BİST

Dolar

Euro

Altın

Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
04.03.2021 12:31
Roboski olayı anlaşılmadan Gara Operasyonu doğru analiz edilemez.
28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere ilçesinde bulunan Roboski (Ortasu) köyünden Irak'a geçen bir grup kaçakçı, PKK'lı zannedilerek, F-16 savaş uçakları tarafından vurulmuş, olayda 19'u çocuk 34 kişi yaşamını yitirmişti.
O tarihten bu yana çeşitli soruşturmalar açıldı ancak kimse yargı önüne çıkartılmadı. Askeri savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
Mağdur yakınları da iç hukuk yollarından sonuç alamamaları üzerine konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürdü.

Roboski olayının perde arkası

İnsansız hava aracı (İHA) ile yapılan keşif uçuşları sırasında Haftanin Deresi Vadisi'nde "ısı kaynakları" tespit edilince konu, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Bölük tarafından görüntülerin "terörist olarak değerlendirildiği" ve bunun için topçu atışı yapmak istendiği bilgisi eklenerek önce Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığına oradan Malatya 2'nci Ordu Harekat Başkanlığı'na iletilir.
TSK'nın bölgede konuşlu saha unsurları, görüntüsü alınan grubun bölge halkından kaçakçılık grubu olduğunu belirtmelerine karşın, değerlendirme sürecinde top atışına onay verilir.
Mıntıkaya yakın Topçu Birlik Komutanı , "Türk askeri bizi bilir, ateş açmaz" güvencesi ile ilerleyişini sürdüren kaçakçı kafilesinin zarar görmeyeceği şekilde ikaz amaçlı sağ ve sol cenahlarına ateş açtırır. Can kaybı yaşanmaz.
Süreç devam eder, askeri hiyerarşi kuralları gereğince 2010-2012 yılları arasında 2. Ordu Komutanlığı görevinde bulunan Orgeneral 2. Ordu Komutanı Servet Yörük'e iletilir.
Sonraki adres Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığıdır. Şimdiki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler o sırada Genelkurmay istihbarat Daire Başkanıdır.
Bilin bakalım Genelkurmay 2. Başkanı kimdir? O da şimdilik Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dır.
Genelkurmay İstihbarat Başkanı Yaşar Güler onay için konuyu Genelkurmay İkinci Başkanı Hulusi Akar'ın makamına götürür.
Konuyu dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e arz eder. Artık ne anlattılarsa Necdet Özel evinden telefonla hava operasyonuna onay verir.

Sınırdaki hareketliliğe dair istihbarat nereden geldi?

Genelkurmay Başkanlığı'ndan olayın ertesi günü yapılan ilk açıklamada da Irak'tan Türkiye'ye doğru "bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile" tespit edildiği, bu bölgenin PKK'lılar tarafından geçiş için sıkça kullanılan bir alan olduğu vurgulandı.
Bu istihbaratın hangi İHA'lardan geldiği konusu uzun süre tartışıldı. ABD'nin yayınlanan Wall Street Journal, Mayıs 2012'de yayımladığı bir haberinde, söz konusu istihbaratın ABD yapımı İHA'lardan geldiği, istihbaratın Türkiye ile ABD arasında 2007 yılında PKK'ya karşı kurulan istihbarat paylaşımı anlaşması çerçevesinde oluşturulan mekanizma kapsamında verildiği ancak hava operasyonu kararının tamamen Türk askeri yetkililere ait olduğu belirtildi.
Ancak askeri savcılık tarafından Ocak 2014'te tamamlanan soruşturma kapsamında hazırlanan raporda, istihbaratın "Gözcü İHA'lar" tarafından alındığı belirtildi.
Gözcü, 2007'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmiş ve bu yıldan itibaren operasyonel olarak kullanılmaya başlanmıştı.
Bazı yayın organlarında bombardımana neden olan bilginin Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından verildiği öne sürüldü ama MİT, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak bu iddiaları reddetti.
Dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, olaydan iki gün sonra yaptığı açıklamada da İHA'ların istihbarat örgütlerinin 10 gün kadar önce verdiği bilgi üzerine bölgede uçuş yaptığını söyledi.

