BİST

Dolar

Euro

Altın

Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
08.10.2020 11:28
Putin; Rusya Federasyonu Federal Ulusal Muhafız Birlikleri Komutanı Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?

İki yıl önce 15 Şubat 2018’de kaleme aldığım, “Rusya Gürcistan’daki olası NATO tehdidine Dağıstan’da hazırlanıyor!” başlıklı yazımı hatırlayınız vardır.
Rusya Federasyonunun Kafkasya’da olası karışıklığa, muhtemel bir savaş tehdidine karşı nasıl hazırlandığını, Dağıstan üzerinden anlatmaya çalışmıştım.
Bu hazırlığın sebebine gelince, 1999’dan itibaren Polonya, Çekya ve Macaristan ile başlayan ve sonraki yıllarda Demir Perde üyesi başka ülkelerle de devam eden NATO’nun doğuya doğru genişleme hamlesi, Rusya tarafından “tehdit” olarak algılanıyor.
W. Bush’un başkanlığı döneminde ABD’nin, yine eski Sovyet ülkeleri Ukrayna ve Gürcistan’ı da NATO üyesi yapmak istemesi, Batı Avrupa ülkelerinin direnişine neden olmuştu.

Gürcistan’ın NATO üyeliği NATO üyesi ülkeler ve Rusya Federasyonu arasında tartışma konusu. Rusya; Gürcistan’ın NATO üyeliğini Hazar ve Karadeniz Bölgeleri’ndeki kritik enerji altyapısının kontrolünü ele geçirmeye yönelik NATO’nun ABD ve AB’nin bir hamlesi görüyor.

Haksızda sayılmazlar çünkü NATO’nun ABD ve AB’nin enerji güvenliği açısından stratejik olan bu coğrafyada daha etkili olmaya çalıştığı reel politik bir durum.

Doğal olarak karşılıklı bu çıkar ve algılamadaki dengesizlik ve devletlere özgü bir tür sosyal ‘Anksiyete Bozukluğu’ bölgedeki güç dinamiklerini daha da karmaşık hale getirecek ve bölgesel krizi tetikleyecektir.

Nitekim Karabağ’da yaşanmakta olan Azerbaycan-Ermenistan savaşı bu kriz beklentisinin ne kadar doğru bir tespit olduğunu gösteriyor.


Rusya’nın Kafkaslarda İstihbarat Ve Operasyonlarının merkez üssü Dağıstan


Rusya NATO kuşatmasını Dağıstan üzerinden kırma hazırlığını birkaç yıldır sürdürüyor. Dağıstan; dünyada en küçük toprak üzerinde en fazla ulusun yaşadığı Rusya Federasyonuna bağlı özerk bir bölge.
Dağıstan’da 100 kadar farklı etnik kökenli ve farklı dilleri olan halk grubu yaşıyor. 40 dil ve 120 farklı lehçe konuşulduğuna bakılırsa Kafkaslar’ın Babil'i. Efsaneye göre Babil, çok dilli yer demekmiş.
Dağıstan nüfusunu, Avarlar, Agullar, Dargiler, Kumuklar, Laklar, Lezgiler, Rutulral, Sahurlar, Tabasaranlar, Tatlar oluşturuyor.
Rusça’da “Dağlar Ülkesi” anlamına gelen Strana Gor, Dağıstan içinde geçerli. 2,5 milyon nüfusa sahip küçük bir ülke olan bağlı özerk Dağıstan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’na bağlı.
Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan Dağıstan’ın stratejik önemi Gürcistan, Azerbaycan ve Çeçenistan’la sınırı bulunmasından kaynaklanıyor.
Güneye giden yol üzerinde olması ve Hazar Denizi’ndeki kış limanı konumuyla anahtar rolü var. Petrol çıkarımı verimli endüstrilerden birine sahip.
Yılda 310 bin tondan fazla petrol ve yaklaşık 715 milyon metreküp doğal gaz üretilir. Petrolün üretimi geniş çaplı olmamakla birlikte kalitesi yüksektir. 350o'de kaynayan, %90 geridönüşümlü ham petrolden basit bir arıtma ile yüksek kaliteli petrol ürünleri elde edilebilmektedir.
Bölgesel gelişme ve kriz bölgesinde yer alan Dağıstan, Rusya Federasyonunun istihbarat ve operasyon merkezine dönüştürüldü.

