier isimli Katolik bir Avrupalı. Monacolu. Association des Monégasque de l'étranger - Yurtdışı Monokolular Derneği-nin Genel Sekreteri.

Çok faal. Burnunu sokmadığı vakıf, dernek, kuruluş neredeyse yok. Türkçe deyimle bir koltukta on karpuz taşıyan hiperaktif tiplerden.

Aynı zamanda Dream Foods International LLC ve Itaú Corpbanca ile Monako Prensliği Üye-Ulusal Konseyi, Monaco Méditerranée Vakfı Genel Sekreteri, Monako Rotary Kulübü Üyesi ve Club Monaco Corp Genel Sekreteri.

Daha önce International Finance Corp.'da (Columbia Bölgesi) Güney-Asya Direktörü ve Afrika-Afrika Departmanı, Gorenje gospodinjski aparati doo Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Compagnie Monégasque de Banque Genel Sekreterliği görevlerinde bulunan Bernard Charles Pasquier; Ecole Supérieure de Commerce de Montpellier'den lisans, John F. Kennedy Okulu'ndan yüksek lisans ve Harvard Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesiyle mezun. ****

Genel Sekreterliğini yürüttüğü Association des Monégasque de l'étranger - Yurtdışı Monakolular Derneği; Anna Lindh Vakfı bünyesinde yer alıyor. Anna Lindh Vakfı; Avrupa-Akdeniz Kültürler Arası Diyalog Vakfı’nın, Akdeniz’in her iki kıyısındaki toplumların ve insanların, birbirlerine yakınlaşması ve ortak projeler gerçekleştirmesi amacı taşıyor.

Avrupa-Akdeniz İşbirliği’nin 44 üyesi tarafından kurulan vakıf, bölgenin ortak geleceği için sivil toplum kuruluşlarını destekliyor, Akdeniz’de kültürler arası işbirliğini geliştirmek amacıyla insanları bir araya getiriyor.

Vakıf kurulduğu 2005 yılından bu güne bölge çapında, farklı kültür ve inançlardan 3000 üzerinde sivil toplum kuruluşunu çatısı altında toplayabilmiş. Türk Dışişleri de bunların hınk deyicisi.

Vakfın oluşumunda, İtalyan siyasetçi, eski İtalya başbakanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi'nin büyük emekleri var, çünkü fikir babası o.

Vakfın Türkiye eş başkanlığını Ankara’da Sistem ve Jenerasyon Derneği ve Eskişehir'de Sivil Toplum ve Kalkınma Enstitüsü derneği yapmakta. *****

Sakın kimseye söylemeyin bu vakfın arkasında Vatikan yani Papalık var. Monaco zaten Vatikan'ın dünyevi seküler yüzü. Bernard Charles Pasquier'de, Endüstri Holding'de Vatikanı temsilen bulunuyor.

Avrupa Enerjiye Ulaşmak İstiyor

Dünya enerji talebinin 2060 yılında, yani 40 yıl içinde bugünün iki katına çıkması bekleniyor. Bu büyük talep artışının başka sorunları da beraberinde getirmesi kaçınılmaz.

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder’in Denetleme Kurulu Başkanlığı’na getirildiği Rus-Alman enerji konsorsiyumu, Kuzey Avrupa Doğal Gaz Hattı (NEGP), Rusya ile Almanya arasında doğrudan bağlantıyı kuracak önemli bir hat olarak düşünülmüştü.


Sadece Almanlar değil İngilizlerde Rus Ayısına dayı demeyi tercih ediyor. Ayı diyerek Rusları aşağıladığımı düşünmeyin. Nasıl Türklerde Bozkurt güç sembolü ise ayı da Ruslar için aynı.

Çünkü dünyanın en büyük enerji şirketlerinden British Petroleum’un (BP) hali hazırda Rus petrol ve doğalgaz şirketi Rosneft’te yüzde 20 hissesi mevcut.

600 İngiliz şirketi, Rusya’da faaliyet gösteriyor. Yine İngiltere’de 5 bin 800 şirket Rusya’ya ürün ihraç ediyor. Rusya’nın en büyük şirketleri ise küresel sermaye piyasalarına LondraBorsası (LSE) üzerinden erişmeye devam ediyor.

Kuzey Akımının Avrupa’da birleşik bir enerji pazarının kurulmasını engellediği kanaati hakim. Kuzey Akımı ‘ticari proje’ olduğu kadar aynı zamanda jeopolitik bir proje.Rusya’nın Enerji jeopolitiği açısından Türk Akımı Projesi stratejik önceliğe sahip.

