BİST

Dolar

Euro

Altın

Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
01.03.2021 12:18
Enerji ve mineral kaynakları açısından zengin olmasına karşın, halkı dünyadaki en fakir ülkelerden biri olarak kabul edilen Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Afrika'nın ikinci büyük ülkesi ama çok çıkarlı, çok aktörlü bir çatışma ortamının kurbanı.
Belçika/Fransa, 1885'ten itibaren Orta Afrika'da bulunan Kongo'yu, yani bugünkü Zaire'yi sömürmeye başladı. Belçikalılar, Kongo'nun bakır ve elmas madenlerini işlettiler.
Kongolu erkekler, istedikleri miktarda kauçuk getirinceye kadar kadın ve çocukları rehin tuttular. Kendilerine direnenleri ya öldürdüler veya sakat bıraktılar.
Sömürgecilerin yerli halkı çalıştırmak için öylesine zalimane, akıl almaz yöntemler vardı ki deyim yerindeyse bunlar iblisin dahi düşünmeyeceği şeylerdi.
Mesela sömürgecilerin köleleştirdiği yerli halktan bir baba eğer kauçuk kotasını dolduramazsa çocuğunun veya en yakınının el ve ayakları kesiliyordu.
Günümüzde de değişen çok şey yok. Kongo'nun Belçika'dan kazandığı sözde bağımsızlığın ardından ülkenin ilk başbakanı seçilen Patrice Lumumba'yı işkence öldürüp asit kuyusuna atmışlardı.
ABD, Fransız, İngiliz ve İtalyan şirketleri doğal kaynakları sömürmek için kıyasıya yarışıyorlar. Bu nedenle servet paylaşım kavgasının bedelini halk ödüyor.
Fransızlar Kongo’dan vazgeçmiş değil. Bu konuda çok kıskançlar. Hatta öyle ki Fransızların istemediği yabancılar sıklıkla kaçırılıyor ve öldürülüyor.
28 Ocak 1993'te, Kongo hala Zaire Cumhuriyeti iken, o zamanki Fransız büyükelçisi Philippe Bernard, Kinshasa'da suikasta kurban gitmişti.
Yoksulluk inanılmaz boyutta, halkın temiz içecek suları yok. Sıtma ve sarıhumma tehlikesinin en yüksek olduğu ülke.
Tecavüz oranı dünya ortalamasının çok üstünde. Tecevüzcüler için kadın erkek fark etmiyor.
Kongo 15 Ağustos 1960’ta bağımsızlığını kazanmasına rağmen, sömürgecilerle güçlü bağları var ve Uluslararası Fransızca Konuşan Ülkeler Örgütü üyesi. Para birimi Kongo Frankı. Yüzlerce dilin konuşulduğu ülkede resmî ve idarî dil Fransızca.
Nüfusun % 70'i Hristiyan, % 15'i Müslüman, geri kalanlar ise animist. Mahallî dillerden Lingala, Sevâhilî'nin bir şîvesi olan Kingwana, Kikongo ve Tshiluba millî dil kabul ediliyor.

