BİST

Dolar

Euro

Altın

Kabine Değişikliği
28.10.2019 12:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bahçeli ile görüştü Kabine Değişikliği 29 Ekimde olabilir!

29 Ekim Salı günü Cumhuriyetin İlanının 96. Yılı. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanacak.

Bu anlamlı günde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 67. Hükumetin Bakanlar Kurulunda bazı değişikliklere gidebileceği öngörülebilir.

Bu demektir ki 68. Hükümetin eli kulağında.

Hatırlarsanız; 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri sonrası oluşturulan 67. Hükumet Bakanlar Kurulunda, TBMM dışından bazı isimlerin atanması çok konuşulmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yeni Kabinesinin İç Siyaset Dış Politik ve Ekonomik Parametreleri

AK Parti tabanında 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kaybedilen büyükşehirlerin ardından “değişim” beklentisinin oluştuğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine ve MYK’de kısmi değişime gidebileceği aslında hep gündemde.

Değişen siyasi ve ekonomik koşullara uygun yeni bir kabinenin kaçınılmazlığının Erdoğan gibi deneyimli siyasetçi ve tecrübeli devlet adamı tarafından fark edilmemesi mümkün değil.

Barış Pınarı Harekâtı ile Suriye sınırında terör koridorunun yok edilmesinde, ABD ve Rusya ile Başkanlar düzeyinde başarılı mutabakat sağlayan

Cumhurbaşkanı Erdoğan; bakanlar kuruluna müdahale zamanının geldiğini düşünüyor olmalı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu Değişikliği Sorularından Hoşlanmıyor!

Ne zaman Kabinede revizyon yapılacağı ve bazı bakanların değişeceği iddiaları gündeme gelse Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''-Böyle bir şey yok'' der, işin içinden çıkar.

Hatta birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin kabine revizyonu sorusuna ''-Böyle bir şey yapılması gerekiyorsa biz yaparız. Siparişle bu işler
olmaz. Hele hele bu vatanı sevenler olarak bunları gündemde tutmak şık degil. Dışarıdan dayatmayla kabine değişikliği olmaz'' demişti.

Bir kaç aydır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu huyunu bilen medyanın Kabine Değişikliği iddialarını küllendirmesi Erdoğan açısından uygun zaman olabilir. Varan birrrr…

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Kabine Değişikliğine Bakış Açısı

MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce aynı soruyu kendisine yönelten gazetecilere "-Ne yapacağız her gün bakan mı değiştireceğiz" sözleriyle tepki göstermişti.

Bir süredir konuşulan kabine revizyonu tartışmalarına değinen Bahçeli, "Bakanlar kurulunda 'şunlar değişsin' gündemini taşırsanız muhalefet unsurları olarak, siz de 'muhalefetin bu isteğine cevap veriyorum' derseniz iki yanlışı birlikte yaparsınız.

İki yanlıştan da bir doğru çıkmaz. Hangi bakan bir şey söylemişse muhalefet ‘istemezük’ der. Ne yapacağız her gün bakan mı değiştireceğiz?" demişti.
MHP’nin bu konuda resmi sayılabilecek görüşü; “Sayın Cumhurbaşkanı’nın kabineye dair tasarrufları tamamen kendilerine aittir ve öyle olmalıdır. Bu durum açıklamasında mevcuttur. İcra erkinin doğası da budur, gereği de" ifadeleriyle kamuoyuyla paylaşılmıştı.

AK Parti’nin Son Kızılcahamam Kampında Kabine Değişikliği İçin Nabız Tutuldu

Parti yöneticileri ve milletvekilleri ile yapılan toplantılarda en çok şikâyet edilen konulardan biri; "parti teşkilatlarının ve milletvekillerinin bakanlara ulaşmakta güçlük çekmesi. "

Milletvekilleri bunun nedeni olarak atanmış bakanların “siyasetçi” olmamasını gösteriyor.

Yeni sistem nedeniyle Meclis dışından atanan bakanların parti politikalarına ve siyasete yeterince uyum sağlayamaması, bürokrasinin hantallaşması, milletvekili-Bakan iletişiminde yaşanan kopukluk, seçimlerde beklenilen başarının altında kalınması değişimi tetikleyen etkenler.

Teşkilatlarda göreve getirilecek isimler için parti yönetimine talimat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adalet timsali İslam halifesi Hz. Ömer'i kastederek "Öyle isimler bulun ki, o ilin Ömer’i olsun. Sözüne güvenilen isimler olsun. Şaibesi olmasın." sözleri halen güncelliğini koruyor.