BBC Türkçe'nin Hulusi Akar'a kıyağı

Roboski sürecini en ince ayrıntısına kadar anlatan İngiliz gizli servisinin propaganda aracı BBC Türkçe, ilgili haberinde Roboski hadisesinde dahli olan ast üst her sorumlunun ismini yayınlarken bilin bakalım kimin ismini yayınlamadı?
Tabiki Roboski operasyonu ile ilgili süreci takip eden ve sonuçlandıran dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hulusi Akar'ın.

AK Parti Roboski faillerini nasıl korudu?

2012'de Hükümet özel yetkili mahkemelerin görev alanını daraltıp "silahlı terör örgütü suçları" ile sınırlı tuttu. Bundan böyle Genelkurmay'a bağlı komutanların yargılanabilmesi için Başbakan'ın izni esas alındı.
Hükümet, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, emniyet ve diğer üst düzey bürokratların özel yetkili mahkemelerde yargılama yönteminde MİT benzeri düzenlemeye gidildi.
Ancak kulislerde bu düzenlemenin üst düzey Roboski faillerini korumaya yönelik yasal zırh olduğu konuşuldu.
Bu söylentiyi dillendirenler pekte haksız sayılmazlar. Çünkü ilgili Askeri zevatın iktidarla hemen her konuda paralel bir anlayışla hareket etmeleri, hiç bir konuda ters düşmemeleri bu konuda taraflar arasında üstü örtülü bir mutabakatın olduğu anlamına gelmez mi?
Sanırım adı geçenlerin en büyük korkusu günün birinde Roboski dosyasının raftan indirilmesi ve davanın yeniden görülmeye başlanması.

Roboski ekibi Gara Operasyonunda İş başında

Roboski faciası 2011 yılında, rehinelerin öldürülmesine yol açtığı için istihbarat ve askeri uzmanlar tarafından başarısız olarak değerlendiren Gara Operasyonu 2021 yılında gerçekleşti.
Aradan 10 yıl geçmesine rağmen aynı ekibin aynı başarısızlığın faili olması kaderin bir cilvesi.
Aslında her iki olayda da en büyük sorumluluk Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığına ait. Özellikle Gara Operasyonunda, Muharebe Arama Kurtarma MAK birliklerinin yeterince bölgeye intikal ettirilmemesi saha hakimiyeti kapsamında gerekli önlemlerin alınmaması dikkatlerden kaçmıyor.

MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş'e göre Gara operasyonu "başarısız"

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, "Gara operasyonunu "başarısız" olarak nitelendirildi ve “PKK'nın önceden haber alabileceği, hassasiyetini artıracağı, yeni tedbirleri devreye sokabileceği bir gündem oluşturulmuştur” dedi.
"Gara operasyonunun hissettirilmemesi tartışmasız şekilde çok önemlidir. Ani olması, noktaya olması ayrıca rehinelerin kurtarılması için en az riske girilmesi klasik tedbirlerdendir” diyerek beceriksizlik vurgusu yaptı.

MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş'ten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a Operasyon dersi

Operasyonla ilgili değerlendirme yapan MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş'in, Hulusi Akar ve Yaşar Güler'in operasyonu başarılı gösterme çabalarını bir anda yerle yeksan eden açıklamaları şöyle devam ediyor:
Bu esasen askeri bir operasyondur. Kuzey Irak’a yönelik sürekliliğe sahip operasyonlarımız vardır. Bir askeri operasyonu düşündüğümüz zaman, alan hakimiyeti ve kontrolü sağlamak için yapılır.
Hedef tahribi için yapılır. Rehin alma düşüncesi varsa karşı terör örgütlerinden, onun için yapılabilir veya rehin kurtarma şeklinde hareket düzenlenir.
Bu farklı nitelikteki operasyonlarda hareket tarzı farklıdır ancak rehin kurtarma çok hassas bir konu çünkü canını korumakla mükellef olduğumuz devletin teminat verdiği bir konuda mensubunuz rehin alınmışsa onu canlı şekilde kurtarıp getirmek en temel vazife” diye anlattı.
Biz bu operasyon öncesi medyada bazı haberler duyduk. Televizyonlarda bazı yorumlarla karşılaştık.
Siyasilerden ima eden, hedefin dikkatini çekecek konuşmalar ve sözcükler kullanıldı. Olması gereken hassasiyete uyulmadığını gördük.
Ayrıca oraya giden timler varken, bu bölgede bu faaliyet yürütülürken uçakların kullanıldığını gördük. Tüm bunların planlaması öncesinde yetkililerimizin Irak yetkili makamlarıyla konuşmaları oldu.
Irak Kürdistan bölgesel yönetimi ile konuşmaları oldu. O bölge Amerikan güçleri hava kontrol sahası içinde olduğu için Amerika’ya bilgi verme oldu mu, olmadı mı? Bu da medyada tartışılan konulardan bir tanesidir”

MİT ve TSK birlikte operasyon yapmıyor muydu?

