BİST

Dolar

Euro

Altın

16 Şehidin Sorumlusu Kim?
16.02.2021 08:29
13 Türk Rehineyi hangi güç infaz etti? 16 Şehidin Sorumlusu Kim?

Delinin biri dedi ki, "PKK'nın bir çok ismi Kuzey Irak'ı terki diyar edeli çok oldu. Hatta Murat Karayılan'ı Ankara'da aramak lazım. Açılımı konuşmak için getirdiler, geliş o geliş"

Yok daha neler? Birileri aklımızla dalga geçiyor ama kim?

BBP Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun nasıl ölümündeki sırlar perdesi aralanmadı ise Türkiye'nin gündemine taş gibi oturan Gara Şehitleri üzerindeki bilinmezlik perdesi de aralanmadan son gelişmeleri nesnel bakış açısıyla tahlil etmek neredeyse mümkün değil.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gara bölgesine hava destekli kara harekatı bir kaç yıldır tekrarlanıyor.

Gara Dağ gar altında galanda - Gara bölgesi neresi?

Irak’ın Kuzeyinde bulunan ve dağlık bir araziye sahip olan Gara bölgesi, Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre Irak içerisinde yer alıyor.
Gara Dağı'ndaki terör üslerinin, Kandil Dağı’na uzak mesafede olmasına rağmen arazinin dağlık olması sebebiyle terör örgütü PKK’nın karargahı Kandil Dağı kadar önemli ve stratejik bir konumu var.
Kandil-Sincar arasındaki lojistik hatların kesilmesi için Gara önemli. Bu coğrafyanın jeolojik özellikleri nedeni ile yüksek dağlar ve büyük ve derin muhkem mağaralar mevcut.
Terör örgütü Gara Dağı bölgesini, militanların teorik politik bilgilendirildiği yerler, silahlı eğitim merkezleri, silah ve mühimmat depolama alanları, çatışmalarda yaralanan örgüt mensuplarının tedavi ettiği hastanelerle donattığı gibi Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik düzenlenecek terör saldırıları öncesinde toplanma alanları olarak değerlendiriyor.
Ayrıca derin dehlizlere sahip mağaraların terör örgütünün elindeki rehinelerin muhafaza edilmesinde kullanıldığı istihbarat raporlarında belirtilmişti.
Terör örgütünün Irak’ın daha iç kısımlarında Duhok’un kuzeyinden Erbil’in kuzeyine kadar uzanan Gara Dağı bölgesindeki kamplar silsilesi, Türkiye’deki terör faaliyetlerini sürdürebilmesini kolaylaştırdığı gibi Kuzey Irak’ta başlayan sıra dağlar üzerinden Türkiye sınırlarına uzanıyor.

Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen Askeri Harekatı'n gerçek amacı ne?

İster Sincar ister Pençe Operasyonu deyin, bu askeri hatekatlar Suriye ve Irak Türkmenlerini fiziki olarak birleştirecek mi?
Daha önce yazmıştım; Rusya uluslararası ilişkiler uzmanlarının Suriye’de gündeme getirdikleri “yönetimsel ve kültürel otonomi” ve “üniter desantralize sistem” teklifleri, bence Araplar haricindeki diğer etnik unsurların federatif yapılanmasına imkân verebilir.
Suriye’deki Bayır Bucak Türkmenleri ile Irak’taki Bayat Türkmenleri’ni birleştirecek coğrafi koridorun etnik bağla güçlendirilmesi, Suriye ve Irak hükümetlerinden bağımsız Federe Türkmen Devleti’nin nefes almasını sağlayacaktır.
Federe Türkmen Devleti’ne, Kürt aşiretlerinden ve özellikle Suriye ve Irak’ta yerleşik Şammar aşiretinden destek geleceği söylenebilir. Federe Türkmen Devleti’nin kuruluşu, Türkmenler’in efsanevi Telafer ve Emirli ve Beşir direnişi ile başladı. Önce işgalci Amerikan ordusuyla savaştılar. Emirli’de, IŞİD kuşatmasına karşı kahramanca direndiler ve IŞİD’e geçit vermediler.
İran'ın Türkiye'nin Irak’taki askeri varlığından rahatsızlığı süpriz sayılmaz. Nitekim İran’a yakınlığı ile bilinen El-Nüceba ve El-Fetih gibi kuruluşlar, Türkiye’nin muhtemel Sincar operasyonuna karşı Türkiye’ye tehdit mesajları yayımladı.