Kongo Petrolleri sömürgecilerin iştahını kabartıyor

İki yıl önce ABD’nin seçimler bahanesiyle Kongo’ya asker göndermesi, Fransa’nın eski sömürgesinde kontrolü elinde tutmak için Katolik Kilisesi ile iş birliğine gitmesi, ülkeye yönelik dış müdahaleleri sıklaştırdı.
Aslında hiçbir batılı ülkenin halkın yoksulluğu veya insan hakları ihlalleri umurunda falan değil. Onlar için sömürülecek kaynakların güvenliği önemli.
Demokratik Kongo Cumhuriyetinin başlıca gelir kaynağı petrol. Ülkenin 1.6 milyar varil petrol rezervi mevcut.
2014’te İtalya'nın en büyük petrol ve gaz şirketi Eni ile Kongo Cumhuriyeti arasında yeni yapılacak petrol keşifleri için anlaşma imzalandı.
Eni, 1968'den beri Kongo Cumhuriyeti'nde çalışmalarını sürdürüyor. 2013’te ülkede günde ortalama 120 bin varil petrol üreten şirket, Sahraaltı Afrika'da Angola, Gana, Mozambik, Nijerya, Togo, Kenya ve Liberya'da faaliyet gösteriyor.
Eni, Sahraaltı Afrika'da günde ortalama 450 bin varil petrol üretiyor ve çalışmalarını büyüterek sürdürüyor.
Ruslar da bu yarıştan kopmuş değil. Son zamanlarda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afrika'daki Rus yatırımlarının ana noktalarından.
Ancak Rusya'nın katıldığı ekonomik projelerde tercih ettiği ilk Afrika ülkesi değil. Daha önce, Rus Rosneft petrol şirketi Mısır ve Mozambik'teki gaz üretim projelerinde bir pay alırken, Lukoil Gana'da başarılı bir şekilde çalışıyor.
Kongo'da, Rus şirketleri ilk kez altyapı ile ilgili kapsamlı taahhütler üstlendi. Bu proje Kongo Ulusal şirketi ile Kongolu Pointe Noir limanını ve Kinshasa'nın yanındaki Maluku terminalini birbirine bağlayacak.
Rus şirketler söz konusu inşaat projesinin Türk firmalar tarafından üstlenilmesini istiyor.
2007 yılında Hidrokarbonlar Bakanlığı Fransa'nın Total şirketine, 2010 yılında da İngiltere'nin Soco International şirketine petrol arama imtiyazı verdi. İngiliz şirketi Soco International, orada sismik testler yaptı ancak lisansı 2015'te sona erdi.
Yakın zamanda Kongo Cumhuriyeti'nin kuzeyinde büyük bir petrol sahası keşfedildi. Başkent Brazzaville'ye 415 kilometre mesafedeki Mikounga yöresinde, günlük 900 varil petrol üretim hacmine sahip 'Delta Küvet Havzası" adı verilen rezervi, 9 bin 392 kilometrekarelik bataklık alanda yapılan arama sonucu 3 bin 400 metre derinlikte bulundu.
Görüldüğü gibi kaynak çok, para çok ama halka zırnık yok. Şair istediği kadar, "Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa” desin dursun.

Kongo silahlı muhalefeti Ninjalar ve Liderleri

Ninja milislerinin lideri Protestan din adamı Pastor Ntumi olarak bilinen, Frédéric Bintsamou. Cumhuriyetçiler Ulusal Konseyi’nin başkanı.
Katolik Kilise ile işbirliği yapan Fransız sömürge yönetimine karşı dini gerekçelerle karşı çıkıyor. Ancak onu Alman gizli servisi BND ile ABD gizli servisi CIA destekliyor.
Anlaşmazlık büyük.
Pool vilayetinin batısındaki silahlı çatışmalar nedeniyle Brazavil ile ekonomik başkent Pointe-Noire arasında karayolu güzergahında silahlı milisleri faal.
Hükümet ile “Ninja” milisler arasında varılan ateşkes anlaşması yapılmasına rağmen kriz aşılmış değil.

Demokratik Kongo Cumhuriyetinde Türkler

Kongo'da 1000 civarında Türk yaşıyor. Oradaki Türk kolonisinin temeli Fetö yapılanmasına uzanıyor. Örgütle bağlantılı şirketlerin götürdüğü eğitimciler, iş insanlarından Türkiye’ye geri dönmeyenler halen bu ülkede ikametlerini sürdürüyor.
Bir kaç yıl önce Başkent Kinşasa'daki FETÖ ile iltisaklı olan ve bünyesinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ile lise eğitim kademeleri bulunan bin 200 öğrenci kapasiteli eğitim kampüsü, Kongo Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye Maarif Vakfına devredildi.
Kongo'da yaşayan Türk nüfusun Afrika'nın diğer ülkelerinden gelen Müslümanlarla irtibatı hayli yüksek.