Dağıstan'da yönetim krizi

Daha önce Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde Yolsuzluk iddiaları nedeniyle hükümet feshedilmekle kalmamış, tüm bakanlıklara polis baskınları düzenlenmiş, birçok yönetici ile birlikte, Rusya Güvenlik Servisi Servisi (FSB) operasyonunda, sosyal harcamalar için ayrılan kamu fonlarını zimmetine geçirmekle suçlanan Dağıstan Cumhuriyeti Başbakanı Abdusamad Gamidov ve birçok üst düzey hükümet yetkilisi gözaltına alınmıştı.
O süreçte Dağıstan hükümetine vekaleten Anatoliy Karibov başkanlık etmiş ancak kısa süre sonra yönetim krizi, Vladimir Vasiliyev'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ne vekaleten atanması ile çözülmüştü.
2018'de Dağıstan Cumhuriyeti Parlamentosu, Vasiliev'i beş yıllığına bölge başkanı olarak seçti, 86 milletvekilinden 77'si adaylığına oy verdi. Dağıstan Cumhurbaşkanlığına seçilen çocukken adı Alik Abdulaliyevich Asanbayev olan Vasilyev'in babası Kazak, annesi Rus.
Vladimir Vasiliyev, yeni hükümetin Başbakanı olarak 18 Mayıs 1978 Kazan doğumlu, FinOgur dil ailesine mensup Erzya kabilesinden Artyom Aleksiyeviç Zdunov'u atamıştı.
Artem A. Zdunov, Tataristan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı yapmıştı. Rusya'nın en büyük kimya şirketlerinden biri ve ülkenin en büyük polietilen üreticisi Kazanorgsintez'in yönetim kurulu üyesi iken 7 Şubat 2018'de Dağıstan Başbakanı oldu.
Kremlin’in Dağıstan’a gönderdiği yönetici -Putin’in Dağıstan temsilcisi Vladimir Vasilyev- oralı olmadığı gibi federal merkezde üslendiği görevlerle de ağırlığa sahip bir isimdi.
Vladimir Vasilyev gibi birisi için bu atama bir sürgün olarak görülebilirdi. Bilinenin tam tersine Putin’in güvendiği bir bürokrata, bir yakın dostuna önemli bir görev yüklemesi olduğu değerlendirilmesinde bulunmuştum.
Hatta Rus basınında Dağıstan Cumhurbaşkanlığına Sergei Melikov'un atanacağına dair haberler yer almış ama Vladimir Vasilyev görevlendirilmişti.
Vladimir Vasilyev geçmişte hep en kritik görevleri üstlenmesiyle tanınıyordu. Vladimir Vasilyev’e Putin, Dağıstan’a atamadan öncede kritik görevler vermişti.
Nord-Ost saldırısından Beslan’a kadar uzanan özel görevleri olmuştu. Özellikle Nord-Ost ve Beslan saldırılarından sonra Rusya, merkez ile federal bölgeler arasındaki ilişkilerde köklü değişiklikler yapmıştı.
"Şimdi bu satırları lütfen dikkatli okuyun. Eğer Putin bu kadar güvendiği bir bürokratı bir özerk cumhuriyetin başına atıyorsa, ondan beklediği hizmet de sıradan bir görev değildir.
O halde Dağıstan gibi küçük bir ülkede olağanüstü yetkilerle donatılmış Temsilci başkanın misyonu nedir?
Sıkı durun yazıyorum, Rusya Vladimir Vasilyev ile kendi topraklarına dönebilecek bir milis savaşına karşı sağlam bir adım atıyor; federal merkezin siyasi çizgisinden çıkan özerk cumhuriyetlerin ve illerin elitlerine de sert bir mesaj veriyor.
Bu atamayla birlikte bildiğimiz eski federal Rusya yok olurken, yeni Rusya hem dışarda hem içerdeki hibrit savaşın cephelerinde kendi pozisyonunu güçlendiriyor.
Neden ? Çünkü Suriye savaşı bitse de WW 3.0 yani III. Dünya savaşı bitmedi. Rusya bunun farkında ve yakın cephelerde hazırlıklı olmak için adımlarını atıyor."
Rusya şunun da farkında, Suriye cephesi sakinleştikçe diğer cepheler ısınacak. WW 3.0’ı (III. Dünya Savaşı) bir hibrit savaş olarak kabul edilirse, hibrit savaşların siber cephelerden siyasi cephelere kadar farklı boyutları olacaktır.
Rusya’nın zayıf olduğu cephe ise Suriye kadar uzak olmayan Kuzey Kafkasya cephesi. Burada sıcak çatışmalar politik çekişmelerle devam ediyor. Rusya buralarda başını ağrıtan “aşırı” unsurları Suriye’ye göndererek sıcak çatışmaları azamiye indirmiş olsa da bölgesel sorunlarını çözmüş değil.