Pençe - Kartal nasıl başladı nasıl bitti?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde terör örgütü PKK'ya ait hedeflere yönelik Pençe Kartal-2 Harekatı'nın düzenlendiğini duyurmuştu.
TSK 10 Şubat gece 02:55'de Irak'ın kuzeyinde "Pençe Kartal-2" adlı demir yumruk harekatında, çok sayıda komando Gara Dağı bölgesine uçar birlik harekatıyla indirildi.
Komandolar Gara'nin hakim tepelerini ele geçirdi. 4000’e yakın Türk askeri sıcak çatışmaya girdi. Operasyonda sınırdan 30 /35 km derine inildi.
Pençe-Kartal Harekat sürecinde Gara operasyonunun amacının PKK'nın 2015'ten itibaren kaçırdığı ve rehin tuttuğu güvenlik personelinin kurtarılması olduğu anlaşıldı.

Terör örgütü PKK açıklaması ne anlama geliyor?

"Gara operasyonunu yöneten başarıdan da başarısızlıktan da sorumludur, yetkililer her ne kadar operasyon başarılı oldu dese de halk inanmakta zorlanıyor" gibi yorumlara katılırmısınız bilmem?
Genelkurmay Başkanı Güler'in "Hava Kuvvetlerimiz mükemmel şekilde hedeflerin tamamını vurmuştur. Irak'ın kuzeyi Gara'da destansı mücadele veren Mehmetçik'in Pençe Kartal-2 Harekatı sona erdi." açıklamasını anlamakta zorlandığımı söylemeliyim.
Gara'da dere yatağında her iki yanında yüzde 60 meyilli bir arazide konuşlu, 3 farklı girişi bulunan 9 odalı 7 demirkapılı bazı noktalarda 120 cm yüksekliğinde mağaraya yapılan operasyon haritasının sonradan hazırlandığı iddiaları da var.
Özellikle Euronews ve BBC gibi yayın kuruluşlarının olayla ilgili terör örgütü PKK'ya yakın yayın organı ANF haber ajansının açıklamasına yer vermeleri ilginç.
Bu haçlı artıkları akılları sıra operasyon düzenlenen mağarada hayatını kaybeden rehinelerin ölümünden Türk Silahlı Kuvvetlerini sorumlu göstermeye çalışıyor. Boşuna dememişler domuzdan post gavurdan dost olmaz diye!
Ajansa Nûçeyan a Firatê - ANF/ Fırat Haber Ajansı öldürülen kişilerle ilgili olarak "Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır." iddiasını ortaya attı.
Örgütün iddiasında " Bu kampa yapılacak bu kadar saldırı sonucunda hiç kimsenin oradan sağ olarak kurtulamayacağı gerçeği en sıradan askeri bilgiye sahip bir kişi tarafından dahi bilinebilecek bir husus olmasına rağmen, bu kampa dönük yapılan saldırı hiçbir biçimde onların kurtarılmasına dönük olmayıp tamamen imha edilmeleri amaçlanarak yapılmıştır." denildi.
Acaba rehineler infaz edilmelidir de hava saldırıları veya özel kuvvetlerin mağaraya yönelik operasyonu sırasında çıkan çatışmada mı hayatlarını kaybettiler?
ANF bir süre önce PKK kaynaklarına dayandırdığı bir haberinde alıkonulan kişilerin asker, polis ve MİT görevlisi olduğunu öne sürmüş ve isimlerini yazmıştı.