Hakkari'ye bağlı Çukurca iolçesinden 35 kilometre güneyde, Suriye sınırına yaklaşık 110 kilometre mesafedeki dağlık Gara bölgesi, son yıllarda TSK ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonlarında sıklıkla gündeme geldi.
2020'de ise insansız hava araçlarının kullanıldığı, TSK ile sadece MİT'in yer aldığı operasyonlar sıklaştı.
Haziran 2020'de, son günlerde başlatılan operasyonun birinci aşaması olan, Kandil'den Sincar'a kadar geniş bir alanı kapsayan Pençe-Kartal operasyonu başladı.
Öncesinde MİT'e bağlı operasyonel timler, Irak'ın kuzeyinde düzenledikleri bir çok operasyonda terörist grupları terörist etkisiz hale getirdi.
PKK'nın elinde 5 – 6 yıldır alıkoyduğu rehinelerin kurtarılmaya çalışıldığı süreç geçen yılın sonuna doğru başladı.
Sınır ötesinde bir süredir yerel kaynaklarla temas halinde olan MİT, rehinelerin Gara'daki hapishanede tutulduğu bilgisine ulaştı.
Bu arada MİT bu bilgiyi bölgede konuşlu bulunan Peşmerge Özel Kuvvetleri olan Zerevani Güçleri üzerinden doğrulattı.
Aynı zamanda Barzani yönetimiyle devam eden görüşmeler sonrasında peşmerge Gara'ya giden yolları yaklaşık iki ay öncesinde kesti.
Böylelikle Gara bölgesine giriş – çıkışların yapılmasının önüne geçildi. ddiaya göre, bu kadar yakın çalışılmasına rağmen, MİT'in Gara operasyonundan "son anda" bilgisi oldu.
Çünkü MİT, rehineleri kurtarma hazırlığını, teamül ve yasa gereği Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı ile paylaşmasına rağmen, rehineleri kurtarma operasyonunu siyasi ranta çevirmek isteyen irade, avam tabirle parsayı tek başına toplamak istedi. Lakin Çuvalladılar.
Sonuç itibari ile MİT adı geçen operasyon öncesinde bölgede çok önemli bilgi ve eleman transferleri yaparak, rehineleri kurtarma operasyonunu hazırlarken, devre dışı bırakılmıştır.
Hulusi Akar, Yaşar Güler ve Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı, rehinelerin ölümünden, operasyona katılan Özel Kuvvetlere mensup askerimizin şehit düşmesinden tıpkı Roboski faciasında olduğu gibi birinci dereceden sorumludur.

Siyasi gelişmeler

Martı bekleyin. Martın sonu bahar. AK Parti Olağan Genel Kongresi sonrasında Kabine değişiyor.
Zaten Cumhurbaşkanı Aile, Turizm ve Milli Eğitim alanlarında başarılı olamadıklarını söyleyerek bu bakanları görevden af edeceğinin sinyalini verdi.
Bu bakanlara MSB ve İçişleri ile Tarım bakanını da ekleyin. Etti mi altı? Damat Berat Albayrak'ın geri dönüş mesajları bizzat Erdoğan tarafından veriliyor.
AKP İstanbul İl Başkanlığına getirilecek ismin Cihannüma, MGV ve Saadet Partisi ile gönül bağları, partinin erime riskine karşı tabanda daha sert seçmen kitlesi tarafından iktidarda tutulması arayışının bir sonucu görülebilir.
Bu yeni siyasi konseptin, Akar ve Soylu gibi isimleri, kulvar dışına itebileceği yüksek olasılık kapsamında, eskilerin deyimi ile kuvvetle muhtemel.