İtalyan Büyükelçi Öldürülmesi

İtalyan Büyükelçi Luca Attanasio Kongo'da öldürülen ilk diplomat sayılmaz. Bu ilk olma özelliği 28 Ocak 1993'te, Kongo hala Zaire Cumhuriyeti iken, o zamanki Fransız büyükelçisi Philippe Bernard ait. Bernard Kinshasa'da düzenlenen suikastte öldürülmüştü
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki BM konvoyuna saldırı Pazartesi günü saat 10.15 civarında Kanyamahoro şehri yakınlarında gerçekleşti.
Büyükelçi ve İtalyan koruması, Birleşmiş Milletler örgütünün Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde istikrar sağlama misyonu olan MONUSCO konvoyunda bir arabada seyahat ediyorlardı.
İtalyan koruma Iacovacci geçtiğimiz Eylül ayından beri Kongo'daki İtalyan Büyükelçiliği'nde görev yapıyordu.
Virunga Ulusal Parkı'ndan gelen raporlara göre saldırı, bir kaçırma girişiminin parçasıydı. Bu bölge petrol şirketlerinin üretim alanlarına yakın.
Ülkenin doğusundaki Kongo, Ruanda ve Uganda sınırındaki Virunga bölgesinde birkaç silahlı grup faaliyet gösteriyor.
Öldürülen Büyükelçi Luca Attanasio, geçen yıl "2020 Nassiriya Uluslararası Barış Ödülü"ne layık görülmüştü.
Büyükelçi ve eşi Zaika Seddiki başkanı olduğu Mama Sofia insani yardım örgütünün etkinliği kapsamında sık sık okullarını ziyaret ediyorlardı.
Genellikle çocuk, genç anne ve şiddet ve tecavüz mağduru kadınlara yönelik projeler yapıyorlardı.
Luca Attanasio ve Zakia Seddiki, Nobel Barış Ödülü sahibi Denis Mukwege ile

Kongo'da öldürülen büyükelçi Luca Attanasio kimdir?

Lombardo, Bocconi'den mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı Afrika misyonunda çalışmaya başladı. İsviçre ve Nijerya'da görev yaptı.
Kongo’ya gelmeden önce görev yaptığı Fas Kazablanka'da Arap asıllı eşi Zaika Seddiki(Sıddıki) ile tanıştı ve evlendi. Çiftin üç kız çocuğu var. Luca Attanasio ve eşi Zakia Seddiki 2020'de birlikte “Nassiriya Uluslararası Barış Ödülü 2020” aldı .
31 Ekim 2019'dan itibaren genel merkezde, DRC'de akredite Olağanüstü Tam Yetkili Büyükelçi olarak onaylandı. Attanasio, Kinshasa'da eşi Zakia Seddiki tarafından zor durumdaki çocuklara ve kadınlara bakmak için kurulan Mama Sofia derneğinin onursal başkanıydı.
"Halklar arasında barışı koruma ve insani projelerin gerçekleştirilmesine katkıda bulunma" çabalarından dolayı eşi ile birlikte Ekim 2020'de, Nassyrya Barış Ödülüne layık görüldüler.
Onların bu insani yardım çabaları temsil ettikleri sömürgeci zihniyeti perdelemeye yetmemiş anlaşılan.
Belkide Bilali Habeşi'nin torunları Etiyopya'dan Eritreden kalkıp yüzyıl öncesinin hesabını soruyordur.
Emperyalistlerin kara kıtada işleri zor. Kadim uyanış başladı. Cihanşümul kadrolar her yerde.

