BİST

Dolar

Euro

Altın

PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
23.11.2019 08:32
Terör örgütü PKK’nın lider kadrosunun yaş ortalaması Prusya Mareşalleri gibi. Abdullah Öcalan kısa adıyla Apo, PKK'nın kurucularından biri ve bilinen ilk lideri. 4 Nisan 1948 doğumlu ve 71 yaşında.

Murat Karayılan 1954 doğumlu ve 65 yaşında. Cemil Bayık, kod adı Cuma, 1955 doğumlu ve 64 yaşında. Duran Kalkan 14 Ağustos 1954 doğumlu ve 65 yıl yaşında.

Bahoz Erdal gerçek adıyla Fahman Husain, 1969 Suriye doğumlu, 50 yıl yaşında. 1956 Kayseri doğumlu Rıza Altun, 63 yaşında.

Örgütün bu lider kadroyu yenileme çalışmaları olduğu gibi Kandil’de bulunan örgüt karargâhını başka bölgelere taşıma hazırlığını alttan alta sürdürüyor.

Her Silahlı Propaganda Terör Örgütünün Mutlaka Siyasi ve Sivil Kanadı Var

Mesela İrlanda Cumhuriyet Ordusu / Irish Republican Army'nin baş harflerin kısaltmasıyla IRA Kuzey İrlanda'nın Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını savunan, 1969 yılında aynı adı taşıyan yapının parçalanmasıyla ortaya çıkan ayrılıkçı örgütün sivil kanadını, İrlandalı milliyetçilerin kurduğu siyasi parti ‘Sinn Féin/Biz Kendimiz’ oluşturur.

Buna benzer bir durum İspanyada görüldü. Bask milliyetçiliğini önceleyen, 1895’te kurulan ilk siyasi örgüt Bask Milliyetçi Partisi / Partido Nacional Vasco (PNV)’nun amacı Bask halkını tek bayrak altında toplamaktı.

İspanya’da kanlı bir iç savaşın ardından 1936’dan itibaren Franco iktidarı ile Bask kimliği baskılandı. Franco yönetimi Basklıların tarihsel haklarını inkar etti özerk statülerini ve kurumlarını tanımadığı gibi Bask dilini yasakladı.

1959’da PNV’ den ayrılan bir grup genç Bask Vatanı ve Özgürlük /Euskadi ta Azkatasuno (ETA)’yı kurdu. ETA; Bask Milliyetçi Partisi / Partido Nacional Vasco’un silahlı kanadını oluşturdu. Örnekleri çoğaltmak mümkün

PKK/PYD/YPG’de Lider Profili

Salih Müslim Muhammed: PKK terör örgütü Suriye Yapılanmasının siyasi kolu PYD; tam adı ile Demokratik Birlik Partisi/Partiya Yekîtiya Demokrat / حزب الاتحاد الديمقراطي / Ḥizb Al-Ittiḥad Al-Dimuqraṭiy, 2003 yılında Kürtler tarafından Suriye'nin kuzeyinde kuruldu.

Salih Müslim Muhammed; 3 Mart 1951’de Suriye'nin Halep şehrinin Aynel Arab (Kobani) bölgesinde bulunan Şeyran (Suruç İlçesi’nin tam karşısında) köyünde doğdu.

Salih Müslim Barazi aşiretinden

Çiftçilikle uğraşan ailesi Barazi aşiretinden. Baraziler Erzurum dahil Türkiye’ye de yayılmış büyük bir aşiret. Urfa ve Maraş arasındaki bölgede meskûn Berazî adlı bir aşiret konfederasyonu mevcut.

Suruç’tan başlayarak Samsat, Antep, Maraş ve Halep’e kapsayan bölgede alan yaşarlar. Genel olarak Sünni olan aşiretin Maraş’ta bulunan uzantıları Alevidir.

Kuzey Kurmancisi (Bahdinani olarak da adlandırılır) konuşurlar. Kuzey Kurmançisi ya da Bahdinani, Türkiye’de Mardin, Botan, Hakkari, Van, Muş ve Erzurum’da, İran’da Urmiye gölü’nün Kuzeyinde ve batısındaki aşiretlerde, Suriye’de, Irak’ta Musul ve Sincarda konuşulmaktadır.

İran’daki Berazîler ile bağlantılılar. Erzurum ve Kuruçay dolaylarında yaşayan Berazî aşireti bu konfederasyondan kopmuş ve 1730′da Suruç dolaylarından göç etmiş aileler tarafından oluşturulmuştur. 1925 Şeyh Said İsyanı sonrası büyük ölçüde dağıtılan konfederasyonun bazı üyeleri günümüzde Lübnan, Süleymaniye ve Hama’da yaşıyor.