Türk Akımı projesinde döşenecek doğalgaz boru hattı ile Rus Doğalgazının Ukrayna bypass edilerek Karadeniz üzerinden Türkiye ve Avrupa’ya taşınması sözkonusu.

Türk Akımı Doğal Gaz Boru Hattı projesinde Türkiye’nin kazanımları ortada. Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşacak ve toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak.

Hatlardan biri Türkiye’ye uzanacak ve Türkiye’nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanıyor.

Türkiye, bölgede güvenlik ve istikrarın temeli, medeniyetler arası bir köprü ve enerji koridorlarının geçtiği bir güzergâh olarak jeopolitik değerini her geçen gün artırıyor.

Enerji ve Hammadde Kaynaklarına Ulaşmak İsteyen Çin’in İstila Politikası

Çin; demografik istila sürecini işgücü, öğrenci, turist ve sermaye transferiyle başlattı. Özellikle arkabahçesi gördüğü Orta Asya ülkelerinde çok ciddi Çinli nüfus mevcut.

Çinlilerin giremediği birkaç ülkeden biri Japonya. Hindistan’da Çinli nüfus barındırmıyor çünkü kendi nüfusu zaten Çin'le boy ölçüşüyor. Çin tarihteki kavimler göçüne rahmet okutacak istila hazırlığını ciddi ciddi projelendirdi.

Ancak bunu yapabilmesi için güçlü bir ekonomiye ve silahlı güce sahip olması gerekiyor. İşte bu nedenle Çin’in önceliği, ekonomisinin sürdürülebilir büyümesini gerçekleştirmek için enerji tedarik etmedeki zorunluluğudur.

Çin’in Uluslararası arenanın başat oyuncularından biri haline gelmesinde temel faktör olan ekonomik kalkınmasını sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyacı var.

Sürekli artan oranda enerji ithalatına gereksinim duyan Çin açısından enerji güvenliği, ulusal güvenliğinin ayrılmaz bir parçası.

Bu nedenle enerji güvenliği kaygısı Pekin’in dış politikada attığı adımlara ve diğer ülkelerle ilişkilerine kaçınılmaz olarak yansımaktadır ki bunun en somut örneklerinden biri Çin-İran ilişkileridir.

Çin’in enerji güvenliğinde İran’ın önemli bir rolü var. 1970’lerden itibaren ortaya koyduğu ekonomik büyüme sayesinde uluslararası ilişkilerin önemli aktörlerinden biri haline gelen Çin’in ekonomik kalkınmasıyla doğru orantılı olarak enerji ihtiyacı da belirgin biçimde artmıştır.

Dünyada toplam enerji tüketiminin %23’ünü tek başına gerçekleştiren Çin, günümüzde dünyanın bir numaralı enerji tüketicisi durumundadır.

Çin enerji kaynaklarına bağımlığı açısından enerji tedarikçisi ABD güdümünde bir İran’ı görmek istemez. Trump yönetimi; Velayeti Fakih rejimi ile topyekûn bir savaş yerine sınırlı güç kullanarak İran’da rejim değişikliğini gerçekleştirme yolunu kısmen Kasım Süleymani suikasti ile denedi.

Daha önceki yazılarımda "Türkiye aktif İran karşıtlığına soyunmayacak, ABD ile İran arasındaki sorunların yasal platformlarda çözümünden yana olacağını deklare edecektir" demiştim. Değişiklik yok.

ABD Çin Rekabeti Avrasya'nın Çatışma Bölgelerini Balkanlaştırma Riskini Taşıyor

ABD Afganistan ve Irak ile fiziki irtibatı sağlayarak, Orta Asya’yı yay gibi saracak ve Orta Asya, Hazar havzası ve Ortadoğu’daki bütün enerji ulaşım hatlarını kontrol altında tutabilmeyi planlıyor.

Çin ve Hindistan’ın Orta Asya ve Orta Doğu’ya ulaşım hatlarını kesecek ve kontrol edebilecektir. Orta Asya ülkelerinin enerji kaynaklarını Güney’deki sıcak denizlerden ulaştırılmasına imkân verecek bir konuma ulaşacaktır.

Dolayısıyla Rusya’nın bu bölge ülkeleri üzerindeki baskısına karşı koyacak stratejiler geliştirilebilecektir. Orta Asya ülkeleri üzerindeki fiili Rus baskısını fiilen bölgede bulunmakla izole edebilecektir.

