BİST

Dolar

Euro

Altın

Gündem
İlahi Hükûmet!
01.01.2021 14:13
İki âlemde tek hükûmet var: İlahî Hükûmet!
يَوْمَ هُمْ بَارِزُونَۚ لَا يَخْفٰى عَلَى اللّٰهِ مِنْهُمْ شَيْءٌۜ لِمَنِ الْمُلْكُ الْيَوْمَۜ لِلّٰهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ

“O gün onlar meydana çıkarlar. Onların hiçbir şeyi Allah’a gizli kalmaz. Bugün hükümranlık kimindir? Kahhar olan tek Allah’ındır.” (Mü’min 16)

Ayette zikredilen ‘o gün’ Kıyamet günüdür. ‘Bârizûn’ ifadesiyse ortaya çıkarmak, aşikâr kılmak; yani ölüleri diriltmek demektir. Öyle bir diriltmedir ki bu, insanların salt fiziki ve ruhsal varlıkları ortaya çıkarılmış değildir, dünyadayken kendilerinden zahir olan duygu, düşünce, tutum ve davranışlar da meydana çıkarılmıştır. Bu, Rabbimizin, Kuran’da sıkça tekrar ettiği en zor gün olan ‘hesap günüdür.’ Her insanın, Mahkeme-i Kübra olan ilahî mahkemeye çıkarılacağı, amelleri karşılığında, cenneti yahut cehennemi kazanacağı gündür. İşte bugünün heybetli seslenişi Rabbimize aittir:

“Bugün mülk (hükümet) kimindir?”

Kim ne cevap verebilir? Herkes mahcup, herkes kul ve herkes perişan. İşte Rabbimiz kendisini yine kendisi cevaplandırarak buyuracak ki:

“Kahhar olan tek Allah’ındır.”

Ayette zikredilen “kahhar” sıfatı Rabbimizin her şeye üstün gelen iradesini ifade etmektedir. O’nun iradesi karşısında varlık, tüm var olma, devam etme, ayakta kalma gayretine karşın bir hiç mesabesindedir. Kahhar olan Rabbimiz dünyayı ve uzayı ortadan kaldırmış ve yeni bir hayatı başlatmıştır. Fani mülk (Âlem) yaratan ve ortadan kaldıran, hiçbir işinde ortağı, eşi, benzeri bulunmayan “tek olan” Rabbimizin kahhariyetinden varlık kokusu almış hiçbir varlık hayatını muhafaza edememiştir. Bütün gücün, -gücün tezahür ettiği varoluştaki heybetin-, sahibi “Kahhar olan Rab Teâlâ’dan başkası değildir.”

Dünyada, “Ey Rabbim! Hükümdarlık bize değil Sana aittir!” diyenler ve bu sözün gereğince amel edenler, Mümin kimselerdir ki, kahhariyet tecellisiyle dirilip rahmaniyet tecellisiyle hesaptan selametle geçip cennete ulaşırlar, inşallah.

Dünyadaki tekebbür sahiplerinin ise ahirette vay hallerine…

Sonuç: Allah Teâlâ öyle bir kahhardır ki, hayatı ölümle, varlığı yoklukla, zenginliği fakirlikle, aydınlığı karanlıkla, sevinci üzüntüyle, iktidarı iktidarsızlıkla… yok eder. O, fani dünyayı baki Ahiretle değiştirir. “O, kullarının üstünde tek galiptir, hâkimdir…” (En’am 18–61); “De ki: Allah tektir, kahhardır.” (Zümer 4); “De ki; Allah her şeyin yaratıcısıdır. O, tektir, kahhardır.” (Ra’d 16); “Ey Peygamber, de ki: Ben uyarıcıyım. Tek ve kahhar Allah’tan başka ilah yoktur.“ (Sâd 65)

M. Talât Uzunyaylalı
 • 15:45

  Uğur Mumcu ve Ali Gaffar Okkan'ı Ölüm Yıl Dönümlerinde Rahmetle Anıyoruz

 • 10:03

  Üyelerimizden Prof. Dr. Orhan Arslan Bey'in Yeni Kitabı Çıktı

 • 08:39

  Yanvar Katliamı Yıl Dönümü

 • 14:37

  Prof. Dr. Kamil Aydın Bey'e Taziye ve Başsağlığı

 • 14:23

  Selçuk Özdağ'a Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

 • 08:22

  Milli Vicdan Üyelerinden Necdet Bayraktaroğlu'nu Kaybettik

 • 10:29

  Rauf Denktaş'ın Ölüm Yıl Dönümü

 • 20:46

  Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Kılıçarslan'ın Mezarı Bulundu

 • 15:01

  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

 • 13:20

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun Eşi ve Oğlu Kaza Geçirdi