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

 • Türklerin Fendi Amerikalıları Yendi!
 • İngiltere'nin IŞİD Planı
 • Türk Casusu Erje Ayden’in ABD'de İstihbarat Faaliyetleri!
 • MHP'ye Ölümlü Mesaj! IŞİD Avrupa Başkentlerine Saldıracak!
 • Kabine Değişikliği
 • Önce Medya Sonra İktidar Değişikliği Kapıda!
 • İngilizler Hindistan'ı Parçalıyor!
 • Türk İstihbaratının Hindistan’da Bağımsızlık Faaliyetleri
 • Salih Kallab Açıklaması ve Bağdadi'nin Estetik Ameliyatı
 • Cem Uzan Türkiye’ye Dönerse Bir Bilen mi Olur Bir Bölen mi?
 • PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
 • Nazi Sağlık Suçlarının Hesabını Almanya Eski Cumhurbaşkanının Oğlunu Öldürerek Kim Sordu?
 • Türkiye’nin Suriye’de Oluşturduğu Güvenli Bölgeye İngiliz Çomağı!
 • Türkiye Cumhuriyeti'ne Atlantikçi Eksen Arayışı
 • Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
 • Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
 • Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
 • Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
 • MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
 • Kanal İstanbul'un Yüzü ve Sinan Aygün İddiaları
 • MİT'in İzlediği Film
 • Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
 • İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
 • Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
 • Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
 • Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
 • CIA Ajanı Ayetullah Mike Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
 • İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
 • Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
 • Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
 • FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 • Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı Bir Faktör!
 • İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
 • Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
 • ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
 • Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
 • Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı: Kraliçeyi Konuşturdu, Borisi Hastalandırdı
 • Tesla’nın Türk Soylu Patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
 • Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
 • Erdoğan Ankara'ya Neden Dönmüyor? ABD HAARP Gemisi Istanbul'da Kimi Bekliyor?
 • İktidarın Namusu Eşcinsel Lobiye mi Emanet?
 • Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u Türk Doktorlara Emanet Etti!
 • Fuat Doğu MİT'i ve FETÖ’yü Irak ve Suriye'de Nasıl Kullandı?
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı Atatürk ile Görüştü Mü !
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı ile Atatürk Görüştü Mü?
 • Soma Faciasının Yıl Dönümünde AK Parti ve Mason Locaları!
 • Cihat Yaycı Paşa'nın Merkeze Çekilmesi İç Hesaplaşma mı, Terfi mi, Yoksa Darbe Karşıtı bir Önlem mi?
 • Kim Bu Paşa
 • Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
 • Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
 • Amerika'daki İsyanların İç Yüzü
 • Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 • Tanrının Kırbacı Attila'nın Torunları Sekeller
 • Hazar'ın Sultanı Mihriban Aliyeva
 • Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
 • Erdoğan Kabine Değişikliği İçin TBMM Başkanlık Seçimi ve Yüksek Askeri Şura'yı bekliyor!
 • Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
 • Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
 • Azerbaycan, Irak, Suriye ve Libya'daki Krizin Cevabı Kırım Olamaz!
 • ABD'nin Gayri Nizami Harp Unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı Öldürmüş Olabilir Mi?
 • Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
 • Bulgar Ordusunda Bir Arnavut Yüzbaşı Ustiyanov Türk İstihbaratında Bulgar Sadık!
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan Oyalama Boyalama Eğitimi
