BİST

Dolar

Euro

Altın

Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
18.10.2021 23:19

Ezberbozan  Bakan Derya Yanık  ve Tarde Sed Tute

Eleştirel duruşumu bilenler, bu yazı da nereden çıktı diyebilir? Benim cevabım ise bu tür bir tenkite 'Vur, fakat dinle’  şeklinde olur. Bu deyimin  hikayesini anlatayım önce. 

Sözü söyleyen , İsa'dan önce 524-460 yılları arasında yaşamış olan Atinalı komutan Themistokles'dir. İsa'dan önce 490 yılında yapılan Salamis Deniz Savaşı'na saatler kala, Themistokles düşüncesini savunurken, bir karşıtı ayağa kalkar ve yumruğunu kaldırarak Themistokles'in üzerine yürür. Themistokles elini yüzüne siper eder ve şu tarihi cümleyi söyler: ‘‘Vur, fakat dinle.’’

21 Nisan 2021 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na, bakan olarak atanan Derya Yanık, hukukçu kimliği ve birikimini görev sahasında değerlendiren faaliyetleri ile öne çıkıyor. Ne de olsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği döneminden Kamuyu yakından tanıma fırsatını bulmuş. Kendisi demogog değil lakin politik kültürü ile birçok laf cambazını sulu dereye götürür, susuz getirir. Doğruları dobra dobra söylemekten çekinmeyen karekterde.Bakanlık bürokrasisine çeki düzen veren Bakan Yanık, multidisipliner yaklaşımla bakanlığına bağlı tüm kuruluşların organize bir şekilde çalışmasını sağlayan eylem planını uyguluyor.  Gökten zembille inenlerden değil. İçimizden biri. Aldığı hukuk eğitiminin ve deneyimin bilincinde. Empatik. İçgörü sahibi. Halka hizmet, hakka hizmet düsturuna inananlardan. Ne de olsa irfan ikliminde yetişen bir kuşağın temsilcisi. 

Devleti korumak aileyi korumakla mümkündür

Kahramanmaraşlı,  muharrir, gani gönüllü değerli dostum, Ahmet Gürbüz'ün değindiği gibi, Anayasanın 41. maddesi, 'aileyi Türk toplumunun temeli olarak tanımlar ve devlet; 'Ailenin huzur ve refahı için gerekli tedbirleri almak ve teşkilatı kurmakla mükelleftir.’ der. Devleti korumak da aileyi korumakla mümkündür. 

Tam da bu noktada Bakan Yanık, elini taşın altına koyuyor. Türk toplumun  temellerini dinamitleyen her türlü yabancılaşma akımlarına ve Türk insanını ötekileştiren anlayışlara karşı mücadele içinde. 

Sancılı bir süreçte Bakan olduktan sonra nesnel bir bakış açısı ile  fark yaratan, yenilikçi bir tarz ortaya koyduğu söylenebilir. Aile ve Çalışma Bakanlıkların ayrılması sonrası yeniden toparlanmanın mimarı olarak,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yeni  yüzü yeni sesi oldu. Tarihe tanıklık etmenin yanı sıra tarihe yön veren bir misyon ve  vizyona sahip. 

Bu kapsamda bakanlık bürokrasisinde yapılan yeni atamalar, görevlendirmeler, bakanlığın çehresini değiştirdi, statik bir yapıya dinamizm kazandırdı.

Gerçekten zor bir bakanlığın yükü omuzlarında.  İsmet Özel'in dediği gibi "insanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır" olabiliyor, birine pek fazla odaklananlar öbürünü pekâlâ es geçebiliyorlar. Bu durumun istisnaları elbet çıkabiliyor. İşte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bu istisna insanlardan. Tüm dünyalara kulak kesilebiliyor. Kesilmek zorunda. Neden mi? Çünkü şehit yakınları ve gazilerin, öksüz ve yetim çocukların, engelli ve yaşlıların,  şiddete maruz kalan kadınların, yoksulların velhasıl garib gurebanın gözleri hep onda. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kanunu kapsamında her il ve ilçede kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri aracılığı ile yürütülen sosyal yardım programlarının sorumluluğu ona ait.  Düşünsenize sadece Eylül ayında Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımları, Çoklu Doğum Yardımı ve Kronik Hastalık Yardım Programı kapsamında ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 179 milyon TL ödeme yapılmasını sağladı.Şartlı Eğitim Yardımı çocukların okula devam etmesi kaydıyla, ilk ve orta öğrenim çağında çocuğu bulunan ve sosyal güvencesi olmayan ailelere eğitim desteği olarak veriliyor. Şartlı Sağlık Yardımı ile de 0-6 yaş arasında çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği zamanlarda sağlık kontrollerini yaptırmaları kaydıyla düzenli nakdi yardımda bulunuluyor. Ayrıca çoklu doğum (ikiz, üçüz vb.) sonucu dünyaya gelen çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi hanelerede de nakdi destek veriliyor.  Devlet hizmetlerinde devamlılık esastır. Salgın önlemleri kapsamında, COVID-19 pandemisi nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara Faz-3 destekleri kapsamında 16 binden fazla haneye 1000’er lira olmak üzere toplamda 16 milyon TL’yi aşkın tutar hesaplarına yatırıldı.