Vladimir Vasilyev güçlü geldi çökmüş gitti

Ekim 2017’den beri Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkanı olarak görev yapan, iyi bir hukukçu, Rusya İçişleri Bakanlığı Enstitüsü için hazırladığı ‘Cinayetlerin kriminalolojik araştırılması ve vatandaşların hayat güvenliğinin sağlanması’ konulu tez hazırlayan, Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkan Vekili, “Birleşik Rusya” fraksiyonunun başkanı, polis albayı general, Rus politikacı siyasi ve bürokrasi hayatına nokta koymak zorunda kaldı.
Uluslararası ilişkiler uzmanı, bölgeyi iyi tanıyan Talat Enver Çetin'e göre, Vladimir Vasilyev'in Dağıstan’ın yönetiminde başarısız olmasının en önemli nedeni, Avarlar ile Lezgiler arasında yaşanan etnik rekabet. Mafya gruplarının çatışması da işin tuzu biberi olmuş. Mohaçkale eski belediye başkanı Said Amirov'un intikam amaçlı hükümeti yıpratma çabasına girmiş olma ihtimali de yüksek.

Dağıstan'da Cumhurbaşkanı Değişti Vasilyev gitti Sergey Melikov geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağıstan'ın Başkan Vekili Sergei Melikov'u atadı. Bu atama 5 Ekim Pazartesi günü Kremlin basın servisi tarafından duyuruldu.

Sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kaldığı söylenen, bölgenin emekli başkanı Vladimir Vasiliev, bu görev değişikliğine rağmen Dağıstan'daki durumun istikrarlı olduğu ve iyileşme eğilimi gösterdiğinde iddialı.

TASS'ın bildirdiğine göre, Vladimir Vasiliyev'in Dağıstan Cumhurbaşkanlığı döneminde özellikle hırsızlık vakalarının azaldığı ve halkın federal yapılara olan güveninin arttığı resmi kayıtlarda yer alıyor.

Rusya lideri Vladimir Putin tarafından imzalanan kararname ile Dağıstan Cumhurbaşkanlığı görevinden alınan 'Vasiliev Vladimir Abdualievich', Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Putin'e danışman olarak atandı.

Kararname, imzalandığı 5 Ekim tarihinde yürürlüğe girdi. Aynı gün başka bir kararname ile Putin, Dağıstan’a başkan vekili Sergei Melikov'u atadı.


Azerbaycan ile uzun sınırı olan Dağıstan’a Lezgi Sergei Melikov atandı?


Sergei Melikov, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ordusunda Albay rütbesi ile görev yapmış Lezgi Alim Melikov ile Rus asıllı , Tatyana Melikova’nın çocuğu. Ayrıca Mikhail Melikov isminde bir erkek var, Rusya'nın Rostov Oblastı'nda bulunan Novoçerkass şehrinde konuşlu İçişleri Bakanlığı özel Kuvvetlerinde Tümgeneral rütbesi ile görev yapıyor.

12 Eylül 1965'te Rusya’da Zuyevo Orehovo kentinde doğan Sergey Melikov, Galina Melikova ile evli. Kardeşi Mikhail Melikov'un ismini taşıyan oğlu var. Sergey Melikov, Alim Melikov, Tatyana Melikova çiftinin çocuğu. Babası emekli asker, İçişleri Bakanlığı albaylarından. Adı ve soyadına bakılırsa Alim Nurmagamedovich bir Lezgin'dir.


Sergei Melikov'un askeri kariyeri


1982'de Saratov'daki İçişleri Bakanlığı Yüksek Askeri Okuluna girdi ve 1986'dan itibaren tüm kariyerini İçişleri Bakanlığı Özel Kuvvetlerinde geçirdi.