Kobaniye saldıran IŞİDli teröristler Barazi aşiretinden Kürtlerdi

Suriye Kürtlerinin aşiret yapısı, Türkiye Kürtlerine çok benzemekle kalmaz aynı zamanda uzantısıdır. Her iki taraftaki Kürtlerin çoğu aynı aşiretlere mensupturlar. Kikani, Milli, Koçar Meran, Havircan ve Barazi aşiretleri sınırın her iki tarafına dağılmış şekildedir.

Bölgede öne çıkan üç Kürt aşiret Ketik, Şeyhan ve Barazi’dir. Suriye iç savaşı öncesinde En çok Barazi ve Ketik aşireti arasında sorun yaşandığı söyleniyor.

İşin ilginci Salih Müslim Muhammed’in mensubu olduğu Barazan yani Barazi Aşireti Milli Mücadele sürecinde Ankara hükümeti ile birlikte çalışmasına rağmen, Ketikan Aşireti Fransızlarla işbirliğini tercih etmişti.

Suriye’de meskûn Barazi aşiretinin tamamıyla PYD/YPG safında yer aldığı söylenemez. Mesela Şeyh Ahmed Schahin El Barazi, bağımsız ve PYD'ye bağlı olmayan bir pozisyon savunan Kobani'den Kürt klan lideri. Yine Şam yönetimin 2017’deki Humus Valisi Talal el Barazi’de aynı aşiretten.

Kobani'ye saldıranlar da IŞİDli Barazi aşireti üyesi Kürtlerdi. 150 binden fazla bir nüfusa sahip olan Barazilerden IŞİD'e ciddi katılım vardı ve PYD, Mardin, Bingöl, Adıyaman, Halepçe vb yerlerden IŞİD'e katılımlar gibi Barazi Aşiretinden katılanları da görmezlikten geldi.

Salih Müslim İstanbul Teknik Üniversitesi Abisi Mahmut Müslim Muhammed Cerrahpaşa Tıp’tan mezun

Lise öğrenimini Halep'te tamamlayan Müslim, daha sonra üniversite öğrenimi görmek için Türkiye’ye geçti. 1977 İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

İstanbul’da yedi buçuk yıl yaşadı. Ardından İngilizcesini ilerletmek için Londra’da çalışan Cerrahpaşa Tıp’tan mezun doktor abisi Mahmut Müslim Muhammed’in yanına gitti.

Suriyeli Kürt siyasetçi ve mühendis Salih Müslim; daha sonra Suudi Arabistan’ın milli petrokimya şirketi Petromim’de bir dönem mühendis olarak çalıştı.

Kendi ifadesine göre en az 50 kere umre yaptı, iki kez de hacı oldu. Suudi Arabistan’da rastladığı Kürtler aracılığıyla PKK lideri Öcalan ile Beyrut’ta tanıştı.

Öcalan Suriye’de iken deyim yerindeyse dizinin dibinden ayrılmadı. Öcalan’ın Suriye Kürtleriyle tanışmasını sağladı. PKK’nın yeni küresel prezentabal lideri Şahin Cilo kod adlı Ferhat Abdi Şahin - Şahin Cilo - Mazlum Kobani’yi de Abdullah Öcalan ile o buluşturdu.

1998 yılında Kürdistan Demokrat Partisi'nin Suriye kolu olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'ne katıldı. 2003'de bu partiden ayrılarak Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) katıldı. 2010'da bu partinin lideri oldu.

Salih Müslim, Beşar Esad yönetimi tarafından 2003 yılında mahkûm edildi. Ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. 2010'da Irak'a kaçan Müslim, 2011'de yeniden Suriye'ye dönerek, buradaki olaylarda aktif rol oynadı. Salih Müslim, Ayşe Efendi ile evli.

Shervan Müslim adındaki oğlu; 9 Ekim 2013’te Telabyad'ta silahlı bir çatışmada El Kaide’ye bağlı keskin nişancılar tarafından öldürüldü. Müslim'in biri kız 4 çocuğu daha var.

PYD Eski Eşbaşkanı Salih Müslim’in Diğer Abisi Prof. Dr. Mustafa Müslim Gaziantep Ez-Zehra Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Mustafa Müslim 1940’da Aynelarap’da doğdu. İlâhiyat Fakültesi tefsir alanında 1965 te lisans, 1969 da yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1974 yılında tefsir doktoru oldu. 1994 yılında ise profesör unvanı aldı. Suudi Arabistan ve BAE’de çeşitli üniversitelerde idari ve ilmi görevler aldı.

On yedi kitabı ve çok sayıda araştırma yayınlayıp ilmi istişarelerde bulunup konferanslara katıldı. Prof. Dr. Mustafa Müslim, İmam Muhammed İbn Suud Üniversitesi, El-Şarika Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kuzey Irak Dohuk Üniversitesi kuruluş üyesidir.