Salgının getirmiş olduğu sorunlarla etkili bir biçimde mücadele eden Bakanlığının vatandaşlara yönelik desteklerini sürdürülmesine hız vererek  Covıd-19 nedeniyle yakınlarını kaybeden vatandaşlara  Psikososyal Destek Hizmetinin  kesintisiz devam etmesini sağlıyor. 

Devletin itibarını sele kaptırmadı 

Bakan Yanık; Batı Karadeniz bölgesinde etkili olan yağış sonrası sel felaketi yaşanan bölgeye giderek, mağdurlarla bir araya geldi ve sel mahallinde incelemelerde bulundu. Kriz Merkezi'nde koordinasyon toplantıları gerçekleştirdi.

Hasar gören yerleri inceledi. Selden zarar gören aileleri, yurtta kalan afetzedeleri ziyaret ederek sorunlarını dinledi, çözüm için gerekli talimatları verdi, yaraların sarılmasında çaba sarf etmekle kalmadı, ülkemizde yaşanan yangın ve sel felaketleri sonrasında muhtaçlık şartı aramadan toplamda yaklaşık 124,3 milyon TL nakdi yardımda bulunulmasını sağladı.  

Bürokratik oligarşi  ve Bakan Yanık 

Bürokratik oligarşi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'a direnmenin ötesinde yanlışlar yaptırabiliyor. 

Derya Yanık, 21 Nisanda bakanlığa atandı. İki gün sonra ayağının tozu ile geldiği bakanlıkta   ilgili genel müdürün eksik bilgilendirmesi  sonucu, 23 Nisan'da makamında konuk ettiği devlet korumasındaki çocuğun, gizlilik haklarını ihlal etmekle itham edildi.  Daha sonra muhalif medyada Bakan Yanık hakkında,  çocuk evlerinde yaşadığı ve devlet korumasında olduğu vurgulanan çocuğun kimliğini deşifre ettiği haberleri servis edildi.Kol kırılır yen içinde kalmaz Bürokrasi makyajı sever. Kurum ve kuruluşlarda yaşanan olumsuzlukların ortaya çıkmasını istemez. O nedenle brifinglerde her şey dört dörtlük gösterilir. Sanırsınız ki burası mayın tarlası değil sanki cennette gül bahçesi. Eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gerçekten bakanlığına bağlı tüm birimlerin, kuruluşların  künhüne vakıf olmak istiyorsa,  tebdili mekan tebdili kıyafet ile yetkililerden habersiz ziyaretlerde bulunmalı. Uzun yıllar bakanlıkta önemli görevler üstlenmiş, tecrübeli bir dostum, bürokratların sivil toplum kuruluşları ile ahbab cavuş ilişkilerine bir son verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bunu belirtme ihtiyacı hissettiğine göre mutlaka bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Latince anlamlı bir söz var, 'Tarde sed tute'  Bu güzel memlekette güzel şeylerde oluyorsa, bu mutlaka gönlü güzel insanların eseridir. Seçilmiş Kaynakça  https://aile.gov.tr/bakan/biyografi

https://kadem.org.tr/yonetim-kadrosu/av-derya-yanik/

https://www.dikgazete.com/turkmen-koyunden-bakanliga-bir-turkmen-kizinin-basari-oykusu-derya-yanik-makale,3554.html

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-56832982

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-56793267

https://aile.gov.tr/haberler/bakan-yanik-salgin-sosyal-destek-programi-faz-3-kapsaminda-bugune-kadar-2-3-milyar-tl-nakdi-yardim-yaptik/

https://aile.gov.tr/sygm/kisisel-verilerin-korunmasi/

https://aile.gov.tr/haberler/bakanliktan-covid19-doneminde-yakinlarini-kaybedenlere-psikososyal-destek/

https://hertaraf.com/koseyazisi-ahmet-gurbuz-devleti-korumak-aileyi-korumakla-mumkundur-2544