Avrupa Amerika Aynı Telden mi Ayrı Telden mi Çalıyor?

Avrupa’nın gözü Ortadoğu’nun enerji kaynaklarında. İstedikleri kadar, çeşitlendirilebilir, sürdürülebilir enerji kaynağı arayışında olsunlar yine dönüp dolaşıp doğalgaz ve petrolden başka enerji kaynağını gözleri görmüyor.

ABD, uluslararası sistemdeki küresel güç rolü kapsamında; Rusya ve Çin’in Orta Asya’daki nüfuzunu zayıflatarak, enerji rezervlerine kolaylıkla ulaşabilmeyi ve kontrolü altında tutmayı hedefliyor.

Brzezinski, Afganistan'da Sovyet Birliği'ne karşı "mücahitleri" örgütleyen kişi. 'Avrasya Balkanları’ yani çatışma Bölgelerini belirleyen kişi.

Brzezinski’ye göre, bugün ABD’nin hâkimiyeti yalnızca tüm deniz ve okyanuslara (Theory of Sea Power) egemenliği ile sınırlı değildir. Aynı zamanda askeri birlikleri de tüm dünyayı adeta kuşatmıştır.

Ancak Amerikan liderliğine meydan okuyan ve okuma potansiyeli olan ülkeler de tamamen bu coğrafyada yer almaktadır.

Aslında Avrasya (Avrupa ve Asya), total ve birleşik bir güç haline gelebilse, ABD’yi bile aşacak kudrete kolaylıkla erişebilir.

Ancak Avrasya’da siyasi birliğin sağlanması zordur. Bu nedenle, ABD ve tüm diğer küresel iddiası olan güçler için, bu bölge bir “satranç tahtası”dır.

Brzezinski’nin “Avrasya Balkanları” ifadesiyle kavramlaştırdığı jeopolitik gerçeklik, dünya enerji piyasası açısından çok kritik bir coğrafyadır.

Rusya, bu bölgeyi Sovyet döneminde olduğu gibi dışarıya kapamak için artık yeterince güçlü değildir.

Brzezinski’ye göre; ABD, Avrasya anakarasından gelecekte dışlanma ihtimaline karşı, mutlaka Asya çapası kozunu oynamalı ve denizlerde etkili olmalıdır.

Kendisine küresel aktörlüğü ve dünya jandarmalığını layık gören ABD, Orta Asya’daki askeri faaliyetlerini iki amaca göre düzenliyor.

Birincisi Hazar enerji kaynaklarına güvenli ulaşım ve bunun korunması, ikincisi Orta Asya’da bir başka gücün hegemonyasının önlenmesi.

Bunun için Sovyetler Birliği dağılır dağılmaz bölgeye el atan ABD ilk önce bağımsızlığını ilan eden Türk Cumhuriyetleri’yle askeri ve ekonomik ittifaklar üzerinden yürüdü.******

Herşey aslında büyük savaşı Çin Savaşı.için.

Neden?

Çünkü Çin Asya kıtasını ve Pasifiği istilaya hazırlanıyor. Ya olacak ya ölecek. Devasa nüfusuyla dünya barışının potansiyel tehdid unsuru. Corona Virüsü Çin’den çıkmadı mı?

Dostlar, Türkiye’nin enerji tedarik ettiği, Rusya federasyonu, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, İran ve Irak, hatta körfezin küçük Krallıkları, çok uzak değil birkaç yıl sonra enerji kaynaklarını işletemeyecekleri petrol ve doğalgaz üretmeyecekleri büyük sorunlar yaşayabilir. İşte tüm bu atraksiyonlar kötü günlere hazırlık.

*
https://www.tccb.gov.tr/basin-aciklamalari/365/115381/sayin-cumhurbaskanimizin-cezayir-gambiya-ve-senegal-ziyaretleri
**
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiye-ve-cezayir-ortakliginda-adanada-petrokimya-fabrikasi-kurulacak/1714901
***
https://ronesans.com/biz-kimiz/
****
https://www.marketscreener.com/business-leaders/Bernard-Pasquier-0CP8JL-E/biography/
*****
https://www.annalindhfoundation.org/members/association-des-monegasques-de-letranger
******
https://www.dikgazete.com/kuresel-kiralik-katiller-ordusu-iside-amerikanin-afganistanda-verdigi-yeni-rol-makale,1019.html