Prof. Dr. Mustafa Müslim, 2014 yılından bu güne kurucusu olduğu Gaziantep Ez-Zehra Üniversitesi rektörlüğünü yapıyor.

Asya Abdullah Reyhan Muhammed: Asya Abdullah Reyhan Muhammed ve kod adı Dilan Reyhan Muhammed olan Asya Abdullah 1971 yılında Suriye’nin Al Malikiye kentinin yakınında bulunan Derik (Derika Hemko) kasabasında doğdu. Derik bölgesi PKK’nın Suriye örgütlenmesinin ilk merkezlerinden biriydi.

Yaklaşık 25 yıldır PKK içerisinde faaliyet gösteren Asya Abdullah, KCK Suriye üst yönetimi daimi karar organı üyeliği görevinde bulunuyor. Asya Abdullah, Suriye’ye geçmeden önce, PKK bünyesinde Irak’ın Kandil ve Gara bölgelerinde faaliyet gösterdi.

2003’te kurulan ve PKK’nın Suriye’deki siyasi örgütlenmesi olan PYD’nin kurucu üyelerinden. 16 Haziran 2012’de Suriye’nin Haseke kentinde yapılan PYD kongresinde Salih Müslim ile birlikte eş başkanlık görevine getirilmişti.

PYD eşbaşkanı olarak basına verdiği demeçlerde sık sık Abdullah Öcalan’ı andı.Konuşmalarını gerçekleştirirken arkasında Öcalan posteri bulunmasına dikkat etmesiyle tanınıyor.

PYD eş başkanı sıfatı ile birçok yurtdışı temaslar gerçekleştiren Asya Abdullah, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir araya gelmişti.

28 Eylül 2017 tarihinde PYD kongresinde eş başkanlık görevini Ayşe Hiso’ya bırakmasının ardından Suriye’de PKK ile bağlantılı siyasi yapıların çatı örgütlenmesi olan TEV-DEM’in eş başkanlığı görevine getirildi.

KCK’nın Suriye kantonlarından sorumlu olan Asya Abdullah, 29 Mart 2018’de YPG/PYD heyeti ile birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmüştü.

PKK’nın yeni küresel prezentabal lideri Ferhat Abdi Şahin - Şahin Cilo - Mazlum Kobani’den daha önce söz etmiştim. *

Türkiye Rusya İlişkileri Düzelince PKK Kandil'i Dağlık Karabağ’a Taşımaktan Şimdilik Vazgeçti

Bir ara Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin şiddetle tepki gösterdiği PKK’nın Kandil merkezini Ermenistan’a taşıyacağı söylentisi gündemdeydi.

Neden Ermenistan? Çünkü örgütün kaybettiği insan kaynaklarını telafi edebileceği Kürt nüfus potansiyeli bu bölgede bulunuyor.

Günümüzde Ermenistan’ın daha çok Azerbaycan’la sınır olan bölgelerinde Kürtler yaşıyor. PKK’nın Rojhilat yapılanması Ermenistan’dan başlayarak, Urmiye Gölü’nün kıyısından Kermanşah’a kadar uzanan, büyük ve etkili bir coğrafyayı kapsıyor.

Hoybun-Taşnak işbirliği geleneğini devam ettirmek isteyen PKK, Ermeni diasporasının bazı üyeleriyle temasta.

Kafkasya havzasında seçilen yer ise, Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ. PKK, uzun yıllar Kafkasları kaçakçılık üssü olarak kullandı.

Ermeni kökenli örgüt mensupları yardımıyla uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği kara parayı Kafkaslar’da akladı. Bölgeyi iyi tanıyor. Bir başka iddiada örgütün Azerbaycan sınırları içindeki Laçin’i merkez alıp Laçin koridorunu kullanarak, Ermenistan ve Azerbaycan’da faaliyet göstermeyi planladığı.

Güney Kafkaslara kaçmaya hazırlanan örgüt, bu bölgede destek arıyor ve bölge halkıyla görüşmeler yapıyor. PKK’nın Ermenistan’a taşınması bölgenin istikrarsızlaştırılmasıyla eş anlamlı.

PKK’nın uluslararası toplum nezdinde terör örgütü kabul edilmesi nedeniyle örgütün Ermenistan üzerinden Türkiye’ye yapacağı her türlü silahlı eylem, uluslararası hukuk gereği Türkiye’nin sınır ötesi askeri harekâtla karşılık vermesine ortam hazırlayacak.

PKK’nın Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki bir koridora taşınmasının yıllar önce planlandığı hatta PKK’nın insan kaynakları ihtiyacını karşılayabileceği sosyal bir yapının tesisi için Kürt nüfusun bölgeye göç ettirildiği ortaya çıkmıştı.