Melikov, 1986 - SSCB İçişleri Bakanlığı Saratov F.E. Dzerzhinsky Yüksek Askeri Komutanlığı Kırmızı Bereliler Koleji (yüksek askeri özel eğitimli motorize piyade güçleri memuru, öncü askeri eğitimi eğitmeni)

Özel Kuvvetler Komutanı ve askeri İstihbaratçı olması nedeni ile 1. Çeçen Savaşında yer aldı.

Rusya Federasyonu Milli Savunma Güçleri Federal Servisi Birinci Müdür Yardımcısı - Rusya Federasyonu Milli Savunma Güçleri Başkomutanı görevinde bulundu. 2011 yılında Putin, onu Kuzey Kafkasya'da "terörle mücadele" operasyonlarına katılan birleşik güçler grubunun komutanı ve İçişleri Bakanlığı İç Kuvvetleri Kuzey Kafkasya bölgesel bölümünün ilk komutan yardımcısı olarak atadı.

2016'dan 2019'a kadar Melikov, Ulusal Muhafız Birlikleri Federal Servisi Birinci Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi, ondan önce de Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi'nde devlet başkanının tam yetkili temsilcisi olarak görev yaptı. 2019 sonbaharından bu yana - Stavropol Bölgesi hükümetinde Federal Meclis üyesi.

Rusya Federasyon Konseyi Federal Yapı, Bölgesel Politika, Yerel Yönetim ve Kuzey İşleri Komitesi Başkan Yardımcısı aynı zamanda Stavropol Bölgesi'nin yürütme otoritesinin temsilcisi, Putinin Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi'ndeki tam yetkili bürokratı.

Başkan Yardımcısı olduğu, BaşkФедеральная служба войск национальной гвардии Российской Федерации / Rusya Federasyonu Federal Ulusal Muhafız Birlikleri, iç askeri güçtür.
Federal Ulusal Muhafız Birlikleri, Rus Silahlı Kuvvetlerinden ayrıdır.Federal yürütme organı, 2016 yılında Başkan Vladimir Putin tarafından imzalanan bir yasa ile kuruldu .
Görevi Rusya'nın sınırlarını güvence altına almak, silah kontrolünü ele almak, terör ve organize suçla mücadele etmek, kamu düzenini korumak ve önemli devlet tesislerini korumaktır.
Ulusal Muhafızların kurulması, Rusya'nın önündeki stratejik zorlukların kapsamlı bir değerlendirmesinin bir sonucu olarak , Rus güvenlik sistemi içinde verimliliği artırma ve sorumlulukların tekrarlanmasını önleme çabası olarak görülüyor .
Ulusal Muhafızlar, Rusya genelinde 84 birimde yaklaşık 340.000 personele sahiptir ve MVD İç Birlikleri , SOBR , OMON ve Rus Silahlı Kuvvetleri dışındaki diğer iç askeri kuvvetlerin kuvvetlerini birleştirmiştir.

Lezgiler ve Kusar/Qusar Şehri

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den 180 uzaklıkta bulunan Dağıstan sınırında yer alan Kusar/Qusar şehri, Kusar Rayonunun idarî merkezidir. Nüfus çoğunluğunu %97 oranında Lezgiler oluşturmaktadır.
Dağıstan Cumhurbaşkanlığına Lezgi kokenli Sergei Melikov'un getirilmesi, Dağıstan’da yaşanan Avar - Lezgi çekişmesinin Dağıstan sınırında yer alan Kusar/Qusar'da Lezgi nüfusun yoğunluğu nedeninden dolayı Azerbaycan Türkleri ile yaşanma ihtimalini akla getiriyor.
Ermeni basınında ve Azerbaycan matbuatında neşredilen, "Suriye de savaşan cihatçı teröristlerin Ermeni ordusu ile savaşmak için Dağlık Karabağ bölgesine intikaline" dair asılsız haberlere ne olur ne olmaz endişesi ile yaklaşan Rusların, cihatçı teröristlerin bölgeye yayılabileceği ihtimaline karşı, askeri İstihbaratçı ve Özel Kuvvetler Komutanı Sergey Melikov’u bölgenin denetim altına alınması görevi ile gönderdiği düşünülebilir.