Nitekim Erdoğan, AK Parti Kızılcahamam Kampı 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda bu değişimin sinyallerini verdi:
"Yeni ve toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak icraatlar ortaya koyacağız. Her vatandaşımızın geleceği için hayal kurmaya ve hayata geçirmeye devam edeceğiz. Türkiye'yi 2023 hedeflerine mutlaka ama mutlaka ulaştıracağız."

Demek ki bakanlar kuruluna da Ömerler aranıyor. Benim adım; Ömür değil Ömer olsaydı belki şans yüzüme gülerdi. Ne dersiniz?

AK Parti Kızılcahamam Kampı 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın asıl amacı tabi ki mevcut hükümetin icraatlarını milletvekillerine anlatmak değildi.

Bu bir yerde Müslümanın Müslümana dini anlatması gibi bir şey.

Kızılcahamam Kampı milletvekillerinin nabzını tutmak, mevcut bakanların milletvekilleri nezdinde itibarını gözlemlemek ve milletvekillerinin bakanlara verdikleri başarı notunu belirlemek için düzenlenmiş olabilir mi?

Bence Olabilir!

Kızılcahamam’daki AKP kampının son gününde bakanlar ve bazı parti yöneticilerinin yaptığı sunumların ardından vekiller sıkıntılarını dile getirmedi mi?
Getirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sunumunun ardından söz alan milletvekilleri, bakanlara ulaşamadıklarından yakınarak “Bazen muhalefet milletvekilleri yakınıyor, ama biz de yakınıyoruz. Arıyoruz, telefonlara çıkmıyorlar” dediler mi?
Dediler!

Sistem tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda bir milletvekili, “Cumhurbaşkanımız çok çalışıyor, ancak bakanlıklar 5’te kapanıyor” diye konuştu mu? Konuştu!

Bir milletvekilinin, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile Bakanlığı’ndan çok kadın bakanlığına dönüştürüldü. Erkek ve çocuklar ihmal edildi” demesi üzerine Erdoğan, “Ayrıca bir kadın bakanlığı kurmamız gerekecek” açıklamasını yaptı mı?
Yaptı!

Erdoğan’ın bu sözleri vekiller tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın birbirinden ayrılacağı şeklinde yorumlandı mı?
Yorumlandı!

Sonra Ne Oldu?
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinden sonra milletvekillerinin en büyük eleştirisi 'Bakanlara ulaşamıyoruz' da yoğunlaştı.

AK Partinin, Kızılcahamam kampında da aynı eleştiri devam edince 'Nöbetçi bakan' formülü geliştirildi ve uygulama başladı.

AK Parti Grubu, Salı-Çarşamba ve Perşembe günü birer bakanın Meclis'te olacağı program hazırladı. Varan ikiiii…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP Lideri Bahçeli’yi Evinde Ziyareti Geçmiş Olsundan Öte Anlam Taşıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli’yi evinde ilk kez 31 Temmuz 2019'da ziyaret etmişti.

Erdoğan bu ziyaretinde eli boş gitmemiş, Bahçeli'ye tutkusu olan köstekli saat ve özel yapım tespih hediye götürmüştü.

Hatta hediyesini Bahçeli'ye takdim ederken "Zaman ve sabrı temsil ettiği için bu iki hediyeyi tercih ettim" demişti.

Acaba 'Zaman ve Sabır' kavramlarıyla formüle edilen çözüm neydi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi ziyareti siyasi kulislerde, kabine değişikliğinin işareti veya Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerindeki değişiklik hakkında Bahçeli’yi bilgilendirme olarak yorumlanmıştı.

Zaman ilerledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ekim 2019'da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi evinde ikinci kez ziyaret etti.

Tedavisinin ardından taburcu edilen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, istirahat ettiği evinin kapısında karşıladı.

Erdoğan'ın geçmiş olsun ziyaretine sivil plakalı araçla gelmesi dikkat çekti. Bahçeli’nin Beştepe’deki evine giden Erdoğan’ın ziyareti yaklaşık 40 dakika sürdü.

Erdoğan ile Bahçeli'nin görüşmesinde güncel siyaset ve dış politika konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde Putinle temasları hakkında, ABD ve Rusya ile varılan mutabakat hususunda Bahçeli'yi bilgilendirdiği söyleniyor.

Tüm bunlar konuşulmuş olabilir.

Ama ana akım medyanın gözünden kaçan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la MHP lideri Bahçeli'nin kabine değişikliğini değerlendirmeleri. Varan üççç..

Kabine Değişikliği Ne Olur Nasıl Olur?

AK Parti kaynaklarına göre değişecek bakan sayısı altı.

Yine aynı kaynaklar dört yeni bakanın partinin TBMM grubundan diğer iki bakanın da TBMM dışından olacağını belirtiyor.