Azerbaycan’ın Zengilan, Laçın, Kubadlı ve Kelbecer rayonlarında (bölge-ilçe) yaşayan Kürt nüfus, adı geçen rayonların Rusya destekli Ermeni ordusu tarafından ele geçirildikten sonra Azerbaycan’ın içlerine göçmek durumunda kalmışlardı.

Karabağ işgalinden çok sonra Azerbaycan’a göç ettirilen Kürt nüfus, Ermenistan ile sınır rayonlara iskân edildi.

Konuyla ilgili dikkatimizi çeken göç hareketliliği 2007’de yaşandı. Nitekim bu göç yolu ve hareketliliği ile ilgili yapılan araştırmalar neticesinde 2007 yılının ilk altı ayı içerisinde, Türkiye’nin doğu illerinden, İran ve hatta Irak’tan 70 binden fazla Kürt nüfusun, Azerbaycan’a göç ettiği/ettirildiği belirlenmiştir.

PKK’nın Ermenistan taşınması projesi göz önüne alındığında, göç ettirilen Kürt nüfusun sonraki yıllarda Azerbaycan yönetimine çok ciddi sorunlar yaşatabileceği söylenebilir. Bu göç olayının, PKK’nın Kandildeki merkezi Ermenistan’a taşınması ile ilgisi göz ardı edilmemeli.

İlginç olan Azerbaycan’a göç ettirilen Kürtlerin, özellikle Ermenistan sınırı boyunca Binegedi kasabasından başlayarak Gazah şehrine kadar, Bakû-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın geçtiği en stratejik bölgelere yerleştirilmesidir.

Son 20 yıl içerisinde 1987 yılından başlayarak Azerbaycan’a göç eden Kürtler, 1993 sonrası daha çoğaldılar ve genişlediler.
Kürt nüfusun göç ettirilmesiyle Türkiye’nin Doğuya açılan kapılarını kapatmak için Kürt faktörü ve hassasiyeti kullanılmak suretiyle Azerbaycan-Türkiye arasındaki köklü tarihî ilişkilerin zedelenmesi hedeflenmekte.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki sınır yerleşim yeri olan Nahçıvan’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin bölgeye hızla yerleştirilen ayrılıkçı siyasal Kürtçüler nedeniyle yurtlarını terk ettikleri söyleniyor.

Ancak Türk hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Türkiye’nin hava sahasını işgal ettiği gerekçesiyle Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan kriz beklenenden daha kısa sürede atlatılınca, PKK şimdilik Kandil’deki terör karargahını Dağlık Karabağ’a taşımaktan vaz geçti.

Bir diğer nedense terör örgütünün Irak’ta ve Suriye’de yeni eylemlilik sürecine girmiş olmasıdır.

PKK karar alıcıları küresel ve bölgesel gelişmeleri nasıl okuyor?

PKK sıradan bir terör örgütü değil. 50 yıla yakın bir süredir terör sahnesinin bölgesel aktörü. Hatta başrol oyuncusu.

Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye hatta Kazakistan'da örgütlü. ABD, Avrupa ve Rusya’da temsilciliği var. Küresel silah şirketleriyle arası iyi.

Öyleki birçok ülke gizli servisinin referans aldığı eylemlilik içinde. Narkotrafikten kazandıklarıyla terör faaliyetlerini finans ediyor.

Terör örgütünün kurmay kadrosu jeopolitikten anlıyor. Jeostrateji biliyor. Reelpolitik davranıyor. Bölge dengelerine iyi oynuyorlar.

İran, Irak, Suriye ordularından ve hatta Türk Silahlı Kuvvetlerinden kaçıp örgüte katılan Kürt kökenli rütbeli askerler var.

Hatta PKK/KCK adına 2016’da, Nevanda Legerine Politik-Politik Araştırmaları Merkezi (NLP) adıyla istihbarat birimi dahi kurdular.

"-Kısa kes Aydın Havası olsun" derseniz, hemen söyleyeyim, PKK önderliği bölgesel gelişmeleri yakından izliyor. Analiz ediyor, örgüt politikasına dönüştürüyor.

Iraklı dini lider ve siyasetçi, Amerika Birleşik Devletleri işgaline karşı direnen ve sonradan Barış Birlikleri adını alan Şii grup Mehdi Ordusu'nun lideri Mukteda es-Sadr'ın Bağdat Hükümetine karşı başlattığı isyan hareketinin öncesinden bilgileri olduğu gibi İran'da başlayan halk başkaldırısının nasıl sonuçlanabileceğini öngördükleri kesin.