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

 • Türklerin Fendi Amerikalıları Yendi!
 • İngiltere'nin IŞİD Planı
 • Türk Casusu Erje Ayden’in ABD'de İstihbarat Faaliyetleri!
 • MHP'ye Ölümlü Mesaj! IŞİD Avrupa Başkentlerine Saldıracak!
 • Kabine Değişikliği
 • Önce Medya Sonra İktidar Değişikliği Kapıda!
 • İngilizler Hindistan'ı Parçalıyor!
 • Türk İstihbaratının Hindistan’da Bağımsızlık Faaliyetleri
 • Salih Kallab Açıklaması ve Bağdadi'nin Estetik Ameliyatı
 • Cem Uzan Türkiye’ye Dönerse Bir Bilen mi Olur Bir Bölen mi?
 • PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
 • Nazi Sağlık Suçlarının Hesabını Almanya Eski Cumhurbaşkanının Oğlunu Öldürerek Kim Sordu?
 • Türkiye’nin Suriye’de Oluşturduğu Güvenli Bölgeye İngiliz Çomağı!
 • Türkiye Cumhuriyeti'ne Atlantikçi Eksen Arayışı
 • Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
 • Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
 • Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
 • Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
 • MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
 • Kanal İstanbul'un Yüzü ve Sinan Aygün İddiaları
 • MİT'in İzlediği Film
 • Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
 • İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
 • Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
 • Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
 • Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
 • CIA Ajanı Ayetullah Mike Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
 • İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
 • Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
 • Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
 • FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 • Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı Bir Faktör!
 • İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
 • Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
 • ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
 • Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
 • Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı: Kraliçeyi Konuşturdu, Borisi Hastalandırdı
 • Tesla’nın Türk Soylu Patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
 • Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
 • Erdoğan Ankara'ya Neden Dönmüyor? ABD HAARP Gemisi Istanbul'da Kimi Bekliyor?
 • İktidarın Namusu Eşcinsel Lobiye mi Emanet?
 • Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u Türk Doktorlara Emanet Etti!
 • Fuat Doğu MİT'i ve FETÖ’yü Irak ve Suriye'de Nasıl Kullandı?
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı Atatürk ile Görüştü Mü !
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı ile Atatürk Görüştü Mü?
 • Soma Faciasının Yıl Dönümünde AK Parti ve Mason Locaları!
 • Cihat Yaycı Paşa'nın Merkeze Çekilmesi İç Hesaplaşma mı, Terfi mi, Yoksa Darbe Karşıtı bir Önlem mi?
 • Kim Bu Paşa
 • Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
 • Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
 • Amerika'daki İsyanların İç Yüzü
 • Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 • Tanrının Kırbacı Attila'nın Torunları Sekeller
 • Hazar'ın Sultanı Mihriban Aliyeva
 • Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
 • Erdoğan Kabine Değişikliği İçin TBMM Başkanlık Seçimi ve Yüksek Askeri Şura'yı bekliyor!
 • Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
 • Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
 • Azerbaycan, Irak, Suriye ve Libya'daki Krizin Cevabı Kırım Olamaz!
 • ABD'nin Gayri Nizami Harp Unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı Öldürmüş Olabilir Mi?
 • Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
 • Bulgar Ordusunda Bir Arnavut Yüzbaşı Ustiyanov Türk İstihbaratında Bulgar Sadık!
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan Oyalama Boyalama Eğitimi