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

 • Türklerin Fendi Amerikalıları Yendi!
 • İngiltere'nin IŞİD Planı
 • Türk Casusu Erje Ayden’in ABD'de İstihbarat Faaliyetleri!
 • MHP'ye Ölümlü Mesaj! IŞİD Avrupa Başkentlerine Saldıracak!
 • Kabine Değişikliği
 • Önce Medya Sonra İktidar Değişikliği Kapıda!
 • İngilizler Hindistan'ı Parçalıyor!
 • Türk İstihbaratının Hindistan’da Bağımsızlık Faaliyetleri
 • Salih Kallab Açıklaması ve Bağdadi'nin Estetik Ameliyatı
 • Cem Uzan Türkiye’ye Dönerse Bir Bilen mi Olur Bir Bölen mi?
 • PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
 • Nazi Sağlık Suçlarının Hesabını Almanya Eski Cumhurbaşkanının Oğlunu Öldürerek Kim Sordu?
 • Türkiye’nin Suriye’de Oluşturduğu Güvenli Bölgeye İngiliz Çomağı!
 • Türkiye Cumhuriyeti'ne Atlantikçi Eksen Arayışı
 • Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
 • Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
 • Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
 • Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
 • MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
 • Kanal İstanbul'un Yüzü ve Sinan Aygün İddiaları
 • MİT'in İzlediği Film
 • Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
 • İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
 • Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
 • Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
 • Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
 • CIA Ajanı Ayetullah Mike Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
 • İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
 • Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
 • Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
 • FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 • Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı Bir Faktör!
 • İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
 • Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
 • ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
 • Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
 • Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı: Kraliçeyi Konuşturdu, Borisi Hastalandırdı
 • Tesla’nın Türk Soylu Patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
 • Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
 • Erdoğan Ankara'ya Neden Dönmüyor? ABD HAARP Gemisi Istanbul'da Kimi Bekliyor?
 • İktidarın Namusu Eşcinsel Lobiye mi Emanet?
 • Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u Türk Doktorlara Emanet Etti!
 • Fuat Doğu MİT'i ve FETÖ’yü Irak ve Suriye'de Nasıl Kullandı?
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı Atatürk ile Görüştü Mü !
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı ile Atatürk Görüştü Mü?
 • Soma Faciasının Yıl Dönümünde AK Parti ve Mason Locaları!
 • Cihat Yaycı Paşa'nın Merkeze Çekilmesi İç Hesaplaşma mı, Terfi mi, Yoksa Darbe Karşıtı bir Önlem mi?
 • Kim Bu Paşa
 • Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
 • Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
 • Amerika'daki İsyanların İç Yüzü
 • Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 • Tanrının Kırbacı Attila'nın Torunları Sekeller
 • Hazar'ın Sultanı Mihriban Aliyeva
 • Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
 • Erdoğan Kabine Değişikliği İçin TBMM Başkanlık Seçimi ve Yüksek Askeri Şura'yı bekliyor!
 • Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
 • Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
 • Azerbaycan, Irak, Suriye ve Libya'daki Krizin Cevabı Kırım Olamaz!
 • ABD'nin Gayri Nizami Harp Unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı Öldürmüş Olabilir Mi?
 • Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
 • Bulgar Ordusunda Bir Arnavut Yüzbaşı Ustiyanov Türk İstihbaratında Bulgar Sadık!
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan Oyalama Boyalama Eğitimi
