BİST

1.437,71

%-0.34

Dolar

8,5435

%-0.16

Euro

10,3533

%-0.28

Altın

510,1030

%-0.27

Tarım Olmasa Toplum Ayakta Durmaz
19.05.2021 11:25

Tarımsal üretim yaparak Evrende yaşayan tüm insanların, hayvanların, böceklerin Hatta bakterilerin beslenmesine katkıda bulunmaktayız.

Bu nedenle Tarımsal üretim, Yanı çiftçilik kutsal bir meslektir.

Ziraat mühendisi olarak Tarımsal üretim yapmaktan ve doğal ortamda yaşamaktan büyük mutluluk duymaktayım.

Tarımsal üretim Bir ekonomik zincirdir ve Bu zincirin halkalarını Tüm insanlar oluşturur;ŞÖYLEKİ:Tarım ekonomisinin bir parçasını nakliye ve lojistik faaliyetler içermektedir. Bu halka o kadar uzundur kı, Petrol kuyusunda çalışan insanlar bile tarımsal faaliyete katkı sağlayarak, faydalanırlar. Nakliye sektöründe çalışan, şoför, Gemi kaptanı, uçak pilotları ve Tren makinistleri ile ulaşım araçlarında çalışan herkes, Ulaşım araçlarının fabrikalarında çalışanlar, yedek parça sektöründe çalışanlar ile tüm tamircileri kapsar.Belediyeler, Tarımsal faaliyet yapan işletmelerden, Ruhsat harcı ve bir takım vergiler alarak faydalanırlar.Bir takım hizmetleri yerine getirerek katkıda bulunurlar.Tarım ilaçları, sulama sistemleri, Tarım makineleri, Alet ve ekipmanları, Sera yapım malzemeleri, Tarımsal ürünleri depolama ve koruma sistemleri için Makine, alet ve ekipmanları üretim tesisleri gibi Sanayii  sektörünün kolları Tarımsal üretimin varlığından hayat bulmaktadır.

  BESİN VE GİDA SEKTÖRÜ ne gelince, Toplumun hemen hemen hepsi Tarım ekonomisinden faydalanarak yaşamını sürdürmektedir.

  KISACA; Tarım ekonomisi ve tarımsal üretim olmazsa toplum ayakta duramaz, Devletler çöker, canlılar hayatlarını devam ettiremezler.

  Muharrem SERTTAŞ

   Ziraat Mühendisi