 • Boşnak Katliamı ve Bosna Hersek Düş Kırıklığı ve Bilgisiz Kral!
 • CIA destekli Erivan Yönetimi Rusları Amerikalılara Sattı Mı?
 • Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
 • Kars Sınır Kapısı Açılıyor İngiltere Ukrayna'da Askeri Üs Kuruyor!
 • İzmir Depremi ve Katar Suudi Arabistan Savaşında Türk Ordusunun Pozisyonu Ne Olur?
 • İlham Aliyev 27 yıl önce Azerbaycan Topraklarından Çıkarılan Rus Askerini Geri Getirmeyi Başardı!
 • Kokain Müptelası ve Pedofili Sapık ABD’nin Müptezel Başkan Adayı Joe Biden!
 • Türk-Rus Askeri İttifakının Trans Kafkasya Asya Afrika Açılımı ve Küresel Yansımaları
 • Küresel Ekonomik Krizde Rusya, Türk-İngiliz İlişkilerini Yakından İzliyor!
 • İngiliz Merkez Bankasının 50 Milyar Sterlin Tutarındaki Kayıp Banknotu Türkiye’de mi?
 • Hıfzıssıhha Kapatıldı Ülke Koronavirüse Teslim Edildi!
 • ABD Kanada'yı Neden Bombaladı Ve Hakan Fidan'a Yönelik Operasyonlar
 • Sınovac Aşı İşi Yılan Hikâyesi
 • 16 Şehidin Sorumlusu Kim?
 • Yurtdışında Türkçe Eğitim Yapan Üniversiteye YÖK Düşmanlığının Bir Nedeni Olmalı!
 • Gara Dağında Bazı Rehineler Sağ Mı?
 • Kimin Yanında Olmalı?
 • Yaşasın Türk Dostu Nikola Tesla!
 • Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
 • Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
 • İstihbarat Savaşlarında Metafiziksel Varlıklar
 • Elektronik Taarruz ve Şehitlerimiz
 • Erdoğan, Turgut Özal Gibi Yalnızlaştırılıyor
 • Türk Mısır İstihbaratları Korona Teşhisli Beşar ve Esma Esat Çiftini Kahire’de mi Saklıyor?
 • Bill Gates’e Türkiye'de Satılan Trakya Toprakları!
 • Türkmen Köyünden Bakanlığa Bir Türkmen Kızının Başarı Öyküsü :Derya Yanık
 • Ankara'nın Kürt Bozkurtları
 •  MİT'in 2023 Hedefi ve Çorbacı Sedat Peker!
 • Halkın Düştüğü Durum
 •  Dubai'de Fidanlar Fırtınalarla Büyüyor mu?
 • Türkiye’deki Derin Vatikan
 • Kaşif Kozinoğlu’nun mirası Afganistan Türk Devleti Nasıl Kurulacak?
 • MİT'in Kafasında Ne Var Elektronik İstihbarat mı İnsan Kaynaklı İstihbarat mı?
 • TSK Düğmeye Bastı! ABD Destekli PKK'ya Askeri Operasyon
 • İran tehlikede! Sınırdaki mayınlar temizleniyor, savaşa ve yeni göç dalgasına hazır olun!
 • Türkiye'de Siyaset Resetlenmeli 
 • Uluslararası Enerji Piyasasının Ekonomik Yapısı ve Türkiye’nin krizdeki rolü ?
 • Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • MİT Operasyonları ve İsrail Türkiye’siz Yapamaz!
 • Türkiye'den yolu geçmeyeni Fransa'da İstihbarat Başkanı bile yapmıyorlar!
 • Bir yalanı kırk doğruya saklarlar ASELSAN’ı yalandan satarlar!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağrı
 • Dolar darbesinin arkasında CIA var!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağr
 • CIA’nın maaşlı Türk paydaşları ve Abdullah Öcalan’ı 'Mercedes Operasyonu'nda suikastten kim kurtardı?
 • İsrail, ABD’yi ikna ederse İran’ın nükleer tesislerini vurur mu?
 • Mossad'ın suikast birimi Kidon!
 • Lübnan'da Hizbullah - İsrail çatışması kapıda!
 • Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı mı?
 • Putin’e kim fısıldıyor! Henry Kissinger mi Nikolay Patrushev mi?
 • 7 Şubat 2012'den günümüze İstihbaratta derin hesaplaşma!
 • Ukrayna'ya geçmiş olsun! Luhansk ve Donetsk'i gitti sırada Mariupol ve Slavyansk var!
 • Emperyalizmin kirli yüzü tekelleşme ve Suudi sermayesinin ayçiçek yağı üzerinden kriz denemesi!
 • MİT dikkat etsin! MI-6 Türkiye’de School of African and Oriental Studies ‘SOAS’ mezunlarını kullanıyor!
 • Türk İstihbaratı, darbe öncesi Pakistan’da kimlerle temas kurdu?
 • Türk Ordusu, Irak’ın kuzeyinde Kandil’i söndürmeye gidiyor!
 • Ankara - Tahran arasında Suriye restleşmesi sonrasında İran’a Albay suikasti ile mesaj!
 • Yunanistan Komünist Partisi, ABD emperyalizmine başkaldırıyor!
 • Levent Göktaş vatansever mi sermayenin tetikçisi mi gladyo muhafızı mı?
 • Erdoğan’ın kritik Ukrayna ziyareti ve Volodymyr Zelensky’i bekleyen trajik son!