Hesapları şu; Bağdat Hükümeti Şii isyancılarla uğraşırken Irak'ın tartışmalı bölgeleri Kerkük, Musul ve Telafer gibi bölgelerde örgütün yerleşmesini ve buraların kontrolünü sağlamak.

Tahminleri sadece bu değil. İran’daki kaosun da İran ordusunu İran'da tutacağını biliyorlar.

Tahran ve Bağdat'ın Kandil’deki üç beş 'çapulcu'yla uğraşmayı bırakın başını kaşıyacak vakitleri yok.

Irak ordusunun Bağdat ve civarından kıpırdamayacağını tahmin ediyorlar. Çünkü Bağdat düşerse Tahran düşer, Beyrut düşer, Şam düşer.

Beyrut da nereden çıktı demeyin? Hizbullah zaten İran ve Suriye istihbaratının beslemesi.

Beyrut; İran Velayeti Fakih rejiminin 'Şii Kuşak' projesinin Akdeniz ayağını oluşturuyor.

Lübnan'da hükümet, ülkede WhatsApp, Viber ve Messenger gibi arama uygulamalarına 2020'den itibaren vergi uygulamaya başlanacağını açıklayınca, Lübnan'da yüzlerde kişi yeni vergi uygulaması dolayısı ile hükümet karşıtı protesto gerçekleştirildi.

Beyrut'ta göstericiler genel grevin sürdürülmesi, yolların kapatılması ve meydanların doldurulması çağrısında bulundu. Protestocular, "Canımız kanımız sana feda olsun Erdoğan" şeklinde sloganlar da attı.

Demek ki Türkiye'nin Beyaz Hayaletler'i sınır tanımıyor. Şimdi de Beyrut, Bağdat, Tahran hattında mekik dokuyorlar.

YPG Irak'ın tartışmalı bölgeleri Kerkük, Musul ve Telafer gibi bölgelere konuşlanıyor

Bu stratejik okumanın gereği tarihi fırsatın ayaklarına geldiğini düşünüyor olmalılar ki PKK/YPG; Irak'ın tartışmalı bölgeleri Kerkük, Musul ve Telafer gibi bölgelere konuşlanıyor.

Bunu ben demiyorum Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin diyor.

Ona göre "Yeni bir terör örgütü bahanesiyle Rakka ve Deyrizor hattına çekilen YPG'lilerin bir kısmı, Irak'ın tartışmalı bölgeleri olan Kerkük, Musul ve Telafer gibi bölgelere konuşlandırılabilir"

Çünkü diyor; Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusunun başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile birlikte, Suriye'nin kuzeydoğusundaki YPG devletçiği projesine darbe vuruldu.

Türkiye, YPG'li teröristlerin sınırlarının 30 kilometre güneyine çekilmesi için süreci de yakından takip ediyor, terör örgütünü presliyor.

Bu kapsamda, "Rakka ve Deyrizor hattına çekilen örgütün Irak'ın tartışmalı bölgeleri olan Kerkük, Musul ve Telafer gibi bölgelere doğru kaymaya başlaması, silah ve mühimmatla intikal etmesi sözkonusu.

Bölgede zorluk çekeceklerini düşünmeyin. PKK'nın Irak kolu Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK), örgüt alt yapısını kullanarak, Suriye’den intikal gerçekleştiren YPGliler için çoktan harekete geçti ve gerekli hazırlıkları yaptı.

YPG yalnız değil IŞİDde Irak'ın tartışmalı bölgeleri Kerkük, Musul ve Telafer'e konuşlanıyor

Irak'ın askeri istihbarat şefi Korgeneral Saad el Ellak'ın; Suriye'den Türkiye'ye kaçan IŞİD'in bazı üstü düzey yöneticilerinin yeni saldırılar planladıklarını söylemesine ne demeli?

El Ellak, "IŞİD yöneticileri Türkiye'ye kaçtıktan sonra yeni saldırı hazırlığına başladı. Bu kişilerin dosyalarını Ankara'ya ilettik" diyor.

Irak'ın askeri istihbarat raporuna göre Irak’ın dokuz üst düzey IŞİD yöneticisi, Suriye’den Gaziantep'e kaçtılar, Türkiye’deler. Bu kişilerin büyük miktarda mali kaynağa erişimi var.

Yeni üye toplamanın yanı sıra büyük çaplı saldırılar planlıyorlar. Şu anda Türkiye'de bulunan IŞİD'liler, yeni üyelerin örgüte katılmasını sağlamakta kilit rol oynuyor.
Suriye ve Irak'taki hapishanelerde tutulan IŞİD'lileri kaçırmak için hapislere baskın planlıyorlar. IŞİD; hapishanelere baskın planına 'Parmaklıkları Yık' kod adını vermiş.