ANF haberinde devlet yetkililerinin ellerindeki rehineleri almaya dönük herhangi bir girişimde bulunmadığını, yerlerini tespit etmeye çalışarak hava saldırılarıyla bu personellerini öldürmek istediğini iddia etmişti.
Şerefsizler milletin kafasını karıştırmak için ne yollara başvuruyorlar.
maalesef amacına ulaşamayan operasyon ile ilgili sorular sorular
Maalesef operasyon amacına ulaşamadı.
Şimdi Türk kamuoyu merak ediyor ve haklı olarak soruyor?
2017'de Kuzey Irak kırsalında terör örgütünün rehin aldığı MİT görevlileri hariç, terör örgütünün elinde tuttuğu diğer güvenlik görevlileri, Türkiye sınırları dahilinde kaçırılıyor.
Kaçırılan Türk devletinin mensupları nasıl oluyorda Türkiye'den Gara Dağı'ndaki kamplara kadar götürülebiliyor ve asker polis istihbarat hiç bir kurumun ruhu duymuyor, haberi olmuyor?
Türkiyeden fersah fersah uzaklıktaki yabancıları kurtaran kurumlar, neden 2015'den beri terör örgütünün elindeki insanlarımızı kurtarmak için bekledi?
Gara’da tam olarak ne oldu?
Operasyon planlandığı gibi neden yürümedi ?
Terör örgütünün rehin tuttuğu vatandaşlarımız için ne gibi önlemler alındı ya da alınmadı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tehir edilmeyen ama açıklanmayan müjdesinin bu operasyonla ilgisi var mıydı?
Askerlerin kurtarılması gereken bir operasyonda hepsini kaybetmek nasıl bir başarıdır?
Neden en başından değil de sosyal medyaya sızdıktan sonra isimlerin bir kısmı ancak açıklanmıştır?
Şehitlerimizin gara toprağa düştüğü Gara Dağ gar altında galanda. Ancak bu kayıplarımızın iktidar ve operasyonu idare eden yetkililer açısından mutlaka bir siyasi maliyeti olmalı. Fatura kime çıkar nasıl çıkar? bekliyoruz.
Kimilerine göre:
- Ak Parti'nin "yeni anayasa, yeni devlet kurma, Anayasa'nın ilk dört maddesini değiştirme" hayalleri toprağa gömüldü, bunun için alternatif arayışları bitti.
- PKK'nın AKP'ye yönelik "yeni açılım tehdidi" yok edildi
- CHP'nin içindeki Kandil kanadının temizlenmesinin önü açıldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu akıllı adam vesselam. Gara operasyonunda infaz edilen Türk rehineler için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu diyorki, "Murat Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu millet ve şehitlerimiz yüzümüze tükürsün"
Millet zaten bu işi yapabilecek duyarlılıktan uzak. İbo Showla verilen narkoza birde Sibel Can'ın 'Şarkılar Bizi Söyler' programı eklendi. Artık komadan çıkılmaz. Şehitlerin zaten ete kemiğe bürünmüşlüğü görülmüş değil.

