BİST

Dolar

Euro

Altın

Gündem
Düşünce Dergisi 10. Sayısı Çıktı!..
Gündem - 10.07.2020 13:12
Üniversiteyi Yeniden Düşünmek

Kültür Ocağı Vakfı’nın (KOCAV) yayın hayatına kazandırdığı Düşünce Dergisi, kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji gibi sosyal bilimlerin kapsamına giren konuları farklı bakış açılarıyla ele alarak, ilmi bilginin dar kalıplara sokulduğu ve fikir üretiminin sığlaştırıldığı günümüz dünyasındaki bu boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede yılda iki kez yayınlanan derginin 10. sayısı “Üniversiteyi yeniden düşünmek” üst başlığı ile kısa bir süre önce okurlarıyla buluştu.

İlmi bilgi üretiminde yaşanan sıkıntının nedenlerine dair bir soruşturmanın üniversiteleri ele almadan eksik kalacağı düşüncesiyle, yeni sayının dosya konusu “üniversite” olarak belirlendi. Medreseden bugünkü üniversiteye, üniversitenin sorunlarından geleceğin üniversitesine kadar geniş bir yelpazede konuyu masaya yatıran dergi, "üniversiteyi yeniden düşünmek" üst başlığına uygun olarak her makalesiyle okurlarını düşünmeye sevk ediyor.

Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr.Aziz Sancar ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun'un röportajlarının da yer aldığı dergi ayrıca ideal üniversite tasavvuruna yönelik alanında değerli hocaların görüşlerine yer verdiği soruşturma bölümüyle de dikkat çekiyor.

Sancar röportajında, çocukluğundan Amerika'ya uzanan eğitim yolculuğuna üniversitelerde özgür düşüncenin öneminden, din, siyaset ve milliyetçilik anlayışına kadar pek çok soruya yanıt veriyor.

Bilime yeteri kadar özgürlük alanı ve destek çıkılırsa, yaratıcı araştırmacılarımızdan beklenmedik büyük sonuçlar çıkabileceğini belirten Sancar, başarılı bir bilim insanında üç temel özelliğin bulunması gerektiğine dikkat çekerek, bunları bilgiye dayalı yaratıcılık, sıkı çalışmak ve başarısızlık karşısında direnmek şeklinde sıralıyor.

Bilimin önündeki de büyük engelin siyaset olduğunu söyleyen Sancar, "üniversiteyi siyasetin dışında tutmazsanız, bilim yapamazsınız. Bilimsel konular dini inançlarla da çözülecek konular değildir. Din ve siyaset bilim dışı alanlar olarak görülmedikçe bilimsel ilerleme mümkün değildir." diyor.
 • 12:50

  Millli Vicdan Oluşumu Kurucusu Emrullah Önalan Bu Akşam 22:45'de Akit TV'de

 • 12:42

  Eren Bülbül'ün Şehadetinin 3. Yılı #İyikiVarsınEren

 • 11:54

  Milli Vicdani Bakış Oluşumu Üyelerinden Prof. Dr. Alpaslan Ceylan Kırgızistan Manas Üniversitesi Rektörlüğüne Atandı

 • 13:18

  Milli Vicdan Üyesi Lütfü Şehsuvaroğlu'dan Su Savaşları, Su Barışı,Türkiye Sulama Raporu, Su ve Toprak Yönetimi

 • 10:21

  Malatya'da Deprem!

 • 09:40

  İsmail Enver Paşa'nın Ölüm Yıl Dönümü

 • 09:13

  2. Organize Sanayi Bölgesi Erzurum'un Umudu

 • 09:02

  Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

 • 13:18

  BBP'li 2 Belediye Başkanı Partiden İstifa Etti

 • 10:13

  23 Temmuz Erzurum Kongresi'nin Yıl Dönümü