IŞİD'liler arasında 'örgütün bugüne kadarki en iyi bombacıları' olarak anılan, Abdullah Fathi ve Hüseyin Farhan Asleni el Cumali'nin de Gaziantep’te bulunduğu belirtiliyor.

Terörist Mazlum Kobani'de Irak'ın askeri istihbarat şefi ile aynı fikirde

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı terörist Mazlum Kobani, Türkiye'nin saldırılarda IŞİD'i kullandığını doğrulayan belgeleri olduğunu iddia etti.

Suriye Irak Federe Türkmen Devleti/Birleşik Federe Türkmeneli Devleti

Rusya uluslararası ilişkiler uzmanlarının Suriye’de gündem getirdikleri ‘yönetimsel ve kültürel otonomi’ ve ‘üniter desantralize sistem” teklifleri bence Araplar haricindeki diğer etnik unsurların federatif yapılanmasına imkân verebilir.

Suriye’deki Bayır Bucak Türkmenleri ile Irak’taki Bayat Türkmenlerini birleştirilecek coğrafi koridorun etnik bağla güçlendirilmesi, Suriye ve Irak hükumetlerinden bağımsız Federe Türkmen devletinin nefes almasını sağlayacaktır.

Federe Türkmen devletine Kürt aşiretlerinden ve özellikle Suriye ve Irak’ta yerleşik Şammar aşiretinden destek geleceği söylenebilir.

Federe Türkmen Devletinin kuruluşu, Türkmenlerin efsanevi Telafer ve Emirli ve Beşir direnişi ile başladı. Önce İşgalci Amerikan ordusuyla savaştılar. Emirli’de IŞİD kuşatmasına karşı kahramanca direndiler ve IŞİD’e geçit vermediler.

Federe Türkmen Devletinin Suriye ayağını oluşturacak Bayır-Bucak Türkmenleri Suriye Türkleri ya da Suriye Türkmenler olarak adlandırılan Suriye’deki yaşayan Türk nüfustur. Türkmen Dağı’nı çevreleyen bölgede yoğunlar.

Fransa ile TBMM Hükümeti arasında imzalanan Ankara Antlaşmasına göre bugünkü Suriye sınırı çizildi, Hatay ve Bayır Bucak bölgeleri Suriye tarafında kaldı. Ancak 1938’de yapılan referandum ile birlikte Hatay tekrardan sınırlarımıza dahil edildi; daha güneyde kalan Bayır Bucak bölgesi ise Suriye sınırları içerisinde varlığını devam ettirdi.

Bayır-Bucak bölgesinin kesin bir coğrafi tanımı olmasa da, genel olarak Cisr Eş Şuğur’un batısı; Nusariye Dağlarının kuzey ve Lazkiye kıyı şeridinin doğusu ile Hatay’ın güneyi olarak tanımlanabilir.

Bucak bölgesi kıyı şeridinde kalmaktadır. Bayır bölgesi ise Türkmen Dağları’nın olduğu iç kısımları kapsamaktadır. Günümüzde yoğunluklu olarak Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka kentlerinde ve köylerinde yaşıyorlar.

Şam bölgesinde yaşayanlara Şam Türkmeni adı verilirken, Halep ve Rakka bölgelerindekilere Halep ve Culap Türkmeni, Lazkiye’de yaşayan Türkmenlere ise Bayır-Bucak Türkmenleri deniliyor.
1942-1972 anayasalarına göre Suriye Arap vatandaşı olarak kabul edilen Türkmenlerin kimlikleri ile yaşama hakkı tanınmadı. Türkçe gazetelerin yayımları durduruldu, hatta Türkçe konuşmaya bile yasak getirildi.
1958’de toprak reformu ile birlikte Türkmenlere ait birçok tarla, bağ bahçeye devlet tarafından el konuldu. Bu baskılara dayanamayan birçok Türkmen Halep’ten Türkiye’ye göç etmeye başladılar.

Suriye topraklarında Türkmenlerin varlığını azaltacak, buradaki Türkmenleri yok edecek politikalar hız kesmeden devam etti. Hafız Esad rejimi ile birlikte “Tek Suriye Kimliği” politikası çerçevesinde burada yaşayan Türkmenleri asimile ederek “Araplaştırma” politikası izledi.

Terör örgütleri YPG ve düşman kardeşi IŞİD’in; Irak'ın tartışmalı ve Türkmen nüfusun yoğun olduğu Kerkük, Musul ve Telafer'e konuşlanma girişimleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgeye müdahalesi için gereken uluslararası ve Irak ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmalar çerçevesinde yasal zemini hazırlayacaktır.