Ve herkesin tek yaptığı kuru bir rahmet dilemek!

Acımız büyük. Canevimize düşen ateş hep yanıyor hem yakıyor. Biliyoruz ki mağara Şehitleri Ashabı Kehf mertebesine eriştiler.
Ölümsüzler birliğinde yerlerini aldılar. Bu süreçte, tarihe tanıklık etme onurunu yaşayan, MİT, TSK, Emniyet Güçleri personelinden şehit düşenlere selam olsun, rahmet olsun. Akıbetini hayr olsun.
Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak!
Haykırsam, kollarımı makas gibi açarak:
Durun, durun, bir dünya iniyor tepemizden,
Çatırdılar geliyor karanlık kubbemizden,

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

 • Türklerin Fendi Amerikalıları Yendi!
 • İngiltere'nin IŞİD Planı
 • Türk Casusu Erje Ayden’in ABD'de İstihbarat Faaliyetleri!
 • MHP'ye Ölümlü Mesaj! IŞİD Avrupa Başkentlerine Saldıracak!
 • Kabine Değişikliği
 • Önce Medya Sonra İktidar Değişikliği Kapıda!
 • İngilizler Hindistan'ı Parçalıyor!
 • Türk İstihbaratının Hindistan’da Bağımsızlık Faaliyetleri
 • Salih Kallab Açıklaması ve Bağdadi'nin Estetik Ameliyatı
 • Cem Uzan Türkiye’ye Dönerse Bir Bilen mi Olur Bir Bölen mi?
 • PKK Terör Örgütü Kerkük, Musul ve Telafer’e Konuşlandırılırsa Misakı Milli Gerçekleşir mi?
 • Nazi Sağlık Suçlarının Hesabını Almanya Eski Cumhurbaşkanının Oğlunu Öldürerek Kim Sordu?
 • Türkiye’nin Suriye’de Oluşturduğu Güvenli Bölgeye İngiliz Çomağı!
 • Türkiye Cumhuriyeti'ne Atlantikçi Eksen Arayışı
 • Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
 • Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
 • Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
 • Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
 • MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
 • Kanal İstanbul'un Yüzü ve Sinan Aygün İddiaları
 • MİT'in İzlediği Film
 • Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
 • İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
 • Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
 • Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
 • Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
 • CIA Ajanı Ayetullah Mike Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
 • İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
 • Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
 • Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
 • FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 • Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı Bir Faktör!
 • İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
 • Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
 • ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
 • Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
 • Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı: Kraliçeyi Konuşturdu, Borisi Hastalandırdı
 • Tesla’nın Türk Soylu Patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
 • Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
 • Erdoğan Ankara'ya Neden Dönmüyor? ABD HAARP Gemisi Istanbul'da Kimi Bekliyor?
 • İktidarın Namusu Eşcinsel Lobiye mi Emanet?
 • Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u Türk Doktorlara Emanet Etti!
 • Fuat Doğu MİT'i ve FETÖ’yü Irak ve Suriye'de Nasıl Kullandı?
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı Atatürk ile Görüştü Mü !
 • Cihanşümul Kadim Türk Devlet Aklı ile Atatürk Görüştü Mü?
 • Soma Faciasının Yıl Dönümünde AK Parti ve Mason Locaları!
 • Cihat Yaycı Paşa'nın Merkeze Çekilmesi İç Hesaplaşma mı, Terfi mi, Yoksa Darbe Karşıtı bir Önlem mi?
 • Kim Bu Paşa
 • Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
 • Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
 • Amerika'daki İsyanların İç Yüzü
 • Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 • Tanrının Kırbacı Attila'nın Torunları Sekeller
 • Hazar'ın Sultanı Mihriban Aliyeva
 • Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
 • Erdoğan Kabine Değişikliği İçin TBMM Başkanlık Seçimi ve Yüksek Askeri Şura'yı bekliyor!
 • Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
 • Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
 • Azerbaycan, Irak, Suriye ve Libya'daki Krizin Cevabı Kırım Olamaz!
 • ABD'nin Gayri Nizami Harp Unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı Öldürmüş Olabilir Mi?
 • Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