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

 • Türklerin Fendi Amerikalıları Yendi!
 • İngiltere'nin IŞİD Planı
 • Türk Casusu Erje Ayden’in ABD'de İstihbarat Faaliyetleri!
 • MHP'ye Ölümlü Mesaj! IŞİD Avrupa Başkentlerine Saldıracak!
 • Kabine Değişikliği
 • Önce Medya Sonra İktidar Değişikliği Kapıda!
 • İngilizler Hindistan'ı Parçalıyor!
 • Türk İstihbaratının Hindistan’da Bağımsızlık Faaliyetleri
 • Salih Kallab Açıklaması ve Bağdadi'nin Estetik Ameliyatı
 • Cem Uzan Türkiye’ye Dönerse Bir Bilen mi Olur Bir Bölen mi?
 • PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
 • Nazi Sağlık Suçlarının Hesabını Almanya Eski Cumhurbaşkanının Oğlunu Öldürerek Kim Sordu?
 • Türkiye’nin Suriye’de Oluşturduğu Güvenli Bölgeye İngiliz Çomağı!
 • Türkiye Cumhuriyeti'ne Atlantikçi Eksen Arayışı
 • Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
 • Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
 • Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
 • Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
 • MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
 • Kanal İstanbul'un Yüzü ve Sinan Aygün İddiaları
 • MİT'in İzlediği Film
 • Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
 • İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
 • Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
 • Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
 • Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
 • CIA Ajanı Ayetullah Mike Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
 • İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
 • Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
 • Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
 • FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 • Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı Bir Faktör!
 • İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
 • Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
 • ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
 • Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
 • Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı: Kraliçeyi Konuşturdu, Borisi Hastalandırdı
 • Tesla’nın Türk Soylu Patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
 • Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
 • Erdoğan Ankara'ya Neden Dönmüyor? ABD HAARP Gemisi Istanbul'da Kimi Bekliyor?
 • İktidarın Namusu Eşcinsel Lobiye mi Emanet?
 • Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u Türk Doktorlara Emanet Etti!
 • Fuat Doğu MİT'i ve FETÖ’yü Irak ve Suriye'de Nasıl Kullandı?
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı Atatürk ile Görüştü Mü !
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı ile Atatürk Görüştü Mü?
 • Soma Faciasının Yıl Dönümünde AK Parti ve Mason Locaları!
 • Cihat Yaycı Paşa'nın Merkeze Çekilmesi İç Hesaplaşma mı, Terfi mi, Yoksa Darbe Karşıtı bir Önlem mi?
 • Kim Bu Paşa
 • Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
 • Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
 • Amerika'daki İsyanların İç Yüzü
 • Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 • Tanrının Kırbacı Attila'nın Torunları Sekeller
 • Hazar'ın Sultanı Mihriban Aliyeva
 • Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
 • Erdoğan Kabine Değişikliği İçin TBMM Başkanlık Seçimi ve Yüksek Askeri Şura'yı bekliyor!
 • Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
 • Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
 • Azerbaycan, Irak, Suriye ve Libya'daki Krizin Cevabı Kırım Olamaz!
 • ABD'nin Gayri Nizami Harp Unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı Öldürmüş Olabilir Mi?
 • Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
 • Bulgar Ordusunda Bir Arnavut Yüzbaşı Ustiyanov Türk İstihbaratında Bulgar Sadık!
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan Oyalama Boyalama Eğitimi
 • Boşnak Katliamı ve Bosna Hersek Düş Kırıklığı ve Bilgisiz Kral!