Duamız :

Hayırlar feth ola. Şerler def ola. Gönüller şâd ola.. Akıl başa gele, fitne taşa gele! Devletimiz pâyîdâr ola! Birlik ve dirlik daim ola! Milletimiz selâmet bula! Düşmanlarımız kâhr-u perîşân ola, Oyunları bozula, boyunları büküle!.
Kalplerimiz mesrûr, sırlarımız mestûr, zahirimiz mâmûr, bâtınımız pür nûr ola. Cenâb-ı Hakk dert verip derman aratmaya. Hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva, gönüllerimize imân vere, kalplerimizi musaffa eyleye. Zümre-i salihinden ve gürûh-ı naci’den eyleyip, dualarımızı dergâh-ı izzetinde kabul ve makbul eyleye, nefesimiz Hakk, nutkumuz can bula. Gönlünüz haneniz huzur dola. Dualarınız kabul ola.

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

 • Türklerin Fendi Amerikalıları Yendi!
 • İngiltere'nin IŞİD Planı
 • Türk Casusu Erje Ayden’in ABD'de İstihbarat Faaliyetleri!
 • MHP'ye Ölümlü Mesaj! IŞİD Avrupa Başkentlerine Saldıracak!
 • Kabine Değişikliği
 • Önce Medya Sonra İktidar Değişikliği Kapıda!
 • İngilizler Hindistan'ı Parçalıyor!
 • Türk İstihbaratının Hindistan’da Bağımsızlık Faaliyetleri
 • Salih Kallab Açıklaması ve Bağdadi'nin Estetik Ameliyatı
 • Cem Uzan Türkiye’ye Dönerse Bir Bilen mi Olur Bir Bölen mi?
 • PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
 • Nazi Sağlık Suçlarının Hesabını Almanya Eski Cumhurbaşkanının Oğlunu Öldürerek Kim Sordu?
 • Türkiye’nin Suriye’de Oluşturduğu Güvenli Bölgeye İngiliz Çomağı!
 • Türkiye Cumhuriyeti'ne Atlantikçi Eksen Arayışı
 • Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
 • Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
 • Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
 • Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
 • MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
 • Kanal İstanbul'un Yüzü ve Sinan Aygün İddiaları
 • MİT'in İzlediği Film
 • Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
 • İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
 • Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
 • Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
 • Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
 • CIA Ajanı Ayetullah Mike Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
 • İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
 • Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
 • Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
 • FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 • Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı Bir Faktör!
 • İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
 • Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
 • ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
 • Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
 • Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı: Kraliçeyi Konuşturdu, Borisi Hastalandırdı
 • Tesla’nın Türk Soylu Patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
 • Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
 • Erdoğan Ankara'ya Neden Dönmüyor? ABD HAARP Gemisi Istanbul'da Kimi Bekliyor?
 • İktidarın Namusu Eşcinsel Lobiye mi Emanet?
 • Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u Türk Doktorlara Emanet Etti!
 • Fuat Doğu MİT'i ve FETÖ’yü Irak ve Suriye'de Nasıl Kullandı?
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı Atatürk ile Görüştü Mü !
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı ile Atatürk Görüştü Mü?
 • Soma Faciasının Yıl Dönümünde AK Parti ve Mason Locaları!
 • Cihat Yaycı Paşa'nın Merkeze Çekilmesi İç Hesaplaşma mı, Terfi mi, Yoksa Darbe Karşıtı bir Önlem mi?
 • Kim Bu Paşa
 • Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
 • Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
 • Amerika'daki İsyanların İç Yüzü
 • Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 • Tanrının Kırbacı Attila'nın Torunları Sekeller
 • Hazar'ın Sultanı Mihriban Aliyeva
 • Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
 • Erdoğan Kabine Değişikliği İçin TBMM Başkanlık Seçimi ve Yüksek Askeri Şura'yı bekliyor!
 • Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
 • Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
 • Azerbaycan, Irak, Suriye ve Libya'daki Krizin Cevabı Kırım Olamaz!