 • Bulgar Ordusunda Bir Arnavut Yüzbaşı Ustiyanov Türk İstihbaratında Bulgar Sadık!
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan Oyalama Boyalama Eğitimi
 • Boşnak Katliamı ve Bosna Hersek Düş Kırıklığı ve Bilgisiz Kral!
 • CIA destekli Erivan Yönetimi Rusları Amerikalılara Sattı Mı?
 • Putin; Albay Sergei Melikov’u Neden Dağıstan'a Başkan Vekili Atadı?
 • Kars Sınır Kapısı Açılıyor İngiltere Ukrayna'da Askeri Üs Kuruyor!
 • İzmir Depremi ve Katar Suudi Arabistan Savaşında Türk Ordusunun Pozisyonu Ne Olur?
 • İlham Aliyev 27 yıl önce Azerbaycan Topraklarından Çıkarılan Rus Askerini Geri Getirmeyi Başardı!
 • Kokain Müptelası ve Pedofili Sapık ABD’nin Müptezel Başkan Adayı Joe Biden!
 • Türk-Rus Askeri İttifakının Trans Kafkasya Asya Afrika Açılımı ve Küresel Yansımaları
 • Küresel Ekonomik Krizde Rusya, Türk-İngiliz İlişkilerini Yakından İzliyor!
 • İngiliz Merkez Bankasının 50 Milyar Sterlin Tutarındaki Kayıp Banknotu Türkiye’de mi?
 • Hıfzıssıhha Kapatıldı Ülke Koronavirüse Teslim Edildi!
 • ABD Kanada'yı Neden Bombaladı Ve Hakan Fidan'a Yönelik Operasyonlar
 • Sınovac Aşı İşi Yılan Hikâyesi
 • 16 Şehidin Sorumlusu Kim?
 • Yurtdışında Türkçe Eğitim Yapan Üniversiteye YÖK Düşmanlığının Bir Nedeni Olmalı!
 • Gara Dağında Bazı Rehineler Sağ Mı?
 • Kimin Yanında Olmalı?
 • Yaşasın Türk Dostu Nikola Tesla!
 • Kongo'da İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?
 • Roboski'den Gara Operasyonuna Yaşanan Süreçte MİT Neden Devre Dışı Bırakıldı?
 • İstihbarat Savaşlarında Metafiziksel Varlıklar
 • Elektronik Taarruz ve Şehitlerimiz
 • Erdoğan, Turgut Özal Gibi Yalnızlaştırılıyor
 • Türk Mısır İstihbaratları Korona Teşhisli Beşar ve Esma Esat Çiftini Kahire’de mi Saklıyor?
 • Bill Gates’e Türkiye'de Satılan Trakya Toprakları!
 • Türkmen Köyünden Bakanlığa Bir Türkmen Kızının Başarı Öyküsü :Derya Yanık
 • Ankara'nın Kürt Bozkurtları
 •  MİT'in 2023 Hedefi ve Çorbacı Sedat Peker!
 • Halkın Düştüğü Durum
 •  Dubai'de Fidanlar Fırtınalarla Büyüyor mu?
 • Türkiye’deki Derin Vatikan
 • Kaşif Kozinoğlu’nun mirası Afganistan Türk Devleti Nasıl Kurulacak?
 • MİT'in Kafasında Ne Var Elektronik İstihbarat mı İnsan Kaynaklı İstihbarat mı?
 • TSK Düğmeye Bastı! ABD Destekli PKK'ya Askeri Operasyon
 • İran tehlikede! Sınırdaki mayınlar temizleniyor, savaşa ve yeni göç dalgasına hazır olun!
 • Türkiye'de Siyaset Resetlenmeli 
 • Uluslararası Enerji Piyasasının Ekonomik Yapısı ve Türkiye’nin krizdeki rolü ?
 • Ezberbozan Bakan Derya Yanık ve Tarde Sed Tute
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • Ey Akşener! Kürtlerin yaşadığı yere Kürdistan denmez?
 • MİT Operasyonları ve İsrail Türkiye’siz Yapamaz!
 • Türkiye'den yolu geçmeyeni Fransa'da İstihbarat Başkanı bile yapmıyorlar!
 • Bir yalanı kırk doğruya saklarlar ASELSAN’ı yalandan satarlar!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağrı
 • Dolar darbesinin arkasında CIA var!
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102. Yıldönümünde Türk Hareketi Başkanından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’a Çağr
 • CIA’nın maaşlı Türk paydaşları ve Abdullah Öcalan’ı 'Mercedes Operasyonu'nda suikastten kim kurtardı?
 • İsrail, ABD’yi ikna ederse İran’ın nükleer tesislerini vurur mu?
 • Mossad'ın suikast birimi Kidon!
 • Lübnan'da Hizbullah - İsrail çatışması kapıda!
 • Kazakistan'daki karmaşanın sponsoru İngiliz istihbaratı mı?
 • Putin’e kim fısıldıyor! Henry Kissinger mi Nikolay Patrushev mi?
 • 7 Şubat 2012'den günümüze İstihbaratta derin hesaplaşma!
 • Ukrayna'ya geçmiş olsun! Luhansk ve Donetsk'i gitti sırada Mariupol ve Slavyansk var!
 • Emperyalizmin kirli yüzü tekelleşme ve Suudi sermayesinin ayçiçek yağı üzerinden kriz denemesi!
 • MİT dikkat etsin! MI-6 Türkiye’de School of African and Oriental Studies ‘SOAS’ mezunlarını kullanıyor!
 • Türk İstihbaratı, darbe öncesi Pakistan’da kimlerle temas kurdu?
 • Türk Ordusu, Irak’ın kuzeyinde Kandil’i söndürmeye gidiyor!
 • Ankara - Tahran arasında Suriye restleşmesi sonrasında İran’a Albay suikasti ile mesaj!
 • Yunanistan Komünist Partisi, ABD emperyalizmine başkaldırıyor!
 • Levent Göktaş vatansever mi sermayenin tetikçisi mi gladyo muhafızı mı?
 • Erdoğan’ın kritik Ukrayna ziyareti ve Volodymyr Zelensky’i bekleyen trajik son!