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/bakani-yanik-sel-felaketi-yasanan-sinopta-incelemelerde-bulundu-ihtiyac-oldukca-nakdi-yardimlara-devam-edecegiz/2339029

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/aile-bakani-derya-yanik-23-nisanda-konuk-ettigi-cocugun-gizlilik-hakkini-ihlal-etti-1830633


Ömür ÇELİKDÖNMEZ

 • Türklerin Fendi Amerikalıları Yendi!
 • İngiltere'nin IŞİD Planı
 • Türk Casusu Erje Ayden’in ABD'de İstihbarat Faaliyetleri!
 • MHP'ye Ölümlü Mesaj! IŞİD Avrupa Başkentlerine Saldıracak!
 • Kabine Değişikliği
 • Önce Medya Sonra İktidar Değişikliği Kapıda!
 • İngilizler Hindistan'ı Parçalıyor!
 • Türk İstihbaratının Hindistan’da Bağımsızlık Faaliyetleri
 • Salih Kallab Açıklaması ve Bağdadi'nin Estetik Ameliyatı
 • Cem Uzan Türkiye’ye Dönerse Bir Bilen mi Olur Bir Bölen mi?
 • PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
 • Nazi Sağlık Suçlarının Hesabını Almanya Eski Cumhurbaşkanının Oğlunu Öldürerek Kim Sordu?
 • Türkiye’nin Suriye’de Oluşturduğu Güvenli Bölgeye İngiliz Çomağı!
 • Türkiye Cumhuriyeti'ne Atlantikçi Eksen Arayışı
 • Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
 • Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
 • Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
 • Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
 • MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
 • Kanal İstanbul'un Yüzü ve Sinan Aygün İddiaları
 • MİT'in İzlediği Film
 • Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
 • İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
 • Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
 • Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
 • Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
 • CIA Ajanı Ayetullah Mike Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
 • İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
 • Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
 • Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
 • FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 • Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı Bir Faktör!
 • İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
 • Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
 • ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
 • Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
 • Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı: Kraliçeyi Konuşturdu, Borisi Hastalandırdı
 • Tesla’nın Türk Soylu Patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
 • Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
 • Erdoğan Ankara'ya Neden Dönmüyor? ABD HAARP Gemisi Istanbul'da Kimi Bekliyor?
 • İktidarın Namusu Eşcinsel Lobiye mi Emanet?
 • Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u Türk Doktorlara Emanet Etti!
 • Fuat Doğu MİT'i ve FETÖ’yü Irak ve Suriye'de Nasıl Kullandı?
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı Atatürk ile Görüştü Mü !
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı ile Atatürk Görüştü Mü?
 • Soma Faciasının Yıl Dönümünde AK Parti ve Mason Locaları!
 • Cihat Yaycı Paşa'nın Merkeze Çekilmesi İç Hesaplaşma mı, Terfi mi, Yoksa Darbe Karşıtı bir Önlem mi?
 • Kim Bu Paşa
 • Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
 • Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
 • Amerika'daki İsyanların İç Yüzü
 • Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 • Tanrının Kırbacı Attila'nın Torunları Sekeller
 • Hazar'ın Sultanı Mihriban Aliyeva
 • Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
 • Erdoğan Kabine Değişikliği İçin TBMM Başkanlık Seçimi ve Yüksek Askeri Şura'yı bekliyor!
 • Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
 • Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
 • Azerbaycan, Irak, Suriye ve Libya'daki Krizin Cevabı Kırım Olamaz!
 • ABD'nin Gayri Nizami Harp Unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı Öldürmüş Olabilir Mi?
 • Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
 • Bulgar Ordusunda Bir Arnavut Yüzbaşı Ustiyanov Türk İstihbaratında Bulgar Sadık!
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan Oyalama Boyalama Eğitimi
 • Boşnak Katliamı ve Bosna Hersek Düş Kırıklığı ve Bilgisiz Kral!
 • CIA destekli Erivan Yönetimi Rusları Amerikalılara Sattı Mı?
 • Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
 • Kars Sınır Kapısı Açılıyor İngiltere Ukrayna'da Askeri Üs Kuruyor!
 • İzmir Depremi ve Katar Suudi Arabistan Savaşında Türk Ordusunun Pozisyonu Ne Olur?
 • İlham Aliyev 27 yıl önce Azerbaycan Topraklarından Çıkarılan Rus Askerini Geri Getirmeyi Başardı!
 • Kokain Müptelası ve Pedofili Sapık ABD’nin Müptezel Başkan Adayı Joe Biden!
 • Türk-Rus Askeri İttifakının Trans Kafkasya Asya Afrika Açılımı ve Küresel Yansımaları
 • Küresel Ekonomik Krizde Rusya, Türk-İngiliz İlişkilerini Yakından İzliyor!
 • İngiliz Merkez Bankasının 50 Milyar Sterlin Tutarındaki Kayıp Banknotu Türkiye’de mi?
 • Hıfzıssıhha Kapatıldı Ülke Koronavirüse Teslim Edildi!
 • ABD Kanada'yı Neden Bombaladı Ve Hakan Fidan'a Yönelik Operasyonlar
 • Sınovac Aşı İşi Yılan Hikâyesi
 • 16 Şehidin Sorumlusu Kim?
 • Yurtdışında Türkçe Eğitim Yapan Üniversiteye YÖK Düşmanlığının Bir Nedeni Olmalı!
 • Gara Dağında Bazı Rehineler Sağ Mı?
 • Kimin Yanında Olmalı?
 • Yaşasın Türk Dostu Nikola Tesla!
 • Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
 • Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
 • İstihbarat Savaşlarında Metafiziksel Varlıklar
 • Elektronik Taarruz ve Şehitlerimiz
 • Erdoğan, Turgut Özal Gibi Yalnızlaştırılıyor
 • Türk Mısır İstihbaratları Korona Teşhisli Beşar ve Esma Esat Çiftini Kahire’de mi Saklıyor?
 • Bill Gates’e Türkiye'de Satılan Trakya Toprakları!
 • Türkmen Köyünden Bakanlığa Bir Türkmen Kızının Başarı Öyküsü :Derya Yanık
 • Ankara'nın Kürt Bozkurtları
 •  MİT'in 2023 Hedefi ve Çorbacı Sedat Peker!
 • Halkın Düştüğü Durum
 •  Dubai'de Fidanlar Fırtınalarla Büyüyor mu?
 • Türkiye’deki Derin Vatikan
 • Kaşif Kozinoğlu’nun mirası Afganistan Türk Devleti Nasıl Kurulacak?
 • MİT'in Kafasında Ne Var Elektronik İstihbarat mı İnsan Kaynaklı İstihbarat mı?
 • TSK Düğmeye Bastı! ABD Destekli PKK'ya Askeri Operasyon
 • İran tehlikede! Sınırdaki mayınlar temizleniyor, savaşa ve yeni göç dalgasına hazır olun!
 • Türkiye'de Siyaset Resetlenmeli 
 • Uluslararası Enerji Piyasasının Ekonomik Yapısı ve Türkiye’nin krizdeki rolü ?
 • Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • MİT Operasyonları ve İsrail Türkiye’siz Yapamaz!
 • Türkiye'den yolu geçmeyeni Fransa'da İstihbarat Başkanı bile yapmıyorlar!
 • Bir yalanı kırk doğruya saklarlar ASELSAN’ı yalandan satarlar!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağrı
 • Dolar darbesinin arkasında CIA var!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağr
 • CIA’nın maaşlı Türk paydaşları ve Abdullah Öcalan’ı 'Mercedes Operasyonu'nda suikastten kim kurtardı?
 • İsrail, ABD’yi ikna ederse İran’ın nükleer tesislerini vurur mu?
 • Mossad'ın suikast birimi Kidon!
 • Lübnan'da Hizbullah - İsrail çatışması kapıda!
 • Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı mı?
 • Putin’e kim fısıldıyor! Henry Kissinger mi Nikolay Patrushev mi?
 • 7 Şubat 2012'den günümüze İstihbaratta derin hesaplaşma!
 • Ukrayna'ya geçmiş olsun! Luhansk ve Donetsk'i gitti sırada Mariupol ve Slavyansk var!
 • Emperyalizmin kirli yüzü tekelleşme ve Suudi sermayesinin ayçiçek yağı üzerinden kriz denemesi!
 • MİT dikkat etsin! MI-6 Türkiye’de School of African and Oriental Studies ‘SOAS’ mezunlarını kullanıyor!
 • Türk İstihbaratı, darbe öncesi Pakistan’da kimlerle temas kurdu?
 • Türk Ordusu, Irak’ın kuzeyinde Kandil’i söndürmeye gidiyor!
 • Ankara - Tahran arasında Suriye restleşmesi sonrasında İran’a Albay suikasti ile mesaj!
 • Yunanistan Komünist Partisi, ABD emperyalizmine başkaldırıyor!
 • Levent Göktaş vatansever mi sermayenin tetikçisi mi gladyo muhafızı mı?