BİST

Dolar

Euro

Altın

Gündem
Bu Çelişki Ne Zaman Bitecek!
22.03.2020 13:46
Millî Vicdanî Bakış Dostlarına Özel :

Yaklaşık 30 yıldır öğrencilerime Din Sosyolojisi dersi anlatıyorum. Ne zaman din-toplum ilişkileri gündeme gelse ister istemez İslam ve Müslümanlar üzerine sınıfta müthiş bir tartışma başlar. Biraz da ortalığı kızıştırmaya yönelik herkesin eteğindeki taşları ortaya dökmeleri için provakayıda ihmal etmiyorum.

Fakat dersin sonlarına doğru hepsinin buluştuğu "Müslümanlar gerçek İslamı yaşamıyorlar" ifadesiyle İslamı kurtarmanın mutluluğuyla ders biter. Haftaya ders başladığında ilk provakatif cümleyi ortaya atarım. "arkadaşlar Müslümanların geçen derste ifade ettiğinin gerçek İslamı yaşayıp mutlu oldukları bir dönemi gösterebilirmisiniz". Ortalık karışır, nihayet asr-ı saadet dönemine atıfta bulunulur. Sonuçta biriki provakatif ifadeyle söz konusu dönem masaya yatırılır enine boyuna konu ile ilgili doğru yanlış her bilgi ortaya saçılır fakat bir sonuca varılamaz bu derste böylece bitiverir.

- Sonuçta bu "gerçek islam" dan maksat ne ise onun bir türlü yaşanmadığı kanaatine varılır. Evet önümüzdeki ders işin finaline gelinir ve ilk fikri yine ben ortaya atarım.

- Arkadaşlar bir din düşünün ki inananları onu hiç bir dönem yaşamamış ve yaşayamamış.Bence ya bu din ütopya ya da bunun inananları bu işe inanmamışlar"❗bu konuda ne dersiniz? Bir iki dakika hafızalarını silkelemelerine fırsat verdikten sonra fikirlerini almaya çalışırım. Evet bu konu öğrencileri bayağı yormuş olacak ki artık kimse ne İslamı ne de Müslümanları kurtarma çabasına girmeden sloganların işe yaramadığı bilinciyle sosyolojik analiz başlar. K. Marx'dan başlarız İbn. Haldun'dan çıkarız. Ve sonunda şu ortak kanaat hasıl olur.

- Bir toplumda rasyonal gerçeklik üzernden, eğitim, ekonomi, hukuk, siyaset vs. kurumsal ilerleme sağlanamadan din olgusuyla toplumu kurtarmaya çalışmak aymazlıktan başka bir şey olmadığı", ayrıca dinin tek başına yukarıdaki saydığımız kurumsal gelişimi sağlamadan ahlak da oluşturma şansının olamayacağı, aksine bu durumda din her türlü hukuksuzluğun hırsızlığın yolsuzluğun meşruiyet aracına dönüşeceği kanaatine varılarak ders biter✍Prof.Dr Fazlı POLAT
 • 10:52

  Vefat ve Başsağlığı

 • 11:16

  Erzurum Barosu'nun Çoklu Baro Sistemi Hakkında Basın Açıklaması

 • 08:22

  Milli Vicdani Bakış Kurucusu Emrullah Önalan - Koronavirüs Pandemisi ve Ekonomi (Aras TV)

 • 12:39

  Babalar Gününüz Kutlu Olsun

 • 13:14

  LGS ve YKS Sınavlarında Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

 • 12:41

  Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz'ın Şehadetinin Yıl Dönümü

 • 12:09

  Üyelerimizden Ekonomi ve Sibernetik Uzmanı Ahmet Özkan Ekonomi Üzerine Önemli Konulara Değindi

 • 11:21

  Türk Edebiyatının Önemli İsmi Cengiz Aytmatov'un Ölüm Yıl Dönümü

 • 11:04

  10 TÜİK Bölge Müdürü Cumhurbaşkanı Kararı İle Görevden Alındı

 • 10:37

  Milli Vicdan Üyelerinden Mimar Serkan Akın'dan Çevre ve Şehircilik Bakanı'na Çağrı