AK Parti kulislerinde konuşulanlara bakılırsa, cumhurbaşkanı yardımcısı sayısını artırmayı planlayan Erdoğan, Binali Yıldırım’ı yetkili ve etkili bir görevle yanına alıyor.

Yıldırım’ın Saray’da odası bile hazır.

Ne diyor Mustafa Kemal Paşa; "Atatürk, «Cumhuriyet fazilettir ve Türk Milletine lâyıktır."

Merakımdan 29 Ekimi iple çekiyorum. Gün ola hayr ola!

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

 • Türklerin Fendi Amerikalıları Yendi!
 • İngiltere'nin IŞİD Planı
 • Türk Casusu Erje Ayden’in ABD'de İstihbarat Faaliyetleri!
 • MHP'ye Ölümlü Mesaj! IŞİD Avrupa Başkentlerine Saldıracak!
 • Kabine Değişikliği
 • Önce Medya Sonra İktidar Değişikliği Kapıda!
 • İngilizler Hindistan'ı Parçalıyor!
 • Türk İstihbaratının Hindistan’da Bağımsızlık Faaliyetleri
 • Salih Kallab Açıklaması ve Bağdadi'nin Estetik Ameliyatı
 • Cem Uzan Türkiye’ye Dönerse Bir Bilen mi Olur Bir Bölen mi?
 • PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
 • Nazi Sağlık Suçlarının Hesabını Almanya Eski Cumhurbaşkanının Oğlunu Öldürerek Kim Sordu?
 • Türkiye’nin Suriye’de Oluşturduğu Güvenli Bölgeye İngiliz Çomağı!
 • Türkiye Cumhuriyeti'ne Atlantikçi Eksen Arayışı
 • Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
 • Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
 • Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
 • Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
 • MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
 • Kanal İstanbul'un Yüzü ve Sinan Aygün İddiaları
 • MİT'in İzlediği Film
 • Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
 • İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
 • Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
 • Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
 • Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
 • CIA Ajanı Ayetullah Mike Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
 • İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
 • Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
 • Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
 • FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 • Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı Bir Faktör!
 • İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
 • Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
 • ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
 • Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
 • Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı: Kraliçeyi Konuşturdu, Borisi Hastalandırdı
 • Tesla’nın Türk Soylu Patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
 • Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
 • Erdoğan Ankara'ya Neden Dönmüyor? ABD HAARP Gemisi Istanbul'da Kimi Bekliyor?
 • İktidarın Namusu Eşcinsel Lobiye mi Emanet?
 • Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u Türk Doktorlara Emanet Etti!
 • Fuat Doğu MİT'i ve FETÖ’yü Irak ve Suriye'de Nasıl Kullandı?
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı Atatürk ile Görüştü Mü !
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı ile Atatürk Görüştü Mü?
 • Soma Faciasının Yıl Dönümünde AK Parti ve Mason Locaları!
 • Cihat Yaycı Paşa'nın Merkeze Çekilmesi İç Hesaplaşma mı, Terfi mi, Yoksa Darbe Karşıtı bir Önlem mi?
 • Kim Bu Paşa
 • Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
 • Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
 • Amerika'daki İsyanların İç Yüzü
 • Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 • Tanrının Kırbacı Attila'nın Torunları Sekeller
 • Hazar'ın Sultanı Mihriban Aliyeva
 • Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
 • Erdoğan Kabine Değişikliği İçin TBMM Başkanlık Seçimi ve Yüksek Askeri Şura'yı bekliyor!
 • Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
 • Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
 • Azerbaycan, Irak, Suriye ve Libya'daki Krizin Cevabı Kırım Olamaz!
 • ABD'nin Gayri Nizami Harp Unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı Öldürmüş Olabilir Mi?
 • Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
 • Bulgar Ordusunda Bir Arnavut Yüzbaşı Ustiyanov Türk İstihbaratında Bulgar Sadık!
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan Oyalama Boyalama Eğitimi
 • Boşnak Katliamı ve Bosna Hersek Düş Kırıklığı ve Bilgisiz Kral!
 • CIA destekli Erivan Yönetimi Rusları Amerikalılara Sattı Mı?
 • Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
 • Kars Sınır Kapısı Açılıyor İngiltere Ukrayna'da Askeri Üs Kuruyor!
 • İzmir Depremi ve Katar Suudi Arabistan Savaşında Türk Ordusunun Pozisyonu Ne Olur?
 • İlham Aliyev 27 yıl önce Azerbaycan Topraklarından Çıkarılan Rus Askerini Geri Getirmeyi Başardı!
 • Kokain Müptelası ve Pedofili Sapık ABD’nin Müptezel Başkan Adayı Joe Biden!
 • Türk-Rus Askeri İttifakının Trans Kafkasya Asya Afrika Açılımı ve Küresel Yansımaları
 • Küresel Ekonomik Krizde Rusya, Türk-İngiliz İlişkilerini Yakından İzliyor!
 • İngiliz Merkez Bankasının 50 Milyar Sterlin Tutarındaki Kayıp Banknotu Türkiye’de mi?
 • Hıfzıssıhha Kapatıldı Ülke Koronavirüse Teslim Edildi!
 • ABD Kanada'yı Neden Bombaladı Ve Hakan Fidan'a Yönelik Operasyonlar
 • Sınovac Aşı İşi Yılan Hikâyesi
 • 16 Şehidin Sorumlusu Kim?
 • Yurtdışında Türkçe Eğitim Yapan Üniversiteye YÖK Düşmanlığının Bir Nedeni Olmalı!
 • Gara Dağında Bazı Rehineler Sağ Mı?
 • Kimin Yanında Olmalı?
 • Yaşasın Türk Dostu Nikola Tesla!
 • Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
 • Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
 • İstihbarat Savaşlarında Metafiziksel Varlıklar
 • Elektronik Taarruz ve Şehitlerimiz
 • Erdoğan, Turgut Özal Gibi Yalnızlaştırılıyor
 • Türk Mısır İstihbaratları Korona Teşhisli Beşar ve Esma Esat Çiftini Kahire’de mi Saklıyor?
 • Bill Gates’e Türkiye'de Satılan Trakya Toprakları!
 • Türkmen Köyünden Bakanlığa Bir Türkmen Kızının Başarı Öyküsü :Derya Yanık
 • Ankara'nın Kürt Bozkurtları
 •  MİT'in 2023 Hedefi ve Çorbacı Sedat Peker!
 • Halkın Düştüğü Durum
 •  Dubai'de Fidanlar Fırtınalarla Büyüyor mu?
 • Türkiye’deki Derin Vatikan
 • Kaşif Kozinoğlu’nun mirası Afganistan Türk Devleti Nasıl Kurulacak?
 • MİT'in Kafasında Ne Var Elektronik İstihbarat mı İnsan Kaynaklı İstihbarat mı?
 • TSK Düğmeye Bastı! ABD Destekli PKK'ya Askeri Operasyon
 • İran tehlikede! Sınırdaki mayınlar temizleniyor, savaşa ve yeni göç dalgasına hazır olun!
 • Türkiye'de Siyaset Resetlenmeli 
 • Uluslararası Enerji Piyasasının Ekonomik Yapısı ve Türkiye’nin krizdeki rolü ?
 • Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • MİT Operasyonları ve İsrail Türkiye’siz Yapamaz!
 • Türkiye'den yolu geçmeyeni Fransa'da İstihbarat Başkanı bile yapmıyorlar!
 • Bir yalanı kırk doğruya saklarlar ASELSAN’ı yalandan satarlar!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağrı
 • Dolar darbesinin arkasında CIA var!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağr
 • CIA’nın maaşlı Türk paydaşları ve Abdullah Öcalan’ı 'Mercedes Operasyonu'nda suikastten kim kurtardı?
 • İsrail, ABD’yi ikna ederse İran’ın nükleer tesislerini vurur mu?
 • Mossad'ın suikast birimi Kidon!
 • Lübnan'da Hizbullah - İsrail çatışması kapıda!
 • Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı mı?
 • Putin’e kim fısıldıyor! Henry Kissinger mi Nikolay Patrushev mi?
 • 7 Şubat 2012'den günümüze İstihbaratta derin hesaplaşma!
 • Ukrayna'ya geçmiş olsun! Luhansk ve Donetsk'i gitti sırada Mariupol ve Slavyansk var!
 • Emperyalizmin kirli yüzü tekelleşme ve Suudi sermayesinin ayçiçek yağı üzerinden kriz denemesi!
 • MİT dikkat etsin! MI-6 Türkiye’de School of African and Oriental Studies ‘SOAS’ mezunlarını kullanıyor!
 • Türk İstihbaratı, darbe öncesi Pakistan’da kimlerle temas kurdu?
 • Türk Ordusu, Irak’ın kuzeyinde Kandil’i söndürmeye gidiyor!
 • Ankara - Tahran arasında Suriye restleşmesi sonrasında İran’a Albay suikasti ile mesaj!
 • Yunanistan Komünist Partisi, ABD emperyalizmine başkaldırıyor!
 • Levent Göktaş vatansever mi sermayenin tetikçisi mi gladyo muhafızı mı?
 • Erdoğan’ın kritik Ukrayna ziyareti ve Volodymyr Zelensky’i bekleyen trajik son!