 • Boşnak Katliamı ve Bosna Hersek Düş Kırıklığı ve Bilgisiz Kral!
 • CIA destekli Erivan Yönetimi Rusları Amerikalılara Sattı Mı?
 • Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
 • Kars Sınır Kapısı Açılıyor İngiltere Ukrayna'da Askeri Üs Kuruyor!
 • İzmir Depremi ve Katar Suudi Arabistan Savaşında Türk Ordusunun Pozisyonu Ne Olur?
 • İlham Aliyev 27 yıl önce Azerbaycan Topraklarından Çıkarılan Rus Askerini Geri Getirmeyi Başardı!
 • Kokain Müptelası ve Pedofili Sapık ABD’nin Müptezel Başkan Adayı Joe Biden!
 • Türk-Rus Askeri İttifakının Trans Kafkasya Asya Afrika Açılımı ve Küresel Yansımaları
 • Küresel Ekonomik Krizde Rusya, Türk-İngiliz İlişkilerini Yakından İzliyor!
 • İngiliz Merkez Bankasının 50 Milyar Sterlin Tutarındaki Kayıp Banknotu Türkiye’de mi?
 • Hıfzıssıhha Kapatıldı Ülke Koronavirüse Teslim Edildi!
 • ABD Kanada'yı Neden Bombaladı Ve Hakan Fidan'a Yönelik Operasyonlar
 • Sınovac Aşı İşi Yılan Hikâyesi
 • 16 Şehidin Sorumlusu Kim?
 • Yurtdışında Türkçe Eğitim Yapan Üniversiteye YÖK Düşmanlığının Bir Nedeni Olmalı!
 • Gara Dağında Bazı Rehineler Sağ Mı?
 • Kimin Yanında Olmalı?
 • Yaşasın Türk Dostu Nikola Tesla!
 • Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
 • Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
 • İstihbarat Savaşlarında Metafiziksel Varlıklar
 • Elektronik Taarruz ve Şehitlerimiz
 • Erdoğan, Turgut Özal Gibi Yalnızlaştırılıyor
 • Türk Mısır İstihbaratları Korona Teşhisli Beşar ve Esma Esat Çiftini Kahire’de mi Saklıyor?
 • Bill Gates’e Türkiye'de Satılan Trakya Toprakları!
 • Türkmen Köyünden Bakanlığa Bir Türkmen Kızının Başarı Öyküsü :Derya Yanık
 • Ankara'nın Kürt Bozkurtları
 •  MİT'in 2023 Hedefi ve Çorbacı Sedat Peker!
 • Halkın Düştüğü Durum
 •  Dubai'de Fidanlar Fırtınalarla Büyüyor mu?
 • Türkiye’deki Derin Vatikan
 • Kaşif Kozinoğlu’nun mirası Afganistan Türk Devleti Nasıl Kurulacak?
 • MİT'in Kafasında Ne Var Elektronik İstihbarat mı İnsan Kaynaklı İstihbarat mı?
 • TSK Düğmeye Bastı! ABD Destekli PKK'ya Askeri Operasyon
 • İran tehlikede! Sınırdaki mayınlar temizleniyor, savaşa ve yeni göç dalgasına hazır olun!
 • Türkiye'de Siyaset Resetlenmeli 
 • Uluslararası Enerji Piyasasının Ekonomik Yapısı ve Türkiye’nin krizdeki rolü ?
 • Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • MİT Operasyonları ve İsrail Türkiye’siz Yapamaz!
 • Türkiye'den yolu geçmeyeni Fransa'da İstihbarat Başkanı bile yapmıyorlar!
 • Bir yalanı kırk doğruya saklarlar ASELSAN’ı yalandan satarlar!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağrı
 • Dolar darbesinin arkasında CIA var!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağr
 • CIA’nın maaşlı Türk paydaşları ve Abdullah Öcalan’ı 'Mercedes Operasyonu'nda suikastten kim kurtardı?
 • İsrail, ABD’yi ikna ederse İran’ın nükleer tesislerini vurur mu?
 • Mossad'ın suikast birimi Kidon!
 • Lübnan'da Hizbullah - İsrail çatışması kapıda!
 • Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı mı?
 • Putin’e kim fısıldıyor! Henry Kissinger mi Nikolay Patrushev mi?
 • 7 Şubat 2012'den günümüze İstihbaratta derin hesaplaşma!
 • Ukrayna'ya geçmiş olsun! Luhansk ve Donetsk'i gitti sırada Mariupol ve Slavyansk var!
 • Emperyalizmin kirli yüzü tekelleşme ve Suudi sermayesinin ayçiçek yağı üzerinden kriz denemesi!
 • MİT dikkat etsin! MI-6 Türkiye’de School of African and Oriental Studies ‘SOAS’ mezunlarını kullanıyor!
 • Türk İstihbaratı, darbe öncesi Pakistan’da kimlerle temas kurdu?
 • Türk Ordusu, Irak’ın kuzeyinde Kandil’i söndürmeye gidiyor!
 • Ankara - Tahran arasında Suriye restleşmesi sonrasında İran’a Albay suikasti ile mesaj!
 • Yunanistan Komünist Partisi, ABD emperyalizmine başkaldırıyor!
 • Levent Göktaş vatansever mi sermayenin tetikçisi mi gladyo muhafızı mı?
 • Erdoğan’ın kritik Ukrayna ziyareti ve Volodymyr Zelensky’i bekleyen trajik son!