 • ABD'nin Gayri Nizami Harp Unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı Öldürmüş Olabilir Mi?
 • Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
 • Bulgar Ordusunda Bir Arnavut Yüzbaşı Ustiyanov Türk İstihbaratında Bulgar Sadık!
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan Oyalama Boyalama Eğitimi
 • Boşnak Katliamı ve Bosna Hersek Düş Kırıklığı ve Bilgisiz Kral!
 • CIA destekli Erivan Yönetimi Rusları Amerikalılara Sattı Mı?
 • Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
 • Kars Sınır Kapısı Açılıyor İngiltere Ukrayna'da Askeri Üs Kuruyor!
 • İzmir Depremi ve Katar Suudi Arabistan Savaşında Türk Ordusunun Pozisyonu Ne Olur?
 • İlham Aliyev 27 yıl önce Azerbaycan Topraklarından Çıkarılan Rus Askerini Geri Getirmeyi Başardı!
 • Kokain Müptelası ve Pedofili Sapık ABD’nin Müptezel Başkan Adayı Joe Biden!
 • Türk-Rus Askeri İttifakının Trans Kafkasya Asya Afrika Açılımı ve Küresel Yansımaları
 • Küresel Ekonomik Krizde Rusya, Türk-İngiliz İlişkilerini Yakından İzliyor!
 • İngiliz Merkez Bankasının 50 Milyar Sterlin Tutarındaki Kayıp Banknotu Türkiye’de mi?
 • Hıfzıssıhha Kapatıldı Ülke Koronavirüse Teslim Edildi!
 • ABD Kanada'yı Neden Bombaladı Ve Hakan Fidan'a Yönelik Operasyonlar
 • Sınovac Aşı İşi Yılan Hikâyesi
 • 16 Şehidin Sorumlusu Kim?
 • Yurtdışında Türkçe Eğitim Yapan Üniversiteye YÖK Düşmanlığının Bir Nedeni Olmalı!
 • Gara Dağında Bazı Rehineler Sağ Mı?
 • Kimin Yanında Olmalı?
 • Yaşasın Türk Dostu Nikola Tesla!
 • Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
 • Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
 • İstihbarat Savaşlarında Metafiziksel Varlıklar
 • Elektronik Taarruz ve Şehitlerimiz
 • Erdoğan, Turgut Özal Gibi Yalnızlaştırılıyor
 • Türk Mısır İstihbaratları Korona Teşhisli Beşar ve Esma Esat Çiftini Kahire’de mi Saklıyor?
 • Bill Gates’e Türkiye'de Satılan Trakya Toprakları!
 • Türkmen Köyünden Bakanlığa Bir Türkmen Kızının Başarı Öyküsü :Derya Yanık
 • Ankara'nın Kürt Bozkurtları
 •  MİT'in 2023 Hedefi ve Çorbacı Sedat Peker!
 • Halkın Düştüğü Durum
 •  Dubai'de Fidanlar Fırtınalarla Büyüyor mu?
 • Türkiye’deki Derin Vatikan
 • Kaşif Kozinoğlu’nun mirası Afganistan Türk Devleti Nasıl Kurulacak?
 • MİT'in Kafasında Ne Var Elektronik İstihbarat mı İnsan Kaynaklı İstihbarat mı?
 • TSK Düğmeye Bastı! ABD Destekli PKK'ya Askeri Operasyon
 • İran tehlikede! Sınırdaki mayınlar temizleniyor, savaşa ve yeni göç dalgasına hazır olun!
 • Türkiye'de Siyaset Resetlenmeli 
 • Uluslararası Enerji Piyasasının Ekonomik Yapısı ve Türkiye’nin krizdeki rolü ?
 • Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • MİT Operasyonları ve İsrail Türkiye’siz Yapamaz!
 • Türkiye'den yolu geçmeyeni Fransa'da İstihbarat Başkanı bile yapmıyorlar!
 • Bir yalanı kırk doğruya saklarlar ASELSAN’ı yalandan satarlar!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağrı
 • Dolar darbesinin arkasında CIA var!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağr
 • CIA’nın maaşlı Türk paydaşları ve Abdullah Öcalan’ı 'Mercedes Operasyonu'nda suikastten kim kurtardı?
 • İsrail, ABD’yi ikna ederse İran’ın nükleer tesislerini vurur mu?
 • Mossad'ın suikast birimi Kidon!
 • Lübnan'da Hizbullah - İsrail çatışması kapıda!
 • Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı mı?
 • Putin’e kim fısıldıyor! Henry Kissinger mi Nikolay Patrushev mi?
 • 7 Şubat 2012'den günümüze İstihbaratta derin hesaplaşma!
 • Ukrayna'ya geçmiş olsun! Luhansk ve Donetsk'i gitti sırada Mariupol ve Slavyansk var!
 • Emperyalizmin kirli yüzü tekelleşme ve Suudi sermayesinin ayçiçek yağı üzerinden kriz denemesi!
 • MİT dikkat etsin! MI-6 Türkiye’de School of African and Oriental Studies ‘SOAS’ mezunlarını kullanıyor!
 • Türk İstihbaratı, darbe öncesi Pakistan’da kimlerle temas kurdu?
 • Türk Ordusu, Irak’ın kuzeyinde Kandil’i söndürmeye gidiyor!
 • Ankara - Tahran arasında Suriye restleşmesi sonrasında İran’a Albay suikasti ile mesaj!
 • Yunanistan Komünist Partisi, ABD emperyalizmine başkaldırıyor!
 • Levent Göktaş vatansever mi sermayenin tetikçisi mi gladyo muhafızı mı?
 • Erdoğan’ın kritik Ukrayna ziyareti ve Volodymyr Zelensky’i bekleyen trajik son!