 • CIA destekli Erivan Yönetimi Rusları Amerikalılara Sattı Mı?
 • Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
 • Kars Sınır Kapısı Açılıyor İngiltere Ukrayna'da Askeri Üs Kuruyor!
 • İzmir Depremi ve Katar Suudi Arabistan Savaşında Türk Ordusunun Pozisyonu Ne Olur?
 • İlham Aliyev 27 yıl önce Azerbaycan Topraklarından Çıkarılan Rus Askerini Geri Getirmeyi Başardı!
 • Kokain Müptelası ve Pedofili Sapık ABD’nin Müptezel Başkan Adayı Joe Biden!
 • Türk-Rus Askeri İttifakının Trans Kafkasya Asya Afrika Açılımı ve Küresel Yansımaları
 • Küresel Ekonomik Krizde Rusya, Türk-İngiliz İlişkilerini Yakından İzliyor!
 • İngiliz Merkez Bankasının 50 Milyar Sterlin Tutarındaki Kayıp Banknotu Türkiye’de mi?
 • Hıfzıssıhha Kapatıldı Ülke Koronavirüse Teslim Edildi!
 • ABD Kanada'yı Neden Bombaladı Ve Hakan Fidan'a Yönelik Operasyonlar
 • Sınovac Aşı İşi Yılan Hikâyesi
 • 16 Şehidin Sorumlusu Kim?
 • Yurtdışında Türkçe Eğitim Yapan Üniversiteye YÖK Düşmanlığının Bir Nedeni Olmalı!
 • Gara Dağında Bazı Rehineler Sağ Mı?
 • Kimin Yanında Olmalı?
 • Yaşasın Türk Dostu Nikola Tesla!
 • Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
 • Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
 • İstihbarat Savaşlarında Metafiziksel Varlıklar
 • Elektronik Taarruz ve Şehitlerimiz
 • Erdoğan, Turgut Özal Gibi Yalnızlaştırılıyor
 • Türk Mısır İstihbaratları Korona Teşhisli Beşar ve Esma Esat Çiftini Kahire’de mi Saklıyor?
 • Bill Gates’e Türkiye'de Satılan Trakya Toprakları!
 • Türkmen Köyünden Bakanlığa Bir Türkmen Kızının Başarı Öyküsü :Derya Yanık
 • Ankara'nın Kürt Bozkurtları
 •  MİT'in 2023 Hedefi ve Çorbacı Sedat Peker!
 • Halkın Düştüğü Durum
 •  Dubai'de Fidanlar Fırtınalarla Büyüyor mu?
 • Türkiye’deki Derin Vatikan
 • Kaşif Kozinoğlu’nun mirası Afganistan Türk Devleti Nasıl Kurulacak?
 • MİT'in Kafasında Ne Var Elektronik İstihbarat mı İnsan Kaynaklı İstihbarat mı?
 • TSK Düğmeye Bastı! ABD Destekli PKK'ya Askeri Operasyon
 • İran tehlikede! Sınırdaki mayınlar temizleniyor, savaşa ve yeni göç dalgasına hazır olun!
 • Türkiye'de Siyaset Resetlenmeli 
 • Uluslararası Enerji Piyasasının Ekonomik Yapısı ve Türkiye’nin krizdeki rolü ?
 • Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • MİT Operasyonları ve İsrail Türkiye’siz Yapamaz!
 • Türkiye'den yolu geçmeyeni Fransa'da İstihbarat Başkanı bile yapmıyorlar!
 • Bir yalanı kırk doğruya saklarlar ASELSAN’ı yalandan satarlar!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağrı
 • Dolar darbesinin arkasında CIA var!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağr
 • CIA’nın maaşlı Türk paydaşları ve Abdullah Öcalan’ı 'Mercedes Operasyonu'nda suikastten kim kurtardı?
 • İsrail, ABD’yi ikna ederse İran’ın nükleer tesislerini vurur mu?
 • Mossad'ın suikast birimi Kidon!
 • Lübnan'da Hizbullah - İsrail çatışması kapıda!
 • Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı mı?
 • Putin’e kim fısıldıyor! Henry Kissinger mi Nikolay Patrushev mi?
 • 7 Şubat 2012'den günümüze İstihbaratta derin hesaplaşma!
 • Ukrayna'ya geçmiş olsun! Luhansk ve Donetsk'i gitti sırada Mariupol ve Slavyansk var!
 • Emperyalizmin kirli yüzü tekelleşme ve Suudi sermayesinin ayçiçek yağı üzerinden kriz denemesi!
 • MİT dikkat etsin! MI-6 Türkiye’de School of African and Oriental Studies ‘SOAS’ mezunlarını kullanıyor!
 • Türk İstihbaratı, darbe öncesi Pakistan’da kimlerle temas kurdu?
 • Türk Ordusu, Irak’ın kuzeyinde Kandil’i söndürmeye gidiyor!
 • Ankara - Tahran arasında Suriye restleşmesi sonrasında İran’a Albay suikasti ile mesaj!
 • Yunanistan Komünist Partisi, ABD emperyalizmine başkaldırıyor!
 • Levent Göktaş vatansever mi sermayenin tetikçisi mi gladyo muhafızı mı?
 • Erdoğan’ın kritik Ukrayna ziyareti ve Volodymyr Zelensky’i bekleyen trajik son!
 • İsotcuların istediği oldu Ahmet Eşref Fakıbaba AK Parti'den istifa etti İYİ Parti'ye geçiyor
 • Atlantik/ Avrasya mücadelesinde Fener Rum Patrikhanesi ve Ortodoksluğun Ukrayna savaşındaki rolü!