 • Boşnak Katliamı ve Bosna Hersek Düş Kırıklığı ve Bilgisiz Kral!
 • CIA destekli Erivan Yönetimi Rusları Amerikalılara Sattı Mı?
 • Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
 • Kars Sınır Kapısı Açılıyor İngiltere Ukrayna'da Askeri Üs Kuruyor!
 • İzmir Depremi ve Katar Suudi Arabistan Savaşında Türk Ordusunun Pozisyonu Ne Olur?
 • İlham Aliyev 27 yıl önce Azerbaycan Topraklarından Çıkarılan Rus Askerini Geri Getirmeyi Başardı!
 • Kokain Müptelası ve Pedofili Sapık ABD’nin Müptezel Başkan Adayı Joe Biden!
 • Türk-Rus Askeri İttifakının Trans Kafkasya Asya Afrika Açılımı ve Küresel Yansımaları
 • Küresel Ekonomik Krizde Rusya, Türk-İngiliz İlişkilerini Yakından İzliyor!
 • İngiliz Merkez Bankasının 50 Milyar Sterlin Tutarındaki Kayıp Banknotu Türkiye’de mi?
 • Hıfzıssıhha Kapatıldı Ülke Koronavirüse Teslim Edildi!
 • ABD Kanada'yı Neden Bombaladı Ve Hakan Fidan'a Yönelik Operasyonlar
 • Sınovac Aşı İşi Yılan Hikâyesi
 • 16 Şehidin Sorumlusu Kim?
 • Yurtdışında Türkçe Eğitim Yapan Üniversiteye YÖK Düşmanlığının Bir Nedeni Olmalı!
 • Gara Dağında Bazı Rehineler Sağ Mı?
 • Kimin Yanında Olmalı?
 • Yaşasın Türk Dostu Nikola Tesla!
 • Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
 • Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
 • İstihbarat Savaşlarında Metafiziksel Varlıklar
 • Elektronik Taarruz ve Şehitlerimiz
 • Erdoğan, Turgut Özal Gibi Yalnızlaştırılıyor
 • Türk Mısır İstihbaratları Korona Teşhisli Beşar ve Esma Esat Çiftini Kahire’de mi Saklıyor?
 • Bill Gates’e Türkiye'de Satılan Trakya Toprakları!
 • Türkmen Köyünden Bakanlığa Bir Türkmen Kızının Başarı Öyküsü :Derya Yanık
 • Ankara'nın Kürt Bozkurtları
 •  MİT'in 2023 Hedefi ve Çorbacı Sedat Peker!
 • Halkın Düştüğü Durum
 •  Dubai'de Fidanlar Fırtınalarla Büyüyor mu?
 • Türkiye’deki Derin Vatikan
 • Kaşif Kozinoğlu’nun mirası Afganistan Türk Devleti Nasıl Kurulacak?
 • MİT'in Kafasında Ne Var Elektronik İstihbarat mı İnsan Kaynaklı İstihbarat mı?
 • TSK Düğmeye Bastı! ABD Destekli PKK'ya Askeri Operasyon
 • İran tehlikede! Sınırdaki mayınlar temizleniyor, savaşa ve yeni göç dalgasına hazır olun!
 • Türkiye'de Siyaset Resetlenmeli 
 • Uluslararası Enerji Piyasasının Ekonomik Yapısı ve Türkiye’nin krizdeki rolü ?
 • Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • MİT Operasyonları ve İsrail Türkiye’siz Yapamaz!
 • Türkiye'den yolu geçmeyeni Fransa'da İstihbarat Başkanı bile yapmıyorlar!
 • Bir yalanı kırk doğruya saklarlar ASELSAN’ı yalandan satarlar!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağrı
 • Dolar darbesinin arkasında CIA var!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağr
 • CIA’nın maaşlı Türk paydaşları ve Abdullah Öcalan’ı 'Mercedes Operasyonu'nda suikastten kim kurtardı?
 • İsrail, ABD’yi ikna ederse İran’ın nükleer tesislerini vurur mu?
 • Mossad'ın suikast birimi Kidon!
 • Lübnan'da Hizbullah - İsrail çatışması kapıda!
 • Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı mı?
 • Putin’e kim fısıldıyor! Henry Kissinger mi Nikolay Patrushev mi?
 • 7 Şubat 2012'den günümüze İstihbaratta derin hesaplaşma!
 • Ukrayna'ya geçmiş olsun! Luhansk ve Donetsk'i gitti sırada Mariupol ve Slavyansk var!
 • Emperyalizmin kirli yüzü tekelleşme ve Suudi sermayesinin ayçiçek yağı üzerinden kriz denemesi!
 • MİT dikkat etsin! MI-6 Türkiye’de School of African and Oriental Studies ‘SOAS’ mezunlarını kullanıyor!
 • Türk İstihbaratı, darbe öncesi Pakistan’da kimlerle temas kurdu?
 • Türk Ordusu, Irak’ın kuzeyinde Kandil’i söndürmeye gidiyor!
 • Ankara - Tahran arasında Suriye restleşmesi sonrasında İran’a Albay suikasti ile mesaj!
 • Yunanistan Komünist Partisi, ABD emperyalizmine başkaldırıyor!
 • Levent Göktaş vatansever mi sermayenin tetikçisi mi gladyo muhafızı mı?
 • Erdoğan’ın kritik Ukrayna ziyareti ve Volodymyr Zelensky’i bekleyen trajik son!