BİST

Dolar

Euro

Altın

Kılıçdaroğlu'ndan Önemli İddia: Sorumlusu Erzurum'da
Gündem - 12.02.2019 12:29
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul/Kartal'daki çöken binayla alakalı konuştu. Çöken binada 21 vatandaşımız hayatını kaybetti.


" Sorumlusu Erzurum'da"

CHP Genel Başkanı, çöken binanın sorumlusunun Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu: "21 vatandaşımız hayatını kaybetti... O bina ile ilgili çok şey biliyordum. Ama enkazın altında insanlar varken onu politik bir sürecin parçası haline getirmekten kaçındık. O binayı kaçak yaptıran, kaçak kat çıkaran kişi şu anda Erzurum'da Büyükşehir Belediye Başkanı'dır. Herkes bu gerçeği bilsin!" dedi.

Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 1998-2002 yılları arasında Kartal Belediye Başkanlığı yapmıştır.

1994-2002 yılları arasında Kartal Belediyesi'nde görev alan Sekmen, 30 Mart 1998'de İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınıyor. İstanbul 2. İdare Mahkemesi tarafından göreve iade edilmesine rağmen Mehmet Sekmen'i yakın takibe alan Vatan Partisi'nin uğraşları sonucunda Ekim 1998'de tekrar görevden alınıyor.

O dönem İl İdare Kurulu Mehmet Sekmen'in Kaçak ve ruhsatsız inşaatlar yoluyla tarikat kurumlarına aktarılan kaynaklar, tarikatçı kadrolaşma, ihalelerdeki yolsuzluklar, Ömerli Baraj Havzası'ndaki hazine arazisinin talanı konularından yargılanmasına karar vermişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra bu iddiayı Vatan Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Adayı İlker Yücel'de söyledi.

Yücel, 21 kişiye mezar olan facianın, eski Kartal Belediye Başkanı Mehmet Sekmen döneminde Kartal'da dönen “rüşvet çarkına” uzandığını iddia etti.


-- Çöken Binanın Enkazından Deniz Kabukları Çıktı --

Kartal'da 21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin de yaralandığı Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, Cumhuriyet savcıları bilir kişi eşliğinde delil topladı. Enkazdan geriye kalan deniz kabuğu ve deniz kumu görüldü.

Bina, deniz kumundan yapılmış..Diyanet İşleri Başkanı hayatını kaybeden vatandaşlar hakkında, " Enkaz altında kalan vatandaşları Allah öyle bir imtihana tutuyor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Bey'in ihmaller yüzünden bu vatandaşların öldüğünü bilmesi gerekiyor.

""Rant ve paranın insan hayatından değerli olduğunu bu haber ile görmüş olduk. Bina deniz kumu, üç katı kaçak